Odolný škůdce na rajčatech



Petra S. - (48) - 1.10 (?)
25.6.2012 14:33

Mám úplně to samé, jedna rostlina mi pomalu hyne, na internetu celý den hledám, co to může být za škůdce a asi to bude opravdu smutnice. Měla jsem je i v substrátu, když jsem měla sazenice, jak jsem dala rajčata ven, tak jsem myslela, že se jich nějak zbavím, taky se mi kroutí listy a žloutnou, ale jelikož jich mám pár (kolem 10) na jedné rostlině, tak jsem to doteď nijak neřešila.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 172.200 (?), 19.6.2012 10:58, zobrazeno: 18980x

Dobrý den,  na rajčatech se mi usadlii potvory co jsou na přiloženém obrázku a listy rajčat se kroutí a vadnou. Domníval jsem se že jde o okřídlenou formu mšic a postříkal Pirimorem. Mušek ale po dvou dnech neubylo možná naopak. Co to tedy je a jak je nejlépe zlikvidovat.

Děkuji


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5579) - 133.163 (?), 19.6.2012 12:11

Řekl bych že jedna věc jsou ty "mšice" a druhá je kroucení listů, nemyslím že by to mělo souvislost. Mšice sedají na rajčata ale nikdy mi ještě žádnou škodu nezpůsobily (max. mandelinky které se přesunou od sousedů po sklizni brambor) a to kroucení listů může mít více příčin. Na pozadí vidím na snímku prohnutý list ale to může být jen odrůdovou vlastností, nebo taky díky vylamování zálistků. Zkuste dát fotku celé rostliny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 172.200 (?), 19.6.2012 13:13

Díky za odpověď. Celou rostlinku vyfotím až večer, zatím zkusím jen popsat. To koucení listů ale i prvotní výskyt mšic nastal nejvíce buď u odrůdy San Marzano nebo Illdy (pes mi vytáhl kolíky s popiskou tak musím počkat až začnou dozrávat abych zjistil co je co :-).   Kromě tohoto kroucení listů jsou ale vršky jakoby zvadlé ale neusychají a dále postupně rostou. Zálistky také pravidelně vyštipuji.

Obdobné je to však i u Bejbin - mšice a lehce pokroucené listy, ale zatím bez vadnoucích vršků.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5579) - 133.163 (?), 19.6.2012 13:22

U ildi není potřeba čekat na dozrávání aby se poznala tato odrůda, je téměř nezaměnitelná již v době kvetení. Nafoťte co půjde, listy se mohou "rulovat" i proto že je horko a brání se tak odpařování vody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 19.6.2012 12:37

Možná to nejsou mšice, ale mušky smutnice. Zadejte si do vyhledávače "mušky smutnice" a koukněte na to. Jsou nebezpečné jejich larvy, které likvidují kořínky rostlin (chutnají jim i rajčata) a rostliny postupně vadnou. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 172.200 (?), 19.6.2012 13:19

Podle obrázků to smutnice asi nebudou i když u takhle prťavých potvůrek to zase tak moc poznat není. Spíše tomu ale nasvědčuje to, že na spodní straně listl vrůstajících lebed (než je vytrhnu) jsou kolonie těchto potvor společně s podobnými potvorami bez křídel a proto mě to přivedlo na myšlenku mšic. Pro jistotu kdyby to byly skutečně smmutnice nebo něco jiného kdy skodí larvy na kořenech tak zkusím aplikovat Dursban. Děkuji

HOnza

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petra S. - (48) - 1.10 (?), 25.6.2012 14:33

Mám úplně to samé, jedna rostlina mi pomalu hyne, na internetu celý den hledám, co to může být za škůdce a asi to bude opravdu smutnice. Měla jsem je i v substrátu, když jsem měla sazenice, jak jsem dala rajčata ven, tak jsem myslela, že se jich nějak zbavím, taky se mi kroutí listy a žloutnou, ale jelikož jich mám pár (kolem 10) na jedné rostlině, tak jsem to doteď nijak neřešila.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5579) - 133.163 (?), 25.6.2012 14:54

Podle čeho soudíte že máte to samé? Tady je jen záběr na nějaké mušky a chybí celkové záběry na rostlinu a na listy. Příčin může být xy ale je potřeba více podkladů. Mi taky žloutnou listy na různých rajčatech ale každý je jinak barevný, každý se jinak kroutí, jeden má černé tečky, jiný zase hnědočerné fleky, kroutit se mohou "odrůdově", horkem, reakcí na vylamování vlků apod... 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 1.10 (?), 26.6.2012 9:11

Protože mám ty samé mušky, vypadají úplně stejně, podle toho soudím, že mám to samé... Petra S.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5579) - 133.163 (?), 26.6.2012 10:44

yes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13.6.2024
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika