Slivovice od Jelínka



Stránky: 1,  2,  3,  4   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?) 
22.4.2010 9:51, zobrazeno: 99988x

Prohlédl jsem si opět po čase složení těch lepších pálenek v regále supermarketu. 
Slivovice 3 letá  (bílá)  v kulaté sklenici: složení čistý destilát 45%, cena cca 530Kč/l
Slivovice zlatá (žlutá) - složení destilát, líh 45% cena o něco málo nižší 
Hruškovice ve stejné lahvi a kategorii jako zlatá slivovice: čistý destilát z Wiliamsek (?) cena vyšší než u zlaté, nižší než u tříleté slivovice.
   Zajímavé je, že i nejdražší slivovice se prodává v koncentraci, kterou by každý domácí pěstitel považoval za urážku.
    Nicméně,  po přečtení rozhovoru Sabiny Slonkové s výrobcem nezdaněných lihovin z denaturáku a bazénové chemie je všechno relativní...

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   
host - 129.96 (?), 22.4.2010 11:23

Prosím negeneralizovat. Ředím na 43%, protože při kvalitě jakou mám, si to mohu dovolit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 22.4.2010 12:21

Proč myslíte, že ředění má souvislost s kvalitou? Nicméně jste první, o kom vím, že ředí pod 50. Já sám ředím na 51 a jsem okolím považován za čajíčka. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 129.96 (?), 22.4.2010 12:48

Myslím, že síla lihu často překryje některé nedostatky destilátu. Také jsem ve svých dřevních začátcích podléhal tlaku, že domácí destilát má mít nejméně 50%. Po nashromáždění značného množství publikací o pěstitelském pálení jsem vyzkoušel 45% a když jsem zjistil, že to není na škodu, ustálil jsem ředění na 43%. A jsem spokojen. Tím nijak nepolemizuji s hrdiny, kteří si dokáží vychutnat 55% a možná i silnější destilát. Trošku s úsměvem bych řekl, že by bylo možné si "pětasedumdesátku" nenaředěnou rovnou stříknout do žíly. Domnívám se, že pro sliznice krku a žaludku více než 50% není žádná lahůdka. Ale proti gustu žádná procenta.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 147.233 (?), 26.8.2010 13:14
Ja osobně si taky myslím, že aroma kvalitního destilátu vynikne při ředění kolem 42-45 stupnu a ředím si tak před spotřebou.Uchovavam na 51.Dělal jsem synovi svatbu ředil jsem na 42.První padla třešnovice pak hruškovice, slivovice a finska vodka zbyla.Vtomto pořadí preferovali hosté nabízeny alkohol.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 72.149 (?), 22.4.2010 12:48

Souhlasím s Vámi, pane Vysloužil. Sliovovice (i jiný destilát) by podle mne měla mít nad 50%, pokud má sloužit tomu, k čemu je určena - t.j. k "zdravotnímu pití". Kvalita a obsah alkoholu spolu nesouvisí. Snad pokud by bylo v destilátu příliž aromatických látek, možná by lépe chutnala více zředěná.

F.O.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 22.4.2010 12:57

Kurňa, chlapi, tady jste asi zaťali do živého. Tohle bude dlouhá diskuse. (Můj tata pálí na 51%, protože tak pálil jeho tata. Dál historii neznám).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 22.4.2010 12:57

Díky, že se mnou souhlasíte, ale já paradoxně dávám hostu 129 96 tak trochu za pravdu. Tedy nemyslím si, že slabší slivovice odkryje její nedostatky a proto jen tu nejlepší je možno naředit pod padesát. Ostatně "Chalupářská slivovice", různé patoky jako " Lihovina švestka" jsou toho důkazem. Ale souhlasím s tím, že dobrá ovocná pálenka, naředěná na 40 - 45% je kvalitní pití, u něhož lze chuťové nuance vychutnat možná lépe. 
    Neředím ji tak jen proto, že ji nikdy nepiju sám a většinu produkce daruji nebo prodám. A po 45%ní slivovici prostě není poptávka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 151.38 (?), 22.4.2010 13:07

Možná budu za podivína, ale já šteluju pro svou potřebu na 60%.Dám si jednu, nebo dvě před spaním, a jak se krásně usíná.Svého času jsem šteloval i víc.Není to samozřejmě pro takové posezení s přáteli.Pro takové příležitosti mám 53ojku.Ale víc si pochutnám, když je ve štamprli procento větší, a tím pádem víc aromatu.

rostislavik

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 220.205 (?), 28.4.2010 17:37

Slyšel jsem o lokalitách na Moravě, kde se koncentrace spec.slivovice upravuje na 60 % obj. Proč ne, když to někomu chutná. Problém vysoké koncentrace lihu v destilátu není pouze v %, ale v jemnosti lihu. To znamená, že neošetřená 43%-ní slivovice může být v ústech mnohem ostřejší než-li "ošetřená" šedesátka. Ovšem po neošetřené šedesátce bych asi vypil litr vody, tak jaképak pěkné spaní, že! Jemnost lihu je jedním z parametrů hodnocení destilátu při degustaci, kde se požaduje 50% a kdo si s tímto parametrem neví rady, nedopadne dobře. Nejmarkantněji vystupuje problematika jemného lihu ve vodkách. Je to destilát bez fantazie (tedy chuti), ale jeho cena je na jemnosti lihu přímo úměrně závislá, to asi víme všichni. slosar-petr@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika