Očkování ořešáku



host - 182.227 (?)
24.11.2018 19:09

Děláte to brzy. Počkejte aspoň dva měsíce. P

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 212.49 (?), 24.11.2018 22:53

Pochopitelně jsem podnože nijak nestratifikoval. Začátkem listopadu jsem je vykopal za plotem a hned narouboval. Nikde jsem se o stratifikaci semenáčů nedočetl. Takže názor Mimma o roubování v lednu tomu dává smyslenlightened

To znamená tedy co konkrétně? Ta podnož, na které se probudily spící očka je použitelná k roubování a ostatní dát ještě na nějaký čas ven na stratifikaci?

MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 149.16 (?), 12.3.2019 15:05

Je to sice staré skoro půl roku, ale nechť. Stratifikace v botanice je odborný termín týkající se posklizňového dozrávání semen rostlin. Zpravidla se jedná o technologii umožňující klíčení nebo umožňující vlastnosti klíčení ovlivnit. Dormance u rostlin znamená preventivní zastavení růstu v nepříznivém období roku. Je řízena biologickými „hodinami“ a reaguje na teplotu, zkrácený sluneční svit nebo nízké vodní srážky. Takže koncem října je je spaní v plném proudu a klacek čehokoliv s kořeny, není semeno!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 24.11.2018 16:29

Patřím k těm, kterým se to už párkrát nepovedlo. Ale nechal bych podnože až do ledna v chladnu a rouboval bych až pak. Blížící se jaro přináší novou sílu, která by mohla pomoct. Jsou rostliny, které se dají roubovat kdykoliv, ale ty citlivější asi potřebují optimální podmínky. Podnože nevyhazujte a skuste opakovat za dva měsíce. Pokud jsou už na roubování krátké, pomůže pan Forkert.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.49 (?), 24.11.2018 18:58

Rozebral jsem všechny - 3 další naroubované ořešáky, nakonec jen jeden roub po zatlačení neodpadává, asi bude stát srůst za starou belu, ale co vysadím ho ven a přikopčím hlínou, na jaře se uvidí.smiley

Je to podnož s bohatějším kořenem oproti ostatním, a 2 očkový roub má navíc jehnědu. Jestli na tom něco je? Nevím...

Na jedné nepovedené podnoži vyrašily 0,5cm spící očka pod roubem, takže nějakou mízu podnože tlačily. Tak tedy zkusím v lednu, díky. wink MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 182.227 (?), 24.11.2018 19:09

Děláte to brzy. Počkejte aspoň dva měsíce. P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 182.227 (?), 24.11.2018 19:11

Vlastně ta rada už tu zazněla. P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 112.233 (?), 24.11.2018 19:24

Mám dojem, že jste byl dosti nedočkavě-netrpělivý. Pokud teplota padala pod optimum a roubování proběhlo dříve než se začaly podnože probouzet z dormance, tak jste měl prodloužit dobu teplé stratifikace v pilinách. Dokud se neprobudí očka na roubech, se klidně dá ta stratifikace prodlužovat. To uložení do chladu je pro zastavení rašení pupenů a přitom to dá kalusu čas vyzrát a zpevnit. Jinak čím jste měl rouby fixované? To co jsem obdržel od Vaňků bylo fixováno "modelářskou gumou" = plochým gumovým páskem 1,5 mm tlustým a 6 mm širokým. Ani před školkováním se nemusela odstraňovat, že prý se v zemi přetrhá sama.

Jinak ty již použité podnože asi můžete nyní zkusit naštěpovat čerstvými rouby o 1-2 cm níže a nechat u radiátoru min 4 týdny.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.49 (?), 24.11.2018 20:23

Tak já to ještě jednou zkusím, když už jste mě tak navnadil. laugh

Pásku používám PVC roubovací, rozříznu na polovinu pro preciznější omotání. Celkem silně dotahuji, i 3 vrstvy, pak pásku po přijetí převážu napodruhé nalehko aby se srůst roztáhnul. Mám tak jistotu dobrého kontaktu roubu nebo očka s podnoží. MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 50.172 (?), 24.11.2018 20:34

Dejte sem Vaše foto roubovanců.

Mám dojem že to p.Standa napsal dobře.

J.A.R.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.49 (?), 24.11.2018 21:23

Tak jsem to blýsknul, moc tam toho nejde vidět, příště nafotím lépe.

Nahoře nesrostlý rozpadlý roubovanec, tomu dole roub drží pevně.

Hned se zeptám čím to máte na fotce přivázané a jestli s tak lehkým převazem nařídko nejsou vyšší nároky na dokonalost řezu (nerovnosti, vzduch)? A v únoru vyrašené, tak to jedině do skleníku, pěkné kousky smiley


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika