Kombinace odrůdy a podnože do jílovité půdy a 250 m.n.m



host - 108.230 (?) 
26.10.2021 14:21, zobrazeno: 1885x

Dobrý den, nechtěl jsem zakládat nové téma, četl jsem zde poctivě několik večerů mnoho příspěvků a nakonec jsem z těch všech informací stejně nedal dohrady rozhodnutí, co pořídit za meruňku. Prosím poraďte mi.

Chci samozřejmě to, co všichni: Chutnou odrůdu, odolnou proti všemu, o čem se zde na fóru píše a nemá ani smysl to jmenovat. Stranou jde doba sklizně, vzrůst, počátek plodnosti, velikost plodů apod., budu rád za to, aby mi vůbec něco plodilo. Především si nejsem jistý podnoží.

Podmínky: 10km severně nad Hradcem Králové, 250 m.n.m., závětří trochu zajištěno, velmi těžká jílovitá půda (klasická žlutá jílovitá hlína, níže šedý jíl), nevím, jak je to s vápníkem (problematika chlorózy). Pro stromy kopu velké jámy a vyplňuji je kompostem. Broskvoně tu normálně plodí.

Zatím jsem zde na fóru zaznamenal, že odrůda Bergeron by byla nejspíš vhodná. Další v pořadí jsou Veharda, Harlayne, Leskora. Bergeron se dá rozumně sehnat a to na podnožích Myrobalán a Ryngle zelená.

Stejně tak se rozhoduji o žlutomasé broskvoni (pokud prominete, že to píšu do tohoto vlákna) a tam mi vyšla odrůda Redhaven, ale vůbec nevím, jakou podnož - dá se sehnat na Montclaru, Rakoniewické, RMS (vůbec neznám), GF677.

Děkuji předem za přínosné rady, Miroslav Novák

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 38.240 (?), 26.10.2021 16:50
Pro meruňky i broskve v jílovité půdě použijte pouze slivoňové podnože - St Julien, zelená ryngle, Adesoto nebo myrobalán. Stromky na jiných podnožích nepřežijí.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 11.193 (?), 26.10.2021 17:49
Děkuji. Mohl bych se zeptat na rozdíl mezi podnožemi myrobalán a zelená ryngle? Mám na výběr.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 173.26 (?), 27.10.2021 7:39

Na zelený ryngli bude strom asi o 1/3 menší než na myrobalánu, ale bude dříve plodit a nebude mít tendenci obrůstat z podnože. Mám v 480 m nad mořem také jílovitou půdu a stromky (švestky, ryngle, broskve i meruňky) na zelené ryngli rostou bez problému. Těžká půda ani vlhko ji nevadí. Myrobalán roste všude a je vhodný pokud chcete velké stromy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10104) - 196.17 (?), 29.10.2021 20:54

Zatím jsem zde na fóru zaznamenal, že odrůda Bergeron by byla nejspíš vhodná. Další v pořadí jsou Veharda, Harlayne, Leskora. Bergeron se dá rozumně sehnat a to na podnožích Myrobalán a Ryngle zelená.

Dobrý výběr. Osobně mě letos velice překvapila odrůda Harlayne. Plody drobné, ale velice chutné, až neočekávaně. Milý pan Hlavatý by Vám jistě doporučil i Bergarouge. Samozřejmě nejen on.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika