CANDELA



TomášV - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (58) - 12.8 (?)
27.7.2022 13:47

Začali jsme tu spamovat cizí téma. Založil jsem tedy nové. Pokračujme prosím tam.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
TomášV - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (58) - 12.8 (?), 26.7.2022 22:36

Prozatím jsem začal zkoušet letní kopulaci na jinou meruňku. Využívám to, co mám na zahradě dostupné. Vyzkoušel jsem také roubování za kůru. V následujících týdnech uvidím, zda jsem byl v něčem úspěšný. Pokud ne, budu muset asi začít s méně rizikovými stromky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.144 (?), 26.7.2022 22:57
Letní kopulace to slyším prvně pokud tím není myšleno ze stromu na strom, ale nyní je vhodná doba pro očkování a nebo právě mnohem snadnější chip budding- forker. Roubování za kůru je úspěšné i u meruněk, ale v době termínu květu podnože, kdy má nejvíc mízu s dobře uskladněnými rouby. Přeju hodně zdaru a připomínám, že nenakažený strom můžete šárkou přiroubováním jiné odrůdy nakazit a pokazit...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.144 (?), 26.7.2022 23:29
Ještě dodám, že u očkování at už ho děláte jakoukoliv metodou je předpoklad uspěchu viditelný po cca. 1 týdnu, kdysamovolně upadne řapík, kterého tam kousek necháte, pokud tedy nezavážete řez místo vedle místa, to je také možnost. Sice očko poroste až příští rok, ale pokud řapík neodpadne, máte možnost udělat opravu. čákat týdny na ujmutí kopulace je ztráta času, tu můžete pokud ji tak moc chcete dělat tak v předjaří. Opět jsou termíny trochu jiné podle druhu podnože.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
TomášV - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (58) - 12.8 (?), 27.7.2022 13:47

Začali jsme tu spamovat cizí téma. Založil jsem tedy nové. Pokračujme prosím tam.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1787) - 168.103 (?), 26.7.2022 20:12

a nemůže být slabý přírůstek pane Petře, způsobený jen hypersenzitivitou rezistentní odrůdy způsobený možným napadením podnože PPV? Já jsem si koupil Betinku a měl jsem v úmyslu jí namnožit. Ale narazil jsem, rouby se mi nechytly a pokud ano, tak v následujícím roce odešly. Narouboval jsem toho za svůj život dost na to, abych příčinu hledal jinde, než v mojí práci. A pokud dobře chápu rezistenci Candely, ale i Betinky, tak v okamžiku, kdy narazí jejich pletiva na PPV, začnou nekrotizovat, tedy vlastně začnou samy bránit srůstu s pletivy nakaženými PPV. Samozřejmě může pak nastat i stav, že dojde k přiroubování na nezavirované dřevo a to teprve v budoucnu bude napadené PPV. Pak opět rezistentní část začne nekrotizovat a zabrání normálnímu růstu. Co myslíte, může být taková situace reálná? Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10137) - 70.240 (?), 26.7.2022 20:45

Šarky tady mám víc než dost, ale s určitostí Vaši teorii potvrdit nemůžu. Roub Candely není vyloženě zababčený, jako například rouby hrušně Karina na Dicoloru, nebo Armida na Nele, popřípadě Discovery na Julii, nebo Discovery na Letním průsvitném na Vysočině atd. Jádroviny jsou samozřejmě jiná písnička, ale na plodu Candely jsem zatím PPV neobjevil. Pecku jsem důkladně nezkoumal. Ale nějaký rok to už je, co jsem Candelu rouboval a teprve nyní jsem se dočkal prvního plodu. Víc zkušeností bude mít s Candelou dárce roubu, tak možná, že se ozve. Taky je zvláštní, že jsem za ty roky od něj o Candele neslyšel. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1787) - 168.103 (?), 26.7.2022 20:55

možná jsem to špatně popsal, jde mi o to, že Candela je rezistent a jako takový nemůže šarku dostat. Ale když narazí pletiva rezistentu na pletiva zasažená šarkou, brání se propojení pletiv nekrózou v místě spojení. Jak ale rezistent řeší stav, kdy je přiroubovaný do koruny na zdravé bezvirózní dřevo a to teprve v průběhu let je infikované.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10137) - 70.240 (?), 26.7.2022 21:02

Taky teď nevím, jestli ta původní, pravděpodobně Kompakta a nikoliv Legolda, jak jsem jí původně kupoval, má nějaké projevy PPV. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
TomášV - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (58) - 12.8 (?), 26.7.2022 21:36

Podle logiky věci v době roubování nemohla být PPV. Neujal by se roub. To, že dnes plodí musí znamenat, že stále přijímá mízu od podnože. Její slabá vitalita na použité podnoži musí přeci tedy souviset s méně agilní podnoží. Patrně Kompakta je sama hodně vitální a byla tedy roubovaná na slaběji rostoucí podnož, aby získala klidný, ne příliš bujný růst (st.Julien, PIXI). To ale asi Candele nevyhovuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
TomášV - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (58) - 12.107 (?), 7.8.2022 15:44

Petře, po problémech se Šarkou u svých dvou meruněk jsem došel k myšlence vypěstovat si CANDELU jako semenáč. Uvádí se, že je rezistentní vůči Šarce. Mohl bych od vás získat ještě pecku pro zapěstování?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Kouří do místnosti29.5.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.5.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika