Paprika jako dvouletka?



Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2746) - 6.138 (?)
2.2.2020 15:56

Vyfotil bych, kdybych měl čím. A moje studentka, co mi fotila rajčata, v pondělí nepřijde.

Krupice je spíš na horní straně listů a dá se setřít. Jsem sklerotik, protože jsem se zapomněl zmínit o těch dvou postřicích ledkem vápenatým (1% roztok), které jsem provedl kvůli vápníku už 17.11. a pak znovu 14.12. Ta krupice se objevila potom. Paprika se po postřicích nijak neměnila, ale teď znovu obrůstá. Posledního dospělce jsem viděl tak před 2 měsíci. Listy přestaly lepit, ty nové jsou naprosto normální. Myslíte, že to mohl způsobit ten ledek? Hodně pomohlo to přesazení, ale to nastalo teprve před cca 14 dny.

Po zkušenostech z minulosti už nepoužívám žádné substráty a hnojím jen umělými hnojivy. A hlínu ze zahrady důkladně "zavařuji" v okurkových lahvích. Pak do ní přidávám zakoupený písek s něčím, co podporuje kořenění, a perlit. Pěstuju v tom naprosto všechno a zatím dobrý. Paprika má jenom tohle, ale mohla něco chytit na balkóně během léta a podzimku. A protože ji mám v místnosti naprosto oddělené od rajčat a dalších paprik, nechávám tomu volný průběh. Jen jsem k ní dal nedávno jednu vzrostlou Strabenu, abych viděl, co to udělá.wink

Milan HP

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2746) - 6.138 (?), 19.1.2020 19:00

Dnes jsem sklidil poslední papričky z Jabliny, takže nejspíš přestanu přisvětlovat. Rostlina má několik nových listů v zálistcích, ale jinak nejeví známky ani růstu ani umírání. Paradoxně obráží ta druhá (původně byly 2), kterou jsem odřízl tak 2 cm nad úrovní půdy, aby nepřekážela. Dokonce má nasazeno na dva květy, ale obávám se, že z nich nic nebude. Uvidím, až je opylím.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2746) - 6.138 (?), 1.2.2020 21:53

Asi před týdnem jsem přesadil obě papriky Jabliny ze 7,5 litráku do 12l nádoby. Větší nemám. Přihnojil jsem Cereritem a více-méně na ně zapomněl. No a dneska jsem kontroloval, zda není bez vody a ejhle, ona ta velká také obrazila. Má několik nových zálistků, na kterých je docela dost poupat. Ještěže jsem jí nepřestal svítit (to ale proto, že jsem k ní na okno přidal jedno rajče). A po molicích ani památka. Její staré, ale i nové listy jsou lepkavé, což je pravděpodobně její obranný mechanismus. A ta ustřižená už má plně rozvitý květ a stále roste.smiley

Teď ale váhám, zda mám té velké ponechat či ostříhat staré listy. Vypadají stále ještě částečně funkční a neopadávají. Co byste mi poradili?

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 243.114 (?), 1.2.2020 22:05

Tak lepkavé bývají listy napadené molicemi. Možná nemáte žádné dospělce, ale mohou tam být larvy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2746) - 6.138 (?), 1.2.2020 22:46

No, nejsem si úplně jist, že to byly přímo molice, ty jsou bílé. Dospělce jsem měl, ale byli černí. Na listech jsou stále takové bílé krupičky, ale zdají se naprosto mrtvé. Kdyby nebyly larvy mrtvé, líhli by se dospělci. A já se domnívám, ale je to jen dohad, že je právě zabila ta lepkavost, kterou si vytvořila sama rostlina, protože já jsem žádný postřik nedělal.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 243.114 (?), 1.2.2020 23:08

Vyfoťte. Pokud je zespodu něco jako bílá krupice, tak to jsou larvární stadia molic. a ty listy opravdu lepí.  Pokud budete mít ty papriky v teple, tak se dospělci vylíhnou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2746) - 6.138 (?), 2.2.2020 15:56

Vyfotil bych, kdybych měl čím. A moje studentka, co mi fotila rajčata, v pondělí nepřijde.

Krupice je spíš na horní straně listů a dá se setřít. Jsem sklerotik, protože jsem se zapomněl zmínit o těch dvou postřicích ledkem vápenatým (1% roztok), které jsem provedl kvůli vápníku už 17.11. a pak znovu 14.12. Ta krupice se objevila potom. Paprika se po postřicích nijak neměnila, ale teď znovu obrůstá. Posledního dospělce jsem viděl tak před 2 měsíci. Listy přestaly lepit, ty nové jsou naprosto normální. Myslíte, že to mohl způsobit ten ledek? Hodně pomohlo to přesazení, ale to nastalo teprve před cca 14 dny.

Po zkušenostech z minulosti už nepoužívám žádné substráty a hnojím jen umělými hnojivy. A hlínu ze zahrady důkladně "zavařuji" v okurkových lahvích. Pak do ní přidávám zakoupený písek s něčím, co podporuje kořenění, a perlit. Pěstuju v tom naprosto všechno a zatím dobrý. Paprika má jenom tohle, ale mohla něco chytit na balkóně během léta a podzimku. A protože ji mám v místnosti naprosto oddělené od rajčat a dalších paprik, nechávám tomu volný průběh. Jen jsem k ní dal nedávno jednu vzrostlou Strabenu, abych viděl, co to udělá.wink

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2746) - 6.138 (?), 8.2.2020 18:32

Tak, konečně se mi povedlo zlanařit člověka s chytrým telefonem, takže můžu ukázat, jak moje paprika vypadá, Několik spodních listů jsem jí otrhal, aby ta malá (s květem) dole měla místo a světlo. Po muškách ani vidu ani slechu, lze téměř s jistotou předpokládat, že nějak vymřely (ledek?). 

Přidal jsem ještě LED růstovou žárovke, ne kvůli paprice, ale kvůli Strabeně, která se mi vytahuje. Ovšem jinak je viditelně zdravá, čili nic od paprik zatím nechytla.

Jabliny - celkový pohled
Jabliny - celkový pohled
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2746) - 6.138 (?), 13.4.2020 9:43

Cirka po dvou měsících už můžu uveřejnit dosavadní výsledky svého pokusu s loňskou paprikou, která přezimovala doma. Není to radostné čtení. Pochopitelně jsem se mýlil, když jsem psal, že mušky zmizely. Asi byly jen momentálně v larválním stadiu, takže dospělce nebylo vidět. Ti se objevili cca po 2 - 3 nedělích a v hojném počtu. Včera byla paprika téměř na konci své existence, i když stihla ještě mezitím kupodivu vyplodit jednu papričku velikosti menšího pingpongáče. Navíc byla napadena i nová paprika, vysetá v listopadu, kterou jsem tam neprozřetelně také umístil. Mucholapky nepomohly, i když nachytaly spoustu dospělců. Takže jsem loňskou papriku zastřihl asi na 20 cm, ošetřil zbývající snad živé lístečky houbičkou namočenou ve francovce (rada z jednoho anglického fóra) a vyhodil obě na východní balkón, aby mi nenakazily ten západní. Přisypal jsem jim hlínu s trochou Cereritu. Vypadá to, že silný alkohol listům neublížil. Proceduru budu muset opakovat, abych ten zatracený hmyz úplně zničil. Ta nová sazenice po ošetření vypadá zase jako paprika, je tmavě zelená a ztratila jen málo listů. Květy ale byly totálně sežrané. Teď jsou na tom líp papriky v balkonovníku seté mnohem později. Začínají kvést a doufám, že na balkóně nebude problém s jejich opylením díky větru.

Během toho času jsem dělal dvakrát bramborový test na smutnice u obou paprik i u rajčete. V obou případech všechny negativní.

Milan HP   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.66 (?), 3.12.2021 7:56

pokud je ta krupička spíše průhledná než bílá, mohla by to být fyziologická reakce na vysokou vlhkost, ale lepkavost by u toho nebyla, lepkavost bude nejpravděpodobněji nějaké napadení škůdci - mšice nebo roztoči

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2746) - 208.138 (?), 3.12.2021 11:14

Ano, to už je historie. Ty papriky nepřežily, takže teď už se o to nepokouším. Nechci doma stříkat a v koncovce trpělo i rajče, které bylo na stejném parapetu. Možná by pomohlo pečlivé ošetření předtím, než je člověk vezme dovnitř, ale ani to není jistota. Smutnice například přežívají jako larvy v půdě.

Letos jsem použil strategii z loňska: brzký výsev a pak pravidelné kontroly a ošetření listů Alpou. Je to hrozná piplačka. Výsledek byl ale slušný jak na balkóně, tak na zahradě.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika