Jaký řetěz pro vetší zátěž



skolin - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (78) - 194.126 (?)
18.3.2008 18:34

Také sy myslím že v čistém dřevě vám musí vydržet ostrý řetěz cca na 3 nádržky, což je skoro na celej den, nebo aspoň půl den. Určitě bych skontroloval to správné broušení a omezovací zuby! a taky bude otázka jaké řetězy maji v OBi...? Možnná taky jestli koza na které to řežete neni železná? Věřte že já mám železnou kozu, sice velmi šikovnou (od někoho zde skopírovanou) ale aď jsem sebevíc opatrnější vždy o ní alespoň 1krát dene nechtěně škrtnu...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
            
host - 133.198 (?), 18.3.2008 16:13

Vážený, správně nabroušený řetetěz od Oregonu (kulatý zub) a správně snížený vynášecí zub pravidelně otáčet lištu a brousit otřepy netlačit na pilu, dobře mazat a musí to řezat - ta zem to je základ!!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 103.201 (?), 18.3.2008 16:22

Přímo se nabízí uvést, co byste ještě chtěl :)).Pokud máte asi D109, nebo podobný model, který má řetěz 0,325/1,5mm, nebo 3/8/1,5mm - to beru podle Vámi uvedeného výkonu, tak máte to nejlepší z pohledu výdrže a odolnosti použité řezné soupravy na běžné řezání. Uvažoval jsem o předchozím uvedení nižšího výkonu, že máte nějaký model s malou 3/8 1,3mm, to by byla jiná a v suchých větších průměrech se to nedá srovnávat. To rychlé tupení může být způsobeno mimo uvedené okolnosti nesprávným ostřením řetězu, případně mazání není dostatečné, nebo je méně kvalitní. Potom se řetěz pohybuje v řezu s větším odporem, navíc se vytahuje, ale hlavně rychleji ztrácí optimální řezný výkon. Řez tvrdého dřeva, suchého zvlášť vyžaduje dokonalé mazání řezné soupravy, neboť se olej více spotřebovává díky větším odporům a velkému množství prachu. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
skolin - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (78) - 194.126 (?), 18.3.2008 18:34

Také sy myslím že v čistém dřevě vám musí vydržet ostrý řetěz cca na 3 nádržky, což je skoro na celej den, nebo aspoň půl den. Určitě bych skontroloval to správné broušení a omezovací zuby! a taky bude otázka jaké řetězy maji v OBi...? Možnná taky jestli koza na které to řežete neni železná? Věřte že já mám železnou kozu, sice velmi šikovnou (od někoho zde skopírovanou) ale aď jsem sebevíc opatrnější vždy o ní alespoň 1krát dene nechtěně škrtnu...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 151.203 (?), 18.3.2008 18:55

Pokud máte pocit, že řetěz musí vydržet věčnost, kupte si řetěz se zuby s tvrdokovem. Jinak dub je tvrdé dřevo, kde byste měl mít úhel na řetězu 30°Vyšší omezováky a hlavně v dubu je lepší si řetěz po každé maximálně po každé druhé nádrži líznout pilníkem. Na řetěz nic nesvádějte, všichni máme stejné, ale ještě jsem neslyšel, že by někdo říkal, že nic nevydrží. Když tak si řízněte několik suchých větví dubu a nebo si pořežte nějaké polosuché akáty.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 90.168 (?), 19.3.2008 11:08

Železo můžete obložit, buď nějakým prknem nebo plastovou trubkou atd...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 227.190 (?), 18.3.2008 19:15

Těžko se radí, poněvadž to že se Vám tak rychle tupí řetěz může mít více faktorů, jako např. nedokonalé broušení pilníkem, technologie řezání atd. Já osobně používám Oregony jak L, tak D typy, kdy se dá v případě potřeby využít jejich výhod, i když L je favoritem. Mám taktéž Multi cut, ale ten si šetřím vzhledem k ceně cca 900 Kč a využívám jej především na fajnovější práce, má údajně pevnější ostří. Mimochodem sám bych si jej nekoupil, získal jsem jej za protislužbu, za ty peníze mám skoro 3 řetězy. Zdravím Petr.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 121.185 (?), 19.3.2008 11:27

Díky moc všem za reakce. Co se mazání týče, tam byl trochu problém - mazala mi málo, proto tam leju řidší oleje (5W30 běžně) nebo kolikrát i převodový olej a maže spíš více, což mi vadí spíš méně. Chodím do lesa na dříví (s vědomím vlastníka lesa) a porážím staré sušiny, takže potom jak padne jej odvětvím a rovnou nakrájím (cca metry, u paty stromu kratší abych to vůbec odvlekl). A tam se štrejchnutí o zem prostě neubráním. Kozu na řezání mám starou dřevěnou, myslím že po této zimě již nebude držet pohromadě a je v ní také pár zářezů. Řetěz ostřím až v momentě, kdy mě štve tupost, což je zřejmě již pozdě. Lišta je 45 cm, ale snad bych uvítal kratší, neporážím takové kmeny a při zacházení se strojem to občas vypadá jako texaský masakr :-)

Abych ještě odpověděl na typ je to 110 - koupena jako předváděcí - už je to dlouho zpět a nelituji. Ale ještě budu muset kouknout na lištu, nevím kolik má taková lišta vydržet, je tam druhá - original Dolmar a už taky docela dost dlouho. Čištění stroje po práci - jasné, kompresor od traktoru je dostatečný ofukovací nástroj. Takže díky moc

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
ARB - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (215) - 106.2 (?), 19.3.2008 19:52

Ak máte možnosť nechať si reťaze prebrúsiť strojne, napr.  v servise alebo u známeho čo má brúsku, urobte tak.  Škoda že ste z opačného konca našej exrepubliky. Ak by ste boli blízko mňa, ja by som Vám ich prebehol brúskou aj za dobré slovo a to by ste potom robili iný "cvrkot" v lese.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 103.201 (?), 19.3.2008 20:41

Na 110 bych Vám doporučil 38cm lištu. S pilou se lépe manipuluje a většinu stromů pořežete bez problémů. Navíc se zvýší řezný výkon, protože čím delší lišta, tím větší odpor motoru je kladen, nejen záběrem zubů ve dřevě. Mazání můžete regulovat a pokud to nejde, nebo minimálně, je třeba vyčistit olejovou nádržku - filtr - ten vyndáte ze strany řetězového kola - černá kruhová gumová zátka vcelku s hadičkou. Je třeba demontovat vodící plech na pile - 1 šroubek a vykloněním plech sundat ze šroubů - štěftů, co drží lištu. Tím se dostanete ke zmiňovanému dílu - druhá strana je v olejové nádržce a je to zase vcelku s touto zátkou. Je to většina problémů s mazáním - filtr je ucpaný, málo průtočný. V benzínu jej propláchněte - je to měkká pružina, která filtruje olej mezerami mezi závity. Pozor na čistotu - před demontáží použijte kompresor a při montáži musí guma - její osazení zapadnout do skříně motoru - nesmí tam být špína, jinak tudy poteče olej z pily. Další problém je - související - to uděláte zaráz - opatrně profoukněte odvzdušnění olejové nádržky - je mezi šrouby co drží lištu. Někdy se ucpe a brání mazání - sání čerpadla - to je zavzdušněné a nemaže, po vyjetí nádržky někdy stačí pootevřít olej. nádržku a hned uzavřít. Čerpadlo se odvzdušní a může čerpat olej. Řetěz je třeba brousit dříve, potom máte zuby moc otupené až kulaté ostří a musí se více ubrušovat a životnost řetězu se zkracuje. Pořiďte si rezervní řetěz, nebo si berte s sebou vodítko s pilníkem a pokud to umíte, tak se uvedeným problémům vyhnete. 

Gumový díl s pružinovým filtem - uprostřed je kruhová ucpávka s osazením
Gumový díl s pružinovým filtem - uprostřed je kruhová ucpávka s osazením
odvzdušňovací ventil olejové nádržky
odvzdušňovací ventil olejové nádržky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika