Mandloň na podnoži BSB



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 17.10 (?)
6.11.2017 7:00
Mam jednu na BVA-1. Do alkalicke zeminy se mi moc nehodi. Osobne mam pro mandlone radeji mandlonove, broskvomandlonove, merunkove a slivonove podnoze. Lepe mi prospivaji. Mandlon na broskvoni je o neco mensi nez na mandloni. Mohlo by stacit 3x3m a 3m od domu. Tvar vsak volim podle odrudy a ne podle podnoze. U mandloni nezapominejte na jejich cizosprasnost.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 250.205 (?), 5.11.2017 23:15, zobrazeno: 5375x

Zdravíčko, přemýšlíme o výsadbě mandloní a v zahradnictví je mají na podnoži BSB. Na netu jsem moc informací k mandloním nenašel a pokud jo, tak dost rozdílné... Např. vzrůstnost se uvádí všude různá, spon výsadby také. Nikde jsem nenašel srovnání v růstu mandloňového semenáče a naroubované na podnoži BSB... 

Máte někdo zkušenost s pěstováním na podnoži BSB? Jaká je vzrůstnost stromu, v jakém tvaru je vhodné strom pěstovat, jaký spon výsadby... Stanoviště mám chráněné, od severu a západu kryté stavbou - jak daleko sázet od stavby? 

Děkuju za odpověď

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.132 (?), 5.11.2017 23:45

Njn, nikoliv roubované ale očkovaané. Pokud nechcete rozlišovat podrobně, jestli očkování nebo roubování, tak je možné používat souhrný pojem štěpování.

Obecně mandloně štěpované na broskev mají kratší životnost, jinak jsou rozdíly nepodstatné. Spíše se dělá opačná varianta, že broskvoně je očkují na mandloň nebo polyvalentní mezidruhové křížence (GF677).

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 17.10 (?), 6.11.2017 7:00
Mam jednu na BVA-1. Do alkalicke zeminy se mi moc nehodi. Osobne mam pro mandlone radeji mandlonove, broskvomandlonove, merunkove a slivonove podnoze. Lepe mi prospivaji. Mandlon na broskvoni je o neco mensi nez na mandloni. Mohlo by stacit 3x3m a 3m od domu. Tvar vsak volim podle odrudy a ne podle podnoze. U mandloni nezapominejte na jejich cizosprasnost.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 250.205 (?), 6.11.2017 16:56

Děkuji za odpověď. Mám vyhlédlou odrůdu Zora a Vama - jaký tvar byste volil? má představa je čtvrtkmen, ale tvar koryny netuším... všude se píše střihat jako broskev, tedy asi na kotlovitou korunu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 205.204 (?), 6.11.2017 18:58

Ja mam mandlu Robijn/St. Julien asi 3 roky staru a pestujem ju ako vreteno. Nie stihle. Mandla nema taky intenzivny rast ako broskyna, takze tam nie je taky problem s vyholovanim zatienenych casti koruny/nezakladanim pukov v tychto oblastiach. Preto si nemyslim, ze specifika rezu broskyn, ktore su zamerane najma na kvalitne presvetlenie treba vyraznejsie zohladnovat aj pri mandliach. Na druhu stranu, ja mam aj vsetky broskyne ako vreteno a som s nim ovela viac spokojny nez s dutou ci kotlovitou korunou. Vreteno je univerzalny tvar, pouzivam ho pri vsetkych ovocnych druhoch a nikde s nim nemam problem, naopak, zda sa mi optimalny. Okrem ineho aj kvoli pevnosti koruny voci rozlomeniu, kde nema konkurenciu.

Trnavsko 145 mnm.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 86.137 (?), 6.11.2017 12:18

Dobrýden, chtěl bych se zeptat, jestli je možné naštěpovat mandloň na myrobalán. Broskvoň jsem zkusil a v mých půdních/klimatických podmínkách se jí na něm daří dobře a slušně plodí. Nevím ale, jak to má s kompatibilitou myrobalán a mandloň... díky.

M.C.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 17.10 (?), 6.11.2017 12:57
U nas se velmi casto stepuji mandlone na selektovane zlutoplode slivone podobne myrobalanu. Odolavaji alkalicke pude a sussimu pocasi. Myrobalany jsou ruzne. Ale zkusit by se to mohlo.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 205.204 (?), 6.11.2017 13:54

Ak by bol problem s afinitou myrobalan-mandla, postacuje pridat medzikmen napr zo st.julien (tam som si isty afinitou s mandlou aj s myrobalanom) alebo z tej Vasej broskyne (tam tvrdite, ze mate dobru afinitu s myrobalanom a ja tvrdim, ze bude dobra afinita s mandlou). Dlhovekejsi ale bude ten strom s medzikmenom zo st.julien. Moznych medzikmenov je samozrejme viac, tipoval by som este prakticky vsetky odrody uslachtilych sliviek a vacsinu odrod marhul (okrem tych, ktore namju dobru afinitu s myrobalanom).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 86.137 (?), 6.11.2017 15:07

Děkuji za reakce. St. Julien k dispozici nemám, ale přímo do broskvoně na myrobalánu bych to také mohl případně zkusit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika