Něco jako plíseň na rajčeti?



walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1799) - 168.10 (?)
29.7.2022 13:49

tak ano, v popisu je napsáno, že u nás nepřezimuje, zároveň je ale doporučeno všechny zbytky napadených rostlin po sklizni zlikvidovat spálením. Z toho mi ovšem vyplývá, že určité nebezpečí přežití škůdce přes zimu například v kompostovaných zbytcích napadených rostlin existuje. Walter

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
host - 28.103 (?), 28.7.2022 22:05
Pardon je mi to trapné, asi to byla opravdu můra. Já podle obrázku neodhadl její velikost. Tuta absoluta je oproti můře drobeček...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1799) - 168.10 (?), 28.7.2022 22:17

tak ona to můra opravdu je a létá v noci při zemi. Zkuste si přečíst ještě článek Makadlovka jihoamerická (odtud škůdce pochází) na agromanual.cz Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 28.103 (?), 28.7.2022 22:27
Koukám na tu stránku... Ve chvíli kdy jsem narazil na to že hostitelskou rostlinou je durman obecný, tak jsem si řekl, že musím zmínit, že letos mám.na zahradě až neúnosnou invazi durmanu. Opravdu, nevím kde se tady vzal, ale volně mi raší mezi paprikama, rajčaty... Normálně si říkám, že to tady snad nekdo vyhazuje z práškovacího letadla... Ta můra měla podle mě tak 2cm. Na té stránce uvádí délku 1cm dospělého jedince Tuty Absoluta. Jestli ho uvidím, vyfotím...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 28.103 (?), 29.7.2022 8:22

Zde jsem nalezl studii pesticidů proti Tutě Absolutě. Mám velkou zásobu mospilanu, tak to stříknu jím. Jeho účinná látka dopadla sice hůře, ale kupovat další insekticid s účinnou látkou spinosad, jenž dopadla nejlépe se mi zrovna nechce =/.

Management of Tuta absoluta (Lepidoptera, Gelechiidae) with Insecticides on Tomatoes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 199.133 (?), 29.7.2022 9:27

Spintor není drahý - učinná látka spinosad - přírodní produkt získaný fermentační činností bakterií Saccharopolyspora spinosa, která se běžně vyskytuje v půdě. Jako přírodní produkt se spinosad vyznačuje mimořádně nízkou toxicitou vůči člověku a teplokrevním živočichům.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1799) - 168.10 (?), 29.7.2022 10:42

na konci článku píší i o možném zavlečení škůdce v obalech od rajčat ze zemí, které jsou tím škůdcem zamořené, tedy třeba v lepenkovém papíru, z kterého jsou vyrobené ty úhledné bedýnky v supermarketech a které zahrádkáři tak rádi odebírají a hojně využívají pro přepravu své zeleniny. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.144 (?), 29.7.2022 11:27
Pokud je to prokazatelně ten škůdce, dají se na něj použít lepové desky a feromonové lapáky (můry) a dravé ploštice (housenky). Ale pokud už je to tak rozjeté než by to zabralo bude po sklizni. U nás nepřezimuje, je nutno tedy nechat skleníky a foliovníky dobře vymrznout. Jako velmi učinnou prevenci jde osadit okna a dveře sítěma proti hmyzu. U nás je dost netopýrů snad ty můry pochytají. Když se setmí zapálím si na vyhlídce svíčku, ta láká můry a netopýři je loví ve vzdálenosti 1,5 m od mého posezení. Je to úžasná podívaná!
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1799) - 168.10 (?), 29.7.2022 13:49

tak ano, v popisu je napsáno, že u nás nepřezimuje, zároveň je ale doporučeno všechny zbytky napadených rostlin po sklizni zlikvidovat spálením. Z toho mi ovšem vyplývá, že určité nebezpečí přežití škůdce přes zimu například v kompostovaných zbytcích napadených rostlin existuje. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.144 (?), 29.7.2022 16:13
Rajčata k nám dovážejí v chladících skříních z takové dálky tak asi teploty těsně nad nulou pro ně nebudou problém a v kompostu by přežít něco mohlo. Já ale odplozená rajčata se zbytky zelených plodů které už nechci doma uskladnit na dozrávání vezu divočákům k lesu a nikdy je nekompostuju. S tímhle škůdcem naštěstí zatím nemám osobní zkušenosti, možná i proto, že sklady supermarketů jsou od nás daleko. Když je ale velká turistická sezona u nás na zámku, krabic od různé zeleniny jsou tam u kontajnerů mraky, mnohem víc než těch pár kusů předražených rajčat v samoobsluze, které nevím jestli třeba za 50 Kč / kg moc lidí kupuje. Takže nakonec se moc neraduju, protože zavlečení je možné i v naší malé vesničce. A to nepočítám chalupáře, kteří si přivezou sazenice rajčat z velkoměsta... Zatím jsem dnes před předpovídanými dešti stříkl přesličkou rajčata proti plísni a snad kroupy nebudou.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 28.103 (?), 1.8.2022 11:03

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Traverzy IPE5:28
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Kouří do místnosti29.5.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.5.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika