Jak zničit semena plevelů v půdě



standys - (6) - 28.1 (?)
27.2.2009 10:08

Dusíkaté Vápno nasypejte určitě dřív, něž sleze sníh, Dusíkaté vápno se tak lépe rozpustí a navíc Dusíkaté vápno dle nejnovějších poznatků dobře účinné proti slimákům i jejich vajíčkům. 

Ale teď k tématu. Nevím jak je to dnes, ale pamatuji se, že u nás na fakultě učičili, že nejúčinnější je zapravit do půdy síran amonný, který je silné dusíkaté hnojivo a prakticky vše spálí. Po určité době jeho koncentrace v půdě zeslábné a poslouží následně jako zdroj dusíku pro plodiny - myslím, že se to používalo před bramborami. Také nás ale upozorňovali na možnou kontaminaci spodních vod.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
jenamater - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 157.82 (?), 26.2.2009 18:29, zobrazeno: 24161x

Mám zahradu, která byla roky zanedbávaná. Snažím se ji zkultivovat, ale každý rok vše co zryju nebo zrotavátoruju, je za 14 dní zarostlé plevelem ze "zásob" semen plevelů v půdě. Neznáte nějaký chemický přípravek nebo jinou metodu jak zničit semena plevelů v půdě, do hloubky alespoň 10 cm? Za rady děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 48.29 (?), 26.2.2009 19:02
pouzijete casoron, ten je na klicici plevele...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 128.44 (?), 26.2.2009 19:13

To nelze. Kdysi jsem viděl pořad, kde jakýsi odborník tuto zásobu semen v půdě nazýval "semennou bankou". Ta semínka tam v hloubce přežívají neobyčejně dlouhou dobu a čekají na svůj čas.  A když se orbou dostanou do správné hloubky, jdou na to. Jestli tam chcete mít trávník, nebude to problém, plevele nemají rády sekání. Jestli záhony, bude to svízel. Odplevelovat a nenechat vysemenit. Není náročnější práce na zahradě.

Casoron nepomůže, je to totální herbicid na neobdělávané plochy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 157.82 (?), 26.2.2009 19:51

Kdysi dávno se pro tento účel prodával přípravek na bázi formaldehydu, název se nepamatuji. Pozemek se postříkal, přikryl fólií a páry přípravku zničily semena plevelů i zárodky plísní. Asi to bylo dost jedovaté, protože set se mohlo až měsíc po odkrytí. Jestli je něco modernějšího a ne tak jedovatého nevím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 92.138 (?), 6.10.2009 12:23

mám dojem, že se jmenoval Nematin, ale už to přestali vyrábět, bylo to i na desinfekci půdy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 28.1 (?), 26.2.2009 20:40

Doslechla, nebo spíš dočetla jsem se o dusíkatém vápnu, které by mohlo mít žádaný efekt. Ale zkušenosti nemám, zatím mám jenom koupená dvě kila a chystám se vyrazit na záhonky, až sleze sníh. Třeba se tu najde někdo, kdo by věděl víc, jinak zkuste internet. Alena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 255.95 (?), 26.2.2009 21:56

Dusíkaté vápno funguje ale jen do dalšího pohybu půdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
standys - (6) - 28.1 (?), 27.2.2009 10:08

Dusíkaté Vápno nasypejte určitě dřív, něž sleze sníh, Dusíkaté vápno se tak lépe rozpustí a navíc Dusíkaté vápno dle nejnovějších poznatků dobře účinné proti slimákům i jejich vajíčkům. 

Ale teď k tématu. Nevím jak je to dnes, ale pamatuji se, že u nás na fakultě učičili, že nejúčinnější je zapravit do půdy síran amonný, který je silné dusíkaté hnojivo a prakticky vše spálí. Po určité době jeho koncentrace v půdě zeslábné a poslouží následně jako zdroj dusíku pro plodiny - myslím, že se to používalo před bramborami. Také nás ale upozorňovali na možnou kontaminaci spodních vod.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Chalupář - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (303) - 236.75 (?), 26.2.2009 22:16

Těžko říct, nakolik je můj návrh obecně platný, ale já jsem postupoval takto:

Na budoucích záhonech jsem na podzim postříkal plevel totálním herbicidem, jakmile začal vadnout, zryl jsem to. Na jaře, sotva začal plevel regenerovat ze semen, jsem to znovu postříkal, podruhé už jsem to nerýpal, zasázel trvalky, jahody aj. a všechno kolem nich posypal mulčem vyrobeným na drtiči z větví z prořezaných ovocných stromů, náletů atd. Plevel už příliš neregeneroval a plení nebylo nijak drastické. Posypání mulčem mám v plánu letos zopakovat.

Použil jsem Roundup 360 SL z Polska (výhodná koupě ), stejně by určitě zabral i generický glyfosfát.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 196.133 (?), 16.4.2009 10:45

Jsem odpůrkyně jakýchkoliv prostředků proti plevelu, raději budu trhat plevel ručně. Jenže můj manžel posříkal roundupem celou zahradu, kde pěstujeme zeleninu, jahody, atd. Mám strach, že tyto záhony jsou na dlouhou dobu nepoužitelné kvůli tomuto herbicidu, že otrávil půdu. Jak moc škodlivé jsou tyto prostředky jako je roundup? Je to karcinogenní látka, může způsobit rakovinu? Moc děkuji, Ola

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika