Pestitelska palenic vs. metanol



host - 84.130 (?)
5.12.2012 16:13

PS.  Jo ještě jsem zapoměl podoutknouti, že pěstitelské pálenice povoluje Ministerstvo Zemědělství (a když se změní norma, tak i nařizuje do kdy se zařízení musí přizpůsobit nové změně!!), kontroluje je Celní úřad. Hygiena to dozoruje (kvalitu destilátu, ta je dáne též technickými předpisy) až z "druhé ruky", v poslední době většinou jen když je průšvih!!

Lze to taky postavit tak, že "PP" nevyhovuje současným předpisům, a měla by se nechat přestavět. To můžete iniciovat i vy sám!!

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
host - 154.89 (?), 3.12.2012 20:53, zobrazeno: 9578x

Panove, mam na vas takovy dotaz. Pravidelne palime v pestitelske palenici, ale porad mi nejde do hlavy, jak to tam je s metanolem. Kdyz palime klasicky dvoukotlove u kamarada, tak vzdy odlevame ukap, jenze v palenici je vse zablombovane a neni kama jej odlet, jedina moznost az za meridlem, ale to bych musel odlet aspon 2l, protoze nevim kolik zbylo z predchoziho paleni v meridle, coz ale taky palic taky nechce skrz vypocty. Kdyz sem se ho ptal jak to s tim je, tak mi tvrdil, ze metanol je tezsi a ze se vraci sam zpet do kotle a neni potreba ho odlevat, jen se musi palit pekne pomalu, to stejne mi rikal jiny palic, ktery palil 3 roky v jine palenici, to su z toho jelen, jak muze byt tezsi kdyz ma nizsi bod varu.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 84.130 (?), 4.12.2012 11:39

Když si na webu třeba u fi Destila, rozkliknete schéma pěstitelské pálenice, ať už dvoukotlové, nebo jednokotlové s rektifikační zesilovací kolonou) uvidíte, že je tam i potrubí na odvod úkapu do sběrné nádobky a posléze přes uzávěr buď do nádoby na výpalky, nebo do samostatné nádoby na úkap (a případně i dokap). V praxi je to provedeno vyvýšeným potrubím za tímto odvodem, takže prednostně odtéká do sběrače úkapu a také uzávěrem na potrubí pro sběr úkapu. Ten se po získání dostatečného množství úkapu uzavře a začne se jímat prokap (jádro, střední část...) , který se následně odvádí přes měřidlo a poté do sběrné nádrže, odkud se potom "pálenka" stáčí (po změření koncentrace a případného naředění na požadovanou koncentraci) pro majitele kvasu.

To je v kostce asi tak vše k vašemu dotazu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 45.252 (?), 4.12.2012 14:51

Metanol jde zásadně a nejvíce v předku, pravda "profesionálové" v pěstitelských pálenicích jímají předek zásadně na směšně krátký čas a hlavně unifikované množství. Hlavně topí jak na lokomotivě a tím pádem metanol v pěstitelských pálenicích dosti výrazně přechází do středu a do destilátu... jak to taky jinak může dopadnout když jedou podle hesla "čas jsou peníze" že... hlavně že ti samí "profesionálové" straší neinformovanou veřejnost před produkty domácího pálení a velkého množství metanolu... přitom jej sami svou honbou za ziskem rychle vypáleným kvasem hojně šíří do všech destilátů, samozřejmě v relativně zdraví krátkodobě neškodném množství...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 220.205 (?), 4.12.2012 15:30

Máte samozřejmě pravdu, methanol má bod varu 64,7 °C za normálního tlaku (760 torr), takže je součástí úkapů a pokud jsou odebírány pomalu a za minimálního příkonu energie do vařáku, dochází k jeho převážnému odstranění. Zbytek není pro lidský organismus nebezpečný. Jestli si onen páleničář myslí, že se methanol vrací do kotle, tak mu doporučte, ať si koupí kolotoč a začne se živit poctivě. slosar-petr@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 154.89 (?), 4.12.2012 19:32

Verim, ze lze palenice udelat tak, aby se to dalo nejak odpustit aniz by se kratili dane, ale tato paleni je stara jak svina a maji to zahradkari, spis me nejde do hlavy, jak to muze hygiena schvalit? Jedine, co tam maji, je vystup z chladice zpet do kotle, ktery je jeste pred meridlem a samozrejme vse zaplombovane. Kdyz palime lajtr, tak kotel zahriva a ma to preple zpet do kotla, az je v hrdlu kotla nejaka teplota, kterou ma naucenou (asi 85) tak prepne ventil a vali to do pocitadla. Jenze ten ukap se tam porad toci az skonci za meridlem. Kdyz jsem do nej chvili hucel, tak z nej vylezlo, ze to neodlevaji a ze kazdemu radi at zaklada kvalitni kvas, kde neni metanol a bla bla bla. Nejradsi bych vse palil v domanine, ale deda tam chodi cely zivot a ma rad ten ceremonial, tak musime aj tam. Vyhoda je aspon ta, ze to neni firma a dela to svaz zahradkaru a litr 50% stoji 100kc, coz je pekne. Jen nejak vyladit jak tam odlet predky 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 84.130 (?), 5.12.2012 16:02

Udělat změnu konstrukce tak, aby byl úkap shraňován v nějaké nádobě (o obsahu cca 5 - 10 litrů, by neměl být tak velký problém. Celé to může být též pod blombami. To není problém technický, ale domluvit to s provozovatelem pálenice. Ten úkap mohou opět, po skončení pálení kvasu, nechat vytéci do toho kotle, stejně jej musí vypouštět!!! Jen se divím, že jim toto celníci (ještě v dnešní době tolerují), je-li to opravdu takhhe provedené (a hlavně bych chtěl vidět toho "woolla" který to takhle povolil). Pokud vím, tak i pěstitelské palenice zahrákářského svazu museli odpovídat jistému standardu, který byl dán technickými předpisy!!! A docela by mne i zajímalo, kdeže se tato "rarita" nachází.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 84.130 (?), 5.12.2012 16:13

PS.  Jo ještě jsem zapoměl podoutknouti, že pěstitelské pálenice povoluje Ministerstvo Zemědělství (a když se změní norma, tak i nařizuje do kdy se zařízení musí přizpůsobit nové změně!!), kontroluje je Celní úřad. Hygiena to dozoruje (kvalitu destilátu, ta je dáne též technickými předpisy) až z "druhé ruky", v poslední době většinou jen když je průšvih!!

Lze to taky postavit tak, že "PP" nevyhovuje současným předpisům, a měla by se nechat přestavět. To můžete iniciovat i vy sám!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 45.252 (?), 5.12.2012 19:16

Ono celý systém tzv. pěstitelských pálenic je zejména na Moravě(obrovská hustota těchto pálenic) na hranici rentability, a to díky nesmyslně vysoké spotřební Kradouskově dani a konkurenci. Výsledkem je, že provozovatelé jedou na výkon a následkem toho jsou hraniční hodnoty metanolu a JINÝCH zdraví škodlivých chem. sloučenin v hotovém destilátu(sloučeniny acetonů, kyselin octových atd.) Je celkem v oborných kruzích známo že dost destilátů z pěstitelských pálenic běžně I překračuje zákoné hodnoty metanolu... to vše díky spěchu a honbě za ziskem... jediné štěstí je, že tyto hodnoty jsou RELATIVNĚ zdraví neškodné, tedy alespon v krátkodobém horizontu pár dní... za roky se však projeví v játrech atd. atd. výskytem rakoviny...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 41.38 (?), 5.12.2012 21:28

Zdravím, docela mě překvapuje vaše reakce na technické řešení odběru úkapu a dokapu -podle mých informací tohle řešení odpovídá všem standartům a technickým předpisům a tím i schvalovacím procesům od všech zainteresovaných složek a orgánů(a že jich je).

Co mám info.od oficiálního výrobce tak se v dnešní době ani jinak neřeší. Navštivte pár provozoven dobře se podívejte a poté se omluvte všem (ofiko výrobci, Ministerstvo zemědělství a celní správa) které jste ve svém příspěvku urazil!!!. 

Kvalitnímu destilátu   ZDAR a ať vám teče!!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 84.130 (?), 6.12.2012 12:44

Pro přispěvovatele 41 38, nějak nerozumím vaší reakci, konkrétně ke komu patří... je-li to na mne, jenom jsem popisoval, jak by taková PP měla dle platných technických pravidel a podmínek vypadat!!

Nemá-li popisovaná PP (v péči zahrádkářů) tyto "náležitosti", jak popisuje přispěvovatel 154.89  (... Jedine, co tam maji, je vystup z chladice zpet do kotle, ktery je jeste pred meridlem a samozrejme vse zaplombovane. Kdyz palime lajtr, tak kotel zahriva a ma to preple zpet do kotla, az je v hrdlu kotla nejaka teplota, kterou ma naucenou (asi 85) tak prepne ventil a vali to do pocitadla. Jenze ten ukap se tam porad toci az skonci za meridlem. Kdyz jsem do nej chvili hucel, tak z nej vylezlo, ze to neodlevaji a ze kazdemu radi at zaklada kvalitni kvas, kde neni metanol...), nemůže těmto podmínkám vyhovovat a NEMĚLA by být v provozu!! Je-li pro vás PP bez možnosti zachycení úkapu mimo vlastní destilát normální, je to vaše věc. Já bych se takové pálenici zdaleka vyhnul. 

Ve svém příspěvku jsem nenapadl ani ofi výrobce, ani MZe, natož celní zprávu, pouze jsem se pozastavil nad tím, že může být takto provozována. 

Přeji hezký den.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika