Tvarovat ořešák?



Reeve - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (83) - 243.20 (?)
1.8.2010 11:22
Předpokládám, že nové výhony jsou stále ještě z roubu a nikoliv z podnože (kdyby celý roub zašel, je samozřejmě lepší stromek zlikvidovat).
Zapěstovat nový terminál z postranních výhonů samozřejmě lze. Sice by to šlo provést už letos (vybrat silný letorost směřující co nejvíce vzhůru a vše ostatní odstranit), ale v této konkrétní situaci (polovina léta) bych raději počkal až napřesrok a stromku bych do příštího jara ponechal několik výhonů. Pouhý jediný výhon by sice do konce sezóny pěkně rostl, nemusel by však dostatečně vyzrát a během zimy by mohl zajít. Ponechte tedy pro jistotu pár výhonů navíc až do příštího jara a teprve pak, až budete mít jistotu, že přežily zimu, zvolte ten nejlepší a ostatní odstraňte.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 150.50 (?), 1.8.2010 7:27, zobrazeno: 9494x

Dobrý den, letos z jara jsem zasadila naroubovaný Seiferdorfský ořech.Prut asi 150cm.Horní polovina uschla a obrazil ve spodní polovině.Chtěla jsem aby se větvil až ve větší víšce.Mám ho nějat ostříhat nebo a nechat jen jednu hlavní větev, nebo nechat ostříhání na přístí rok a nebo nestřihat vůbec a strom si poroste jak chce.Chtěla jsem aby se pod ním dalo někdy sedět... díky za radu

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Reeve - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (83) - 243.20 (?), 1.8.2010 11:22
Předpokládám, že nové výhony jsou stále ještě z roubu a nikoliv z podnože (kdyby celý roub zašel, je samozřejmě lepší stromek zlikvidovat).
Zapěstovat nový terminál z postranních výhonů samozřejmě lze. Sice by to šlo provést už letos (vybrat silný letorost směřující co nejvíce vzhůru a vše ostatní odstranit), ale v této konkrétní situaci (polovina léta) bych raději počkal až napřesrok a stromku bych do příštího jara ponechal několik výhonů. Pouhý jediný výhon by sice do konce sezóny pěkně rostl, nemusel by však dostatečně vyzrát a během zimy by mohl zajít. Ponechte tedy pro jistotu pár výhonů navíc až do příštího jara a teprve pak, až budete mít jistotu, že přežily zimu, zvolte ten nejlepší a ostatní odstraňte.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 150.50 (?), 1.8.2010 22:11

Děkuju za radu... takže to teď nechám být a větve odstranim až z jara?Nebude nebude téct moc míza?Nebo bude stačit, když to zamáznu voskem..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 146.135 (?), 4.8.2010 15:05

Pokud máte strach, že poteče míza, tak nechte tvarování na příští rok v červenci a srpnu. Pak se můžete lépe rozhodnout, co odstranit a co nechat. Ořech až dobře zakoření, tak potom má velké přírůstky, což je asi po 2 letech od výsadby. Mě první rok roubovaný ořech ukázal oříšky, ale přírůstky byly tak do 1 metru. Letos už je vysoký 3 metry. Mám terminál zakrácený ve výši půl metru, ale boční větvě jdou nahoru. Trochu jsem je svázala, aby nešly do šíře, ale do výšky, šetřím místem.  Péťa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 20.84 (?), 1.11.2010 9:45

V jaké výšce mám teda ten prut zastřihnout, nebo se nestřihá vůbec a stromek udělá korunu sám. Potom ale může být až ve výšce např. 4m ale to já nechci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 24.183 (?), 1.11.2010 18:00

Na jaře ostříhejte a nechte jen jeden výhon. Korunu si udělá sám, vylamujte jen pupeny rašící příliš nízko. Nebojte se a nepouštějte korunu níž než dva metry. Po pár letech se větve začnou vlastní vahou klonit k zemi a s nižší korunou byste měla jen starosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika