Ostřička řetězu nebo pilník



host - 101.219 (?)
26.2.2012 7:01

Dobrý den, mám brusku atika 220A, levná bruska z hornbachu, byly pridány 2 kotouče3,2 a 4,5.Jakým kotoučem brousit retez na pilu hq365(zdědil jsem, na občasné použití),retez tuším h42 3/8 1,5.Jde mi o to, jestli stejným kotoučem po cele délce, nebo širší a pak uzší, zdá se mi, že po nabroušení skoro nový řetěz řeže vyborně, jak ho ale ubývá, už to není ono(na omezováky nezapomínám) a zdá se mi že nevydrží tak dlouho ostrý.Když porovnám skoro nový-zub jde nahoře do špičky, když v půlce životnosti nahoře spíš jen kolmo, jestli teda nepoužít menší kotouč.Nebo koupit úplně jiný kotouč?A nebo můžete nekdo vložit obr, správně nabroušenéeho zubu před koncem životnosti.Děkuji

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 8.198 (?), 20.1.2011 21:08, zobrazeno: 52744x

dobrý večer chci si pořídit ostřičku pilových řetězů Woodster cs 03. Prosím máte s ní někdo zkušenosti nebo si mám raději koupit sadu na ostřění řetězu cca 400kila mám pilu ms250 3/8 mám 2 řetězi často sní řežu na zahradě prosím poradte.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
RadekB - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1424) - 21.230 (?), 21.1.2011 7:02

Kupte si raději brousící sadu. Vámi poptávaná "bruska" má hodnotu max. 300 Kč a na řetězy prodávané dnes pro tyto pily, ať již zn. STIHL 63PMN, nebo Oregon 91 VXL je zcela nevyhovující pro nesprávný sklon brusného kotouče. Netvrdím, že řetěz nebude řezat, ale zbavíte se u nich výhod nové konstrukce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 198.242 (?), 21.1.2011 10:33

Bez nastavení sklonu řetězu opravdu nic požádně nenabrousíte. Podívejte se na Hecht 9230, tam už se uhel dá nastavit, ale samozřejmě je to za jiné peníze i když 2500Kč za to zas tak moc není. Sám ji používám ale krátce takže nemůžu napsat nic jiného než, že funguje bez problému a brousil jsme asi 7x

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 210.11 (?), 21.1.2011 10:44
Brousím několik let SKS a řeže to skoro samo :).
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
RadekB - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1424) - 21.230 (?), 21.1.2011 13:10

Pro nic za nic výrobci neupravili úhly léta používané a koupit "brusku" a ještě na ní pár hodin dělat aby sloužila alespoň trochu svému účelu není myslím to pravé ořechové. Já používám jak pilník, tak brusku, protože za týden nařežu tolik co Vy za několik let a rozhodně ten rozdíl patrný je a podstatně! Vy milujete různé testy a tabulky, zkuste si tedy jednou změřit čas řezu s řetězem nabroušeným s úhlem dle výrobce a řetězem nabroušeným po staru. Ona ta procenta uváděná třeba Oregonem fungují. A fungují i ty nižší vibrace.

Když už, tak bych se přimlouval raději za HECHT 9230, ten aspoň vypadá jako JOLLY od Tecomecu a má nastavení všech potřebných úhlů. Cena také není závratná. Od 2 415,- Kč.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 239.112 (?), 21.1.2011 18:03

Koupil jsem přípravek na broušení řetězů Oregon, který se nasazuje na lištu, rukou se potahuje řetěz pily a zub po zubu se pilníkem brousí. Na krabičce od řetězu jsou úhly, ty nastavím na přípravku a "jedu". Pro hobby broušení mi to stačí.Řětězy jsou nabroušené a řežou dobře.Dříve jsem používal jen pilník, ale ruka úhly k broušení řetězu nesplní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 202.247 (?), 13.3.2011 20:38

Dobrý večer. Dostala jsem tento výrobek, ale bez českého návodu. Dneska mě z toho už fakt bolí hlava, jak se snažím přijít na to, jak se to používá. Nevím, jestli byste byl tak neuvěřitelně hodný, laskavý a tak vůbec, a mohl mi skenem vložit český návod. Byla bych Vám ohromně vděčná. Zdravím a popřípadě mnohokrát děkuji. Danča (ubnn@seznam.cz)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 101.219 (?), 26.2.2012 7:01

Dobrý den, mám brusku atika 220A, levná bruska z hornbachu, byly pridány 2 kotouče3,2 a 4,5.Jakým kotoučem brousit retez na pilu hq365(zdědil jsem, na občasné použití),retez tuším h42 3/8 1,5.Jde mi o to, jestli stejným kotoučem po cele délce, nebo širší a pak uzší, zdá se mi, že po nabroušení skoro nový řetěz řeže vyborně, jak ho ale ubývá, už to není ono(na omezováky nezapomínám) a zdá se mi že nevydrží tak dlouho ostrý.Když porovnám skoro nový-zub jde nahoře do špičky, když v půlce životnosti nahoře spíš jen kolmo, jestli teda nepoužít menší kotouč.Nebo koupit úplně jiný kotouč?A nebo můžete nekdo vložit obr, správně nabroušenéeho zubu před koncem životnosti.Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standam - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (471) - 187.49 (?), 26.2.2012 21:33

Zdravím, nabroušený zub po posledním broušení je úhlově naprosto stejný jako u nového řetězu a zrovna tak řeže do doby ulomení jednoho ostří, které zůstane v řezu a následně se o něj olámají další zuby a tím je životnost řetězu ukončena. Standa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 3.1 (?), 11.4.2013 23:36

Založil jsem diskusi Dolmar 4605 nebo Husqvarna 545... Začalo se tam o broušení, tak je určitě vhodnější pokračovat zde... Nakonec jsem koupil Dolmar 5105 c. Přikoupil jsem dva řetězy 3/8, 1,5mm, neb lišta s řetězem byla 3/8. Na broušení jsem si netroufal, byla to pro mne prostě nevyzkoušená činnost... No ale pak jsem se dočetl, že je dobré řetěz třeba i při práci průběžně dobrušovat a přesvědčil se, že po třech čtyřech nádržích je řetěz úplně tupý, k čemuž by jistě nemělo dojít Tak jsem si objednal brusku ZAK za 1100 vč dopravy. Na to někdo reagoval, že to není moc dobrá volba z hlediska nemožnosti volit úhel sklonu kotouče. Dále jsem si nechal poradit a přece jen "šel" do ručního broušení. Dnes jsem si v Husqvarně koupil sadu pilníků 5.5 mm a plochého pilníku. V sadě je vodítko s rolnami. Doma jsem měl zrovna dva řetězy k nabroušení, tak jsem nejdřív zkusil použít pilník. Moc jsem nevěřil, že stačí každý zub dvakrát přejet a protože byl řetěz po kontaktu s kamenem dost tupý, přejel jsem každý zub 4x. Pak jsem druhý řetěz nabrousil na brusce. Bruska ZAK, jinde dost chválená, mi přišla trochu nedořešená v místě, kde zarážka řetězu je uchycena na plastovém sloupku, který je dle mého nevhodně poddajný... na to že se tam hraje o desetiny milimetru... Tak jsem se s tím chvíli sžíval a zjistil jsem, že jakous takous práci ten stroj udělá, ale dovedu si představit tužší konstrukci.

   No a pak jsem porovnal oba řetězy po ručním a strojním broušení. Zuby broušené pilníkem byly jak vyžehlené, všechny ubrané tak nějak celoplošně v pěkném radiusu. Zuby broušené bruskou byly k mému překvapení zbroušeny jen v oblasti špičky, což signalizovalo špatný úhel kotouče vůči zubu. Přitom jsem měl nastaveno 25°, jak je vyžadováno v návodu řetězu. Tak jsem to přenastavil na 30°a pár zubů přelízl... trochu se to zlepšilo, ale moc dobrý dojem z toho nemám. Pak jsem šel něco nařezat tím mým "ručním" řetězem a... řezalo to...:-). Zítra zkusím, jak řeže ten druhý, ale nevím, zda bych ho neměl nejdřív přebrousit pod jiným úhlem. Teď mě napadlo, že tento řetěz byl jednou broušený v Husqvarně a že je možné, že nedodrželi požadovaný úhel 25 °a přebrousili ho na 30 či víc... Pak mám ještě úplně nový řetěz, podle kterého bych mohl nastavit úhel broušení na úhloměru brusky ZAK, který může třeba i kecat...

    Každopádně děkuji jednomu z přispěvatelů, který mě pošťouchnul, ať zkusím ruční broušení. Výsledek prvního pokusu se mi líbí...:-) Jen nevím, jak to pak prakticky provést v lese. Vím, že existuje takový svěráček, který se zatluče do pařezu a taky někdo radil zaříznout pilu do špalku... Ale jak pak posunovat řetěz?...:-) Tomáš. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika