Choroba cuket - bradavičnatost



host - 165.185 (?)
16.8.2011 9:50

To znamená, že se jedná o přesev z minulých sklizní? Pokud to ale dodavatel takto udělal, tak je to špatně. Protože u hybridního osiva toto udělat nelze. Jinak bychom si totiž museli koupit nové osivo nějaké odrůdy pouze jednou a produkce do budoucna by byla zajištěna po mnoho let z vlastního osiva. Takto narostlé plody jste zkonzumoval nebo použil pouze na okrasu? Manželka k nim nemá důvěru a nechce je nijak kuchyňsky upravit (myslí si, že budou hořké). Díky za odpověď.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
kyprik - (49) - 165.185 (?), 15.8.2011 8:48, zobrazeno: 11817x

Dobrý den,

několik let bez problémů s velkými výnosy pěstuji žluté cukety. Letos se však něco stalo - výnosy jsou mnohem nižší a hlavně plody jsou deformované, jakoby bradavičnaté a na omak na povrchu tvrdé. Setkal se již nějaký pěstitel s témto problémem? Něco jsem hledal na internetu a podle popisu by se mohlo jednat o žlutou virovou mozaiku cuket (ZYMV), kterou přenáší mšice a způsobují virové napadení. Máte s tím někdo zkušenost, jak se tomu vyhnout pro příští rok? Takto postižené jsou všechny rostliny cuket, ale vedle pěstuji různé druhy zimních tykví - a ty se zdají být v pořádku. Díky za případné ohlasy. S pozdravem M.S.


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 152.34 (?), 15.8.2011 15:55

Na ZYMV to vypadá. Podívejte se zde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mandelinka - (8) - 14.138 (?), 15.8.2011 18:43

Není to čirou náhodou kabačka? Taky takové letos mám, ale jen některé, ostatní cukety jsou normální. Semínko bylo ze směsi cuket a vyhledala jsem, že jde o kabačky. Jsou i jiné na chuť, méně šťavnaté než cukety.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 165.185 (?), 16.8.2011 8:29

Také mě napadlo, že se nejedná o cukety, ale o kabačky popřípadě o nějaký okrasný druh tykve. Kdyby takto vypadaly plody pouze z jedné rostliny, tak by se mi to zdálo dokonce velmi pravděpodobné. Jenže toto osivo bylo letos zakoupené jako osivo klasických, hladkých žlutých cuket (myslím odrůda Goldline F1). Jak jsem již psal, takhle vypadají plody ze všech roslin cuket (celkem asi 10 rostlin), takže by prodejce kompletně zaměnil osivo?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 14.138 (?), 16.8.2011 8:51

No tak to nevím, ale je faktem, že ze směsi asi 7 semínek 3 byly tyto kabačky, ostatní jsou světlé nebo tmavé cukety a jsou normální a zdravé. Měla jsem je od sema.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 187.184 (?), 16.8.2011 9:03

Ja som experimentoval a zasadil som semeno z predchadzajuceho roku, a presno toto mi narastlo. Takze moj nazor je ze to takkto nejako urobil aj dodavatel osiva.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 165.185 (?), 16.8.2011 9:50

To znamená, že se jedná o přesev z minulých sklizní? Pokud to ale dodavatel takto udělal, tak je to špatně. Protože u hybridního osiva toto udělat nelze. Jinak bychom si totiž museli koupit nové osivo nějaké odrůdy pouze jednou a produkce do budoucna by byla zajištěna po mnoho let z vlastního osiva. Takto narostlé plody jste zkonzumoval nebo použil pouze na okrasu? Manželka k nim nemá důvěru a nechce je nijak kuchyňsky upravit (myslí si, že budou hořké). Díky za odpověď.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 64.174 (?), 18.8.2011 23:18
Zdravím, také by mě zajímalo jestli se tyto cukety dají jist.Má s tím někdo zkušenosti, nebo budu první? Díky Vráta
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mandelinka - (8) - 14.138 (?), 19.8.2011 17:46

My si myslíme, že nám vyrostly kabačky, a normálně je konzumujeme. Jsou trochu tužší a méně šťavnaté než cukety, což je někdy docela fajn. A chutnají nám. Nebála bych se toho.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mandelinka - (8) - 14.138 (?), 19.8.2011 21:48

Nějak mi to vrtá hlavou, tak jsem se pustila do hledání. Tady je celkem fajn článek i s videem a podle toho to vypadá, že se jedná o okrasnou dýni Kačenka. Ale jedlá je také. Jen je mi záhadou, kde jsem ji sebrala, semínka byla kupovaná a na obálce byly napsané jen různobarevné cukety.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika