Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Dovolím si návrat k diskusii ohľadne skladovania vrúbľov kôstkovín a tiež prezimovania sklizňovo zrelej mrkvi, najprv reakciou na slová p.Standy: "Na záhoně u pana Vysloužila je podle mého názoru průměrná denní teplota stejná nebo nižší než v ledničce a teplota zastíněné půdy (zahrabaná část roubu) do května nevyleze nad 8°C cca do května." Veru, také ideálne podmienky na zimné uchovanie vrúbľov, aké má p.Miloś- studené Svitavsko, zatienená a málo oslnená záhrada + ťažká málo záhrevná pôda- každý z nás nemáme. A preto verím v úspešnosť zimnej konzervácie jeho vrúbľov. Suma aktivných teplôt sa však nevyrátava iba z letných meraní. V teplejších lokalitách s vyššou SAT je v apríli a máji pôda dosť prehriata, čo pre vrúble zapíchnuté v pôde nie je to pravé. Na druhej strane je pravda, že po oddelení od materského stromu vrúbľom nehrozí tlak miazgy z koreňov pri oteplení a preto sú k zvyšovaniu teplôt s následným narašením viac "apatické". Problémom je skôr vysušenie nadzemnej časti vrúbľov. To u systému uchovávania v chladničke nehrozí. Preto znova konštatujem: Každý systém má svoje plus a mínus. Každý z nás si ukladáme vrúble v závislosti na potrebách, kedy chceme vrúbľovať, na lokalite v ktorej bývame a prirodzene v závislosti na svojích skúsenostiach...

Pokiaľ ide o moje (a nielen moje) skúsenosti so sklizňovo zrelou mrkvou, teoretická citácia z wikipedie p.Milośom dokazuje iba absenciu praktických skúseností p.Milośe s ponechaním sklizňovo zrelej mrkvi v premrznutej pôde. Nedôvera názorového oponenta k mojím skúsenostiam ma neprekvapuje. Môžem potvrdiť, že napr. minulú zimu som nechal vo vinohrade popri viniči pár metrov nevyrýľovanej mrkvi a pekne hrubých petržlenov. V decembri sa mi už nechcelo cestovať 30 km do vinohradu pre zeleninu, boli aj príjemnejšie predsviatočné starosti. Na jar to dopadlo fiaskom: Z petržlenu ostala iba vnať- koreň vyžrali myši. Mrkva nemala šancu zakvitnúť okolíkom, lebo bola kompletne zmrznutá a zhnitá na kašu. Je pritom zaujímavé, že petržlen chutil myšiam viac ako neskorá mrkva. Ak sa opýtate kohokoľvek z vinohradníkov alebo ľudí v dedine, každý vám potvrdí, že sklizňovo zrelá mrkva by nemala cez zimu ostať na záhone- kvôli zmrznutiu koreňa. Teraz som nechal pri viniči asi 5metrový riadok paštrnáku. Mal by som ho radšej pred zámrzom pôdy vybrať, v polievke je vynikajúci, lepší ako petržlen. Myšiam takúto pochúťku nedoprajem.cheeky

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 19 a číslo 12.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika