Lískové ořechy



Katka_Ptacatko - (24) - 88.99 (?)
28.4.2013 18:31

Teď mám minimálně 2 odrůdy. Červená a omladky (popřípadě malé z oříšků) od další dvou lísek, co jim tam rosty. Teď mám 9 malých a 1 velkou lísku, tu jsme vytahovali celou a ještě ji chci rozděli. Jinak hodlám zkusit najít ještě v okolí nějaké lísky, abych si byla jistá, že mám ještě 3. odrůdu.

Délka, kde chci lísky mít, je cca 40m, ale buď seženu další lísky, nebo si ty současné ještě namnožím, kolik bude potřeba. Jde mi o co nejrozumnější rozestup, aby to fungovalo (časem) jako větrolam, i aby se lískám dařilo a plodily.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9   
                     
host - 220.186 (?), 28.4.2013 15:51

Sousedé je mají od sebe tak 1,8 - 2m v pásu podél cesty, oříšků mají dost.  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 149.42 (?), 28.4.2013 17:00

Dobrý den. Asi bude rozhodovat, kolik sazenic jste si přivezla a jak dlouhý pás chcete mít, za jak dlouho a jestli budete mít třeba ještě další sazenice. Podle toho Vám vyjde vzdálenost na sázení. Jak už jsem psal, lísku (ale i jiné keře) nemusíte pěstovat jako trs výhonů z jednoho místa, z jednoho hnízda, ale hřížením výhonů do směru pásu můžete vytvořit pás výhonů, „pásový keř“ z jedné původní rostliny, docela dlouhý. Líska je hodně plastická. Když budou keře husté, budou se vzájemně nutit k rychlejšímu růstu do výšky. Starší, vyšší výhony můžete vyřezávat. Plodnost bude taky záviset na opylovacích poměrech. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 58.114 (?), 28.4.2013 18:23

Pro dobré opylení to chce alespoň 2 - 3 různé odrůdy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Katka_Ptacatko - (24) - 88.99 (?), 28.4.2013 18:31

Teď mám minimálně 2 odrůdy. Červená a omladky (popřípadě malé z oříšků) od další dvou lísek, co jim tam rosty. Teď mám 9 malých a 1 velkou lísku, tu jsme vytahovali celou a ještě ji chci rozděli. Jinak hodlám zkusit najít ještě v okolí nějaké lísky, abych si byla jistá, že mám ještě 3. odrůdu.

Délka, kde chci lísky mít, je cca 40m, ale buď seženu další lísky, nebo si ty současné ještě namnožím, kolik bude potřeba. Jde mi o co nejrozumnější rozestup, aby to fungovalo (časem) jako větrolam, i aby se lískám dařilo a plodily.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 149.42 (?), 28.4.2013 22:25

Dobrý den. Už je docela pokročilé jaro. Tohle jaro svůj záměr asi nestihnete. Takové věci chtějí také přípravu. Pro převažující účel větrolamu bych volil vzdálenost keřů 2,5-3m, nebo pásy z hřížených výhonů s průchody po cca 5m. Také sázím lísky, ale na oříšky. Sázím předpěstované, alespoň 2leté sazenice cca 1,5m vysoké, které po vysazení silněji zastřihnu. Nepotřebují další péči. Sázení malých, slabých (cca 0,5m) sazenic do trávy nebude dobré. Proto si malé sazenice raději zasaďte na záhon, spon tak 0,5x0,5m a tam předpěstujte silnou sadbu, která pak v konkurenci trávy dobře obstojí a rychle poroste (také mám na záhonku cca 20 sazeniček). Vysazením malých hned na místo, růst neurychlíte, ale naopak. Než sadba pořádně naroste, budete mít čas opatřit si i sazenice dalších odrůd. Přimlouvám se za sadbu z ověřeného matečného keře, ve vašem okolí, protože například mám vedle sebe vzrostlé keře Hallské různého, školkařského, původu a menší, slaběji rostoucí plodí dobře, silněji rostoucí a starší, špatně. Množím si z lépe plodícího keře. Také vezměte do úvahy, že ne všechny odrůdy, které jsou popisovány jako velmi plodné, budou ve vaší nadmořské výšce dobře plodit. JG (JI 540m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Katka_Ptacatko - (24) - 88.99 (?), 29.4.2013 12:32

Zahradu upravujeme, takže ji máme minulý týden zoranou a teď ji vláčíme, aby se trochu dorovnal terén a rozbyly hroudy. Takže lísky kolem sebe nebudou mít trávu. A přemýšlím, že k nim dám netkanou textilii.

A ty lísky jsou z Račína (650 mnm) a je tam o dost chladněji, než u nás a plodily dobře (3 roky jsme tam bydleli)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 149.42 (?), 29.4.2013 21:24

Dobrý den. Uděláte jak budete myslet. Chtěl jsem jen napsat, že slabé odkopky s trochou kořínků by se lépe ujaly, rostly a ošetřovaly na zpracovaném záhonku a že takové předpěstování ve "školčičce" konečné zapěstování lískového větrolamu neoddálí. Pokud líska plodila dobře v 650m, bude plodit v 600m také dobře. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 210.48 (?), 25.8.2009 23:05

Pro Hallskou je vhodný opilovač právě Lombardská, bylo mi to doporučeno prodejcem na Zahradě Čech, osvědčilo se mi to.Dana.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 84.175 (?), 2.12.2011 12:48

...přece "opylovač"...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 144.60 (?), 4.12.2011 15:41

Pěstuji odrůdy Hallská ob.,Lambarská a Webbova.Každým rokem jsou keře obalené plody.Na podzim jsou oříšky jen na Webbova.Hallská zhnědne v červnu a opade, Lambarská je červivá a opade než dozrajou.Jedině Webova dozrává i když také něco opade.Letos asi 20kg krásných oříšků, většinou odrůda Webbova.Příští rok použiji nějaký postřik.Podle mě je nejvíce odolná odrůda Webbova.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika