Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Dobrý deň všetkým

Máte skúsenosti s tým ako sa kvasenie urýchluje pri vyššej teplote? – teda konkrétne pri teplote niečo nad 20°C. Mám jablkový kvas v pivnici kde je až 21°C. 

Samozrejme viem, že sa zvyškový cukor meria refraktomerom alebo kvasomerom, ide mi skôr o to kedy približne môžem dokvasenie očakávať a teda kedy merať aby som zbytočne každú chvíľu neotváral sud a nepúšťal vzduch ku kvasu. Viem aj to že pri teplote okolo 15°C kvasia jablká nejakých 6 týždňov (samozrejme v závislosti od cukornatosti jabĺčka). Keďže mám kvas v pivnici kde je 21°C, cukor v kvase môže dokvasiť podstatne skôr – otázka je za aký čas približne pri tejto teplote a povedzme priemernej cukornatosti jabĺk. Nechcem sud zbytočne otvárať, ale ani nechcem aby mi kvas prekysol (čo, predpokladám, môže pri tak vysokej teplote nastať tiež rýchlo po dokvasení).

Pri zakladaní kvasu som do nastrúhaných jabĺk pridal enzým na rozklad pektínu, živnú soľ a kvások pripravený z cca 10 g čerstvého droždia na 100 litrov kvasu. Sudy sú od podlahy odizolované kartónom. Kvas som založil pred 3-4 týždňami a ešte počuť že občas zo sudov vysyčí (kvasnú zátku nemám), hoci búrlivé kvasenie už evidentne skončilo a hladina kvasu v sudoch klesla. Kvas nemiešam, v minulosti sa mi to neosvedčilo.

Ak neexistuje žiadny prehľad ako sa kvasenie urýchluje v závislisti s rastúcou teplotou (viem že to nie je raketová veda) tak sudy otvorím keď už nebudem počuť že zo sudov žiadne unikanie plynu.. V každom prípade by som bol vďačný ak má niekto skúsenisti s kvasením porovnateľných kvasov pri rôznych teplotách

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 15 a číslo 13.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika