Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:
Zdravím a děkuji za užitečné informace. S rajčaty mám zatím zkušenost tři sezony, ale i to stačilo pro získání nějakých zkušeností. První rok klasicky dřevěné laťky co dům dal, kácelo se to, uhnívalo, byly krátké. V chorvatsku jsem si všimla krásné konstrukce na rajčata: dlouhý dvojřad rostlin, tyče (co nejrovnější silné pruty) svázané vždy dvojice k sobě do A, nahoře všechna Áčka přivázaná k vodorovnému prutu. Takový tunel. Doma jsem dalši rok postavila podobnou, pruty z vrby a svídy tak 30 cm v zemi a 2,2 m nad zemí, nahoře drátem spojené s příčným prutem. Záhon byl čtvercový, tak jsem postavila dva dvojřady po deseti rostlinách. Fungovaly skvěle, i když byly z nedostatku materiálu neestetické - křivé a některé nahoře dost tenké. Úroda byla veliká, uneslo ji to, bouřky to přežilo. Do výšky nestačily. Dalších pět rostlin bylo ve fóliáku, na provázcích zavěšených z konstrukce, na spodním konci přivázaný kus drátu strčený do země. Postřehy: - venkovní tyčová konstrukce super, lepší by byla jedna dlouhá kvůli přístupu ze stran a pevnosti - jinak nechat širší uličku mezi dvojřady, aspoň 1 m mezi rostlinami - OBJEM úrody z 20 keřů venku byl stejný jako z 5 keřů ve fóliáku (po dlouhém suchu zapršelo a byť jsme předtím poctivě zalévali, po deštích plody venku popraskaly a zplesnivěly, ve fóliáku byly obří a čisté, celé) - CHUŤ venkovních rajčat úžasná, fóliových nijaká - radši méně, ale chutnějších: budou venku - tyče příště nařežu z něčeho, co chci zakořenit, zalévají se s rajčaty a vrby pěkně obrazily, přestože byly nařezané měsíc předem. Nebo oloupu spodní konce. - ovíjení rostoucích rajčat kolem provázku bylo mnohem pohodlnější než přivazování k tyčkám. Proto jsem chtěla vyzkoušet spirály (podobné ovíjení) a hledala jsem tu zkušenosti jiných. Nezdály se mi ty tenké a krátké, co se prodávají v obi apod. 1,8 m, z toho nejméně 30 cm do země, to by na naše rajčata bylo sakra málo. Přispěvky tady mi objasnily, že: - pokud spirály, pak ty nejdelší, 10 mm silné od pana Burdy - stálo by za pokus nařezat spirály z přerostlých kudrnatých vrb u sousedů (a na podzim je prodat zakořenělé ;-) - buňky s pvc rukávem jsou parádní: . - dá se do nich sázet před zmrzlými . - mohou se jimi chránit rajčata, když hrozí nějaká smršť . - není na ně potřeba dlouhý úzký záhon ve směru sever-jih . - asi je lepší přístup k plodům než u dvojřadu, ale zaberou víc místa Teď jen jak to všechno zkombinovat? :-) Postavit špalír z dvojic 3m prutů kudrnaté vrby, okolo zarýt zakrývací plachtu proti pozdním mrazům a kroupami, jinak nechávat keře odkryté pro lepší chuť ;-) Minimalistické finančně je nařezat pruty a postavit z nich špalír. Je to stabilní. Pod vzrostlými keři to skoro není vidět. A na takovéhle konstrukci to moc sluší i fazolím. Venku bych nepoužívala provázky na ovíjení (ve větru by se mohly keře potrhat). Ve skleníku ano, tam je to elegantní řešení a provázky bývá na co pověsit. Venkovní vzhledově minimalistický by byl závěsný systém např. od pana Burdy: Dva páry trubek do A, nahoře spojené příčnou trubkou, z ní zavěšené tenčí spirály. Trubky i spirály ukotvené do země, aby odolaly větru. Finančně je to jinde než tyčky z křoví, ale zase pozink je nesmrtelný, bez každoroční práce. Rajčatům zdar!
Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 13 a číslo 13.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika