Hargrand



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 166.195 (?) 
7.7.2011 17:56

Zdravím, určitě vaše VS 09/12 je jiná sorta, Vegama, kterou jsem měl taky, a plně s Vámi Palo souhlasím, byla poměrně nejedlá, ploché plody s čnělkou, dužnina sice oranžová, ale chuť podřadná.zrála ale cca 14 dní po Vesně, ta byla VS 27/8. Vegama měla i jiný typ koruny, obrůstala rovnoměrně po větvích, podobně jako spurtypové jabloně, kdežto Vesna má vlasatější výhony a převisavý růst. Dobrá byla i VS 12/14 -Velbora, která byla dost plodná, chutná, ale náchylna na monilii v plodech.

david

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 165.30 (?), 7.7.2011 22:30
Dobrý deň Davide! Ďakujem za Vaše info, ale máme zrejme s Vesnou každý iné skúsenosti. Pri výsadbe prvých stromkov v novej osade na svahu som prostredníctvom ZO objednával VS 09/12 (vtedy ešte názov Vesna nemala) priamo z miesta jej pôvodu- z Veselého pri Piešťanoch. Očkovaná bola na semenáči, takže rástla bujne, rodila pravidelne a bohate na krátkych trnoch, s výnimkou extrémne mrazivého počasia počas kvitnutia, kvitla mimoriadne dlho vďaka postupnému rozkvitaniu, plody mala z boku stlačené, pri stopke zúžené s typickou čnelkovou časťou. Dužina oranžovožltá, oproti Maďarskej viac kyslá vďaka kys. askorbovej. Presne tak je popísaná napr. v publikácii "Marhule" autora P.Cifraniča. Fotografia súhlasí s tým, čo som oberal zo stromu. O škrabľavých vláknach v dužnine, ktoré sa u Vesny obrok objavovali, som sa nikde nedočítal. Oproti tomu VS27/8, ktorú spomínate, má guľaté plody a slamovú až žltkastú dužinu pripomínajúcu ringloty. Tu som nepestoval. Moja VS 09/12 nakoniec dopadla tak, že sa raz vo vetri rozčesla a postupne odišla na apoplexiu, takže nemusela skončiť "za živa" v udiarni. Na jej miesto (kúsok vedľa) som vysadil Maďarskú na myrobaláne. Bola oveľa chutnejšia, ale rodila menej ako Vesna. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 163.11 (?), 8.7.2011 22:33

Dobrý den Palo, zřejmě máte právě zkušenost s Vegamou, kterou jsem zkušebně nasázel tenkrát pouze pro její odolnost k jarním mrazům, ale právě chuť a vzhled byly velkou slabinou. Pěstoval jsem i onu 27/8, jež byla rozhodně lepší, s VS 09/12 se vůbec nedala srovnat.Kdyby byla Madarská či VP odolná na jarní mrazy, tak by asi šlechtitelé měli daleko méně práce:-)) zdravím david

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 171.234 (?), 9.7.2011 8:58
Dobrý deň Davide! Pripúšťam, že sa autor publikácie o marhuliach Pavol Cifranič pomýlil a zamenil názvy 09/12 a 27/8 v popisoch vtedajších noviniek aj na fotografiách. Pri objednávaní stromčekov v r.1986 som však žiadal VS 09/12. Lepšie by nám túto zámenu vysvetlili asi priamo vo Veselom pri Piešťanoch. Možno by nebolo zlé napísať napr. do Plantexu. Majte sa pekne! Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10102) - 136.219 (?), 7.7.2011 9:53

Já se podle vlastní zkušenosti jednoznačně přikláním k názoru literatury, kde se uvádí, že u meruněk je příznivější pro přímý konzum obsah většího množství kyselin v plodech. Sladčí meruňky bez určité kyselosti mně prostě nejedou. Například Leala.  Proto já beru Goldrich, který je kyselejší, ale úplně na konci nějaký ten cukr taky dostane. Achori, Arzami a Zard x Maďarská = BARBORA. Vedená jako chuťově průměrná, náhle ji však propaguje Jukka jako výbornou. Nemám s ní vlastní zkušenost. Místo renglódových meruněk bych doporučil Oullinskou renglódu. A zase se budu opakovat s propagací Bergeronu nebo Vp. Bergeron - ideální sladkost i kyselost s výrazně aromatickou meruňkovou chutí. Alespoň tady v těchto podmínkách. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 166.195 (?), 7.7.2011 18:00

Máte pravdu, popravdě řečeno, na bergeron a VP máloco chutově má, ale u VP mi vadí náchylnost k jarním mrazům a apoplexii, u bergeronu monilia.Ale když se stříknou a není mrazík, tak skutečně je to špička.

¨david

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 111.79 (?), 12.7.2011 13:10

Fajn, že se všichni bavíte o Hargrandu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 70.216 (?), 19.7.2011 18:43

Popis některých odrůd. 


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 70.216 (?), 19.7.2011 18:46

 Popis odrůd: 2část


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 70.216 (?), 19.7.2011 18:49

2.část


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika