Ochrana rajčat před zimou



Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2807) - 6.138 (?)
25.5.2021 22:24

Ochrana rajčat před nízkými teplotami má dva základní aspekty, dost od sebe odlišné. Ten první, o kterém se hodně píše a na kterém jsou postaveny i základní moudra o pěstování či spíš výsadbě rajčat ven, je jak ochránit zelenou část rostliny před zmrznutím či popálením mrazem.

Ten druhý, méně diskutovaný, je o teplotě půdy, která je klíčová pro jejich růst a přijímání živin.

Přikrytí, ať už dostatečně silnou netkanou textilií či plastovou fólií, ovlivňuje pozitivně oba problémy tím, že udržuje vyšší teplotu vzduchu uvnitř prostoru. Ten zase dovoluje větší nebo menší odběr tepla z půdy.

Závěr je jednoduchý: i když nehrozí popálení mrazem, přikrytí netkanou textilií (ale nejen jí) smysl má a velký. Tipnu si, že až do chvíle, kdy noční teploty přestanou klesat pod 10°C. Což tedy zatím nenastalo a podle předpovědí ani hned tak nenastane.sad

Milan HP

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
            
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2807) - 6.138 (?), 25.5.2021 23:17

To se právě snažím zjistit: tedy co je to "pořádná tepelná netkanka". Vyrábí se ještě něco nad bílou 50? Tam zas bych se bát nedostatku světla, případně by se musela na noc nandat a ráno sundat. Pak by ale nemusela být bílá.wink

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 19.212 (?), 26.5.2021 7:35

Padesátka "musí" stačit. Kdyby už ani to ne, nemělo by pro mě cenu vysazovat rostliny na záhon dříve, než nastanou zcela stabilní noční teploty. Před týdnem, kdy rajčata začala hrát všemi barvami, jsem začala praktikovat ochranu vysazených sazenic rajčat tak, jak jsem několikrát dělala před léty. U rajčat mám spirály, na každou jsem navlékla svrchu dolů celkem dost silný 25 litrový pytlík na odpadky z Lidlu, zn. Purio s uchy, 30ks/kolem 20Kč. V nejvhodnější výšce nad rostlinou připevním kramlíkem na prádlo, nebo nejmenší zelenou zahradnickou klipsničkou. Před krátkodobým přízemním mrazíkem ochrana opakovaně fungovala. Pytlík je potřeba každé ráno, až se jakž takž teplota zvedne, posunout na spirále nahoru a zkrátit na maximum dobu vzniklého orosení. Až už nebyly pytlíky potřeba, ošetřila jsem neprodleně listy postřikem proti plísni. Pro mě, 260m nad mořem, je to operativní a levná improvizace zlepšení nočních podmínek sazenic.. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 63.23 (?), 26.5.2021 10:29

Pochopitelně když položíte NT na keříčky brambor, tak při snížení teploty pod 0 °C ty listy, které se dotýkají NT zmzmou. Stejně je to i pod sklem. Věřte nebo nevěřte, tak brambory mají některé vlastnosti ostatních teplomilných zelenin z rodu Solanum a to je, že mohou při poklesu teploty zmrznout. Takový salát a mnoho jiných zelenin takový pokles s přehledem snesou (nejsou jak my říkáme teplomilné).

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2807) - 6.138 (?), 26.5.2021 11:25

Vladimíre, vůbec neuvažuju, že bych položil netkanku přímo na rostliny. Nejen kvůli zmrznutí, ale také kvůli přehřátí a větru, který netkankou vehementně cloumá a tak by mi rostliny polámal. Vždycky vytvářím tunelovou konstrukci. 

Co se chladu odolných zelenin týká, letos mi roste salát už od konce března a je stále mrňavý (tunel jsem zrušil asi před měsícem). Ředkvičky rostly místo 14 dnů měsíc či víc, než dosáhly konzumní velikosti. Kedlubny ani nechtějí moc klíčit. Ale to už jsem někde psal. 

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2807) - 6.138 (?), 25.5.2021 22:24

Ochrana rajčat před nízkými teplotami má dva základní aspekty, dost od sebe odlišné. Ten první, o kterém se hodně píše a na kterém jsou postaveny i základní moudra o pěstování či spíš výsadbě rajčat ven, je jak ochránit zelenou část rostliny před zmrznutím či popálením mrazem.

Ten druhý, méně diskutovaný, je o teplotě půdy, která je klíčová pro jejich růst a přijímání živin.

Přikrytí, ať už dostatečně silnou netkanou textilií či plastovou fólií, ovlivňuje pozitivně oba problémy tím, že udržuje vyšší teplotu vzduchu uvnitř prostoru. Ten zase dovoluje větší nebo menší odběr tepla z půdy.

Závěr je jednoduchý: i když nehrozí popálení mrazem, přikrytí netkanou textilií (ale nejen jí) smysl má a velký. Tipnu si, že až do chvíle, kdy noční teploty přestanou klesat pod 10°C. Což tedy zatím nenastalo a podle předpovědí ani hned tak nenastane.sad

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13.6.2024
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika