Kalač



host - 165.197 (?)
4.3.2007 21:13

Je to tak jak si to představujete. Sekerou se udělá v poleně zásek (kousek od začátku ne uprostřed) a za sekeru vložíte dřevěný klín. Ten zarazít palicí ze slabšího kmínku. Tak postupujete po poleně. 3-4 klíny, no a na střídačku je zarážíte až polene rozštípnete. No ale technika je technika :-). Už před dvaceti lety jsem takto z jedním starým pánem štípal na Javorníkách dřevo. Tehdy mi říkal: "nestačí mít tady  "a ukázal na biceps, "ale musíš mít tady! " a ukázal na hlavu.

PEBE

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 1.76 (?), 26.2.2007 20:57, zobrazeno: 45104x

Dobrý den. Touto cestou bych se chtěl podělit o praktickou zkušenost s 3 kg kalačem značky Madal Bal - s umělohmotnou násadou. Nepřílič intenzívně ho používám asi 1 rok. Pod hlavicí na rukojeti měl gumový chránič proti úderu. Velmi dobrý nápad, ale při prvním nárazu násady do dřeva se chránič roztrhl. To mi ale téměř nevadilo.
Další věc mě už zklamala mnohem víc. Vždy jsem s ním pouze štípal a byl jsem spokojený. Prostě normální kalač. Avšak před týdnem jsem s ním asi hodinu zarážel klíny do dřeva. A kladivová část kalače se trochu zdeformovala. Zřejmě měkká ocel. Odhaduji, že po měsíci takovéto práce bych kladivovou část kalače kompletně roztloukl do hřibu. Kalač je přece určen i k zarážení klínů, a tak by to měl vydržet ?!
Shrnu-li - to, co mám doma podle mě není kalač. Je to štípací sekera ve tvaru kalače, jejíž kladivovou částí můžete tlouct, ale ne do železa.
M.J.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 1.251 (?), 3.3.2007 15:54
No abyste plnou silou tloukl kalačem do masivního železa, musela by být ta kladívková část silná aspoň dva centimetry. A možná ani to by nestačilo. A to by byl ten kalač tak těžký, že by to zase při štípání dřeva vadilo.  Jestli máte používat železné klíny, musíte je zatloukat do dřeva kladivem.  Kalačem můžete zatloukat  jedině dřevěné klíny, dneska je to těžko pochopitelné, ale dříve se štípalo i tvrdé dřevo dřevěnými klíny běžně.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 1.76 (?), 4.3.2007 20:28

Nevím, jestli Vám pane dobře rozumím, ale myslím si, že kladívková část má určitě nejméně 2 cm. Je to kalač, z půlky hlavy štípací sekera s širokým profilem, druhá strana regulérní palice. Pokud se na hlavu podívám zvrchu - jako bych kalač zarazil násadou do země, aby stál - 1. část od ostří k začátku oka, 2 část - od začátku do konce oka (podélně), 3. část od konce oka ke konci kladiva/kalače. Právě tuto 3. část asi máte na mysli.
Že se dřív štípalo pomocí dřevěných klínů věřím, ale představit si to moc nedokážu. Do štípaného dřeva se nejdřív asi musela udělat drážka - vyříznutím, dlátem nebo aspoň zaseknutím sekerou, do toho vložit dř. klín ?!? (podobně, jako se vrážejí plastové klíny do řezu při kácení stromů) Občas se ani ostrý klín nechce chytit - kdybych v tomto případě použil dřevěný bez vytvoření drážky, pak bych okamžitě asi ulomil jeho ostří. Aspoň tak si to představuju.
M.J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 165.197 (?), 4.3.2007 21:13

Je to tak jak si to představujete. Sekerou se udělá v poleně zásek (kousek od začátku ne uprostřed) a za sekeru vložíte dřevěný klín. Ten zarazít palicí ze slabšího kmínku. Tak postupujete po poleně. 3-4 klíny, no a na střídačku je zarážíte až polene rozštípnete. No ale technika je technika :-). Už před dvaceti lety jsem takto z jedním starým pánem štípal na Javorníkách dřevo. Tehdy mi říkal: "nestačí mít tady  "a ukázal na biceps, "ale musíš mít tady! " a ukázal na hlavu.

PEBE

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 1.251 (?), 20.3.2007 15:03
Aha, chyba je asi u mně, já jsem si neuvědomil přesně, co kalač je. U nás se vždycky používala zvlášť palice a zvlášť sekyra nebo pantok. Pravděpodobně dnešní  běžné kalače nejsou vyráběny na dlouhou těžkou práci typu mlátit s ním do železných klínů a proto nejsou obvykle dělány  z nějakého kvalitního železa. Stejně tak odhaduji, že i kladiva a podobné.  Možná nějaké drahé, kde je zaručeno, že jsou skutečně z nějaké pevné oceli.  Dneska se počítá asi spíše s použitím různých motorových pil a štípaček  a podobných motorových pomůcek.  Ale kdysi otec ještě štípal jabloňové kmeny 30 - 40 cm v průměru palicí a železnými a dřevěnými  klíny, aby šly vůbec pořezat na cirkulárce a později jsme s otcem při rekonstrukci sekali hlavně ve sklepě díry v betonu a v původním vyzdění v pískovcových  kvádrech. A tehdejší palice a sekáče byly určitě dělán s ohledem na dlouhou životnost. Ale i taková 8kilová palice nebo 4 kilové kladivo z dřívější doby, když s ním člověk bušil naplno nějaké hodiny do kovového klínu nebo sekáče vykazovala znaky deformace a "hřibovatění". Štípat denně 8 hodin železnými klíny dřevo, tak ta tehdejší palice by vydržela odhadem tak několik měsíců, než bych většinu hmoty palice mechanismem "hřibovatění" rozlámal na malé kousky železa.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 1.76 (?), 25.3.2007 21:28

Re: předchozí příspěvek
Ono vyrobit kvalitní hlavu sekery co se týká materiálu samozřejmě není problém - ale i tady se dá ušetřit - málo uhlíkatá ocel a nedostatečné tepelné zpracování. Výsledkem je měkká ocel. Konzultoval jsem problém v železářství a majitel mi řekl, že skutečně řada dovozových kladiv (platí i pro kalače) je z měkkého železa. Může se s nimi bušit - do dřeva, do kamene, ale když přijde ocel na ocel, tak se deformují.
 Ono, jak jste napsal, deformují se i kladiva z "dříve normální, kvalitní" ocele - ale pomalu. Zdaleka ne tak rychle, že tluču a deformaci postřehnu témeř v reálném čase.
 Kdybych si teď chtěl koupit kalač, který si myslím, že je z kvalitního materiálu a i celkem je kvalitní, tak si vyberu Fiskars 2400 nebo kalače Bahco nebo Leborgne. Zbirovia by měla být česká klasika a dobré kusy může mít i Helko. Zajímavě vypadají výrobky Peleva (také češi; mizerný marketing).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
usir - (9), 10.5.2007 15:28

Dobrý den, Já jsem kdysi taky používal 3Kg kalač a neměl jsem s ním dobré zkušenosti, jak s rozbíjením špalků tak se zatloukáním klínů. Byl na mne moc lehký. Proto jsem si za cca 700Kč, pořídil 5Kg kalač. Značku bohužel nevím. S tímto kalačem jsem neměl žádný problém. A to s ním neštípu jen dříví, používám ho jako palici na zatloukání klínů, tuhle jsem s nim boural i zídku. Po dvou letech docela častého používání je furt výborný. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 120.31 (?), 10.5.2007 19:09
Ono když to člověk neumí tak může mít deseti kylový kalač a svaly jak Arnold a je mu to na nic.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 215.1 (?), 11.5.2007 9:35

Madal Bal je největší dovozce nářadí a šmejdů z Číny, co jste tedy čekal, super kvalitu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 1.76 (?), 14.5.2007 21:42

Super kvalitu jsem nečekal.
Ale "normální kvalitu" (asi naivně...) jsem čekal.
M. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika