Očkování ořešáku



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 212.49 (?) 
24.11.2018 22:53

Pochopitelně jsem podnože nijak nestratifikoval. Začátkem listopadu jsem je vykopal za plotem a hned narouboval. Nikde jsem se o stratifikaci semenáčů nedočetl. Takže názor Mimma o roubování v lednu tomu dává smyslenlightened

To znamená tedy co konkrétně? Ta podnož, na které se probudily spící očka je použitelná k roubování a ostatní dát ještě na nějaký čas ven na stratifikaci?

MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 149.16 (?), 12.3.2019 15:05

Je to sice staré skoro půl roku, ale nechť. Stratifikace v botanice je odborný termín týkající se posklizňového dozrávání semen rostlin. Zpravidla se jedná o technologii umožňující klíčení nebo umožňující vlastnosti klíčení ovlivnit. Dormance u rostlin znamená preventivní zastavení růstu v nepříznivém období roku. Je řízena biologickými „hodinami“ a reaguje na teplotu, zkrácený sluneční svit nebo nízké vodní srážky. Takže koncem října je je spaní v plném proudu a klacek čehokoliv s kořeny, není semeno!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 24.11.2018 16:29

Patřím k těm, kterým se to už párkrát nepovedlo. Ale nechal bych podnože až do ledna v chladnu a rouboval bych až pak. Blížící se jaro přináší novou sílu, která by mohla pomoct. Jsou rostliny, které se dají roubovat kdykoliv, ale ty citlivější asi potřebují optimální podmínky. Podnože nevyhazujte a skuste opakovat za dva měsíce. Pokud jsou už na roubování krátké, pomůže pan Forkert.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.49 (?), 24.11.2018 18:58

Rozebral jsem všechny - 3 další naroubované ořešáky, nakonec jen jeden roub po zatlačení neodpadává, asi bude stát srůst za starou belu, ale co vysadím ho ven a přikopčím hlínou, na jaře se uvidí.smiley

Je to podnož s bohatějším kořenem oproti ostatním, a 2 očkový roub má navíc jehnědu. Jestli na tom něco je? Nevím...

Na jedné nepovedené podnoži vyrašily 0,5cm spící očka pod roubem, takže nějakou mízu podnože tlačily. Tak tedy zkusím v lednu, díky. wink MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 182.227 (?), 24.11.2018 19:09

Děláte to brzy. Počkejte aspoň dva měsíce. P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 182.227 (?), 24.11.2018 19:11

Vlastně ta rada už tu zazněla. P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 112.233 (?), 24.11.2018 19:24

Mám dojem, že jste byl dosti nedočkavě-netrpělivý. Pokud teplota padala pod optimum a roubování proběhlo dříve než se začaly podnože probouzet z dormance, tak jste měl prodloužit dobu teplé stratifikace v pilinách. Dokud se neprobudí očka na roubech, se klidně dá ta stratifikace prodlužovat. To uložení do chladu je pro zastavení rašení pupenů a přitom to dá kalusu čas vyzrát a zpevnit. Jinak čím jste měl rouby fixované? To co jsem obdržel od Vaňků bylo fixováno "modelářskou gumou" = plochým gumovým páskem 1,5 mm tlustým a 6 mm širokým. Ani před školkováním se nemusela odstraňovat, že prý se v zemi přetrhá sama.

Jinak ty již použité podnože asi můžete nyní zkusit naštěpovat čerstvými rouby o 1-2 cm níže a nechat u radiátoru min 4 týdny.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.49 (?), 24.11.2018 20:23

Tak já to ještě jednou zkusím, když už jste mě tak navnadil. laugh

Pásku používám PVC roubovací, rozříznu na polovinu pro preciznější omotání. Celkem silně dotahuji, i 3 vrstvy, pak pásku po přijetí převážu napodruhé nalehko aby se srůst roztáhnul. Mám tak jistotu dobrého kontaktu roubu nebo očka s podnoží. MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 50.172 (?), 24.11.2018 20:34

Dejte sem Vaše foto roubovanců.

Mám dojem že to p.Standa napsal dobře.

J.A.R.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.49 (?), 24.11.2018 21:23

Tak jsem to blýsknul, moc tam toho nejde vidět, příště nafotím lépe.

Nahoře nesrostlý rozpadlý roubovanec, tomu dole roub drží pevně.

Hned se zeptám čím to máte na fotce přivázané a jestli s tak lehkým převazem nařídko nejsou vyšší nároky na dokonalost řezu (nerovnosti, vzduch)? A v únoru vyrašené, tak to jedině do skleníku, pěkné kousky smiley


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika