Způsob čištění molitanového vzduchového filtru v křovinořezu



host - 182.202 (?)
30.7.2010 0:01

Já vím, že se filtr zamastí od karburátoru. V létě, když tráva dozrává, se při sečení na filtr nalepí drobné chomáče, které jsem musel u molitanu denně vyklepávat, nebo vyfukovat. Já jsem nikdy na filtr olej nekapal, opravdu,slyším to poprvé. Vy myslíte, že by vystřižený filtr z běžného molitanu neposloužil? Kamarád si vystřihl filtr z nějakého molitanového "podprdelníku" a vyžínač mu šlape třetím rokem.   Roman

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
jan.brazdil - (9) - 126.200 (?), 29.7.2010 19:12, zobrazeno: 48139x

Dobrý den,
poctivě hledám, ale ne a ne zde najít adekvátní informace. Doufám tedy, že se neptám na něco, co se tady již řešilo.

Poslední dobou mi křovinořez po nějaké době sekání začne v pravidelných intervalech zvyšovat a snižovat otáčky (dělat hů, hů, hů…) a pokud přidám plyn, tak zdechne. Problém je (aspoň myslím) ve vzduchovém filtru. Kamarád automechanik mi říkal, že bych jej měl čistit častěji a poradil jak na to. Jiný automechanik mi ale řekl úplně jiný způsob čištění.

Křovinořez je Marunaka TH48DX Pro s 2-T motorem Kawasaki 3HP. Filtr je nasáklí olejem, je to stejný olej, jako ten, co dávám do benzínu (používám olej Stihl a poznám jej podle červené barvy).

První automechanik mi řekl, ať filtr properu v benzínu, vysuším a pak ať na něj dám trochu oleje, který dávám do benzínu. Oleje tam mám prý dát tolik, aby při zmáčknutí filtru mi olej jemně tekl kolem prstů.

Druhý automechanik mi řekl, ať filtr properu v jarové vodě a nechám jej vyschnout. Nic víc prý dělat nemám.

Jaký je prosím podle Vás správný způsob čištění filtru?
Jak často filtr čistit (v manuálu o tom není zmínka)?
Křovinořez mám třetí sezónu, neměl bych koupit nový filtr? Poradíte mi prosím kde?

Děkuji Vám.
Jan Brázdil

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 126.236 (?), 29.7.2010 19:33
Filtr by se měl vyprat v jarové vodě. Pro zvýšení účinnosti je vhodné filtr mírně namastit např. namočením do oleje a vymáčknout, nebo postříkat olejem ve spreji. Doporučil bych vyměnit palivový filtr a vyzkoušet, příp. vyčistit karburátor.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 155.12 (?), 29.7.2010 19:34
Prát molitan v benzínu mi připadá uvalené.Já peru molitany v mýdlové nebo jarové vodě. Mirek
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 182.202 (?), 29.7.2010 23:15

Dobrý večer pane Brázdile! Vlastním křovinořez Husqvarna 335 RX, kde molitanový vzduchový filtr je také. Mé dobře odzkoušené čištění mol. filtru jsou takové. Do kbelíku, umyvadla si napustím teplou vodu, dokud udržím ruku, nasypu trochu prášku na praní a filtr promnu v lázni pár minut, jako hadřík. Filtr vysuším na sluníčku, nebo vyfoukám horkovzdušnou pistolí, popř. fénem na vlasy.  Molitan je vypraný, odmaštěný a hlavně čistý. Žádný olej na filtr nekapu, protože mastnota na filtr váže prach a nečistoty. Další způsob čištění nejen molitanového filtru, který mi poradil kamarád prodejce ve Stihlu a opravdu funguje a velmi dobře. Filtr z hrubých nečistot vyfoukáte kompresorem, postříkáte jej čističem brzd (100-150Kč) a po chvilce působení jej znovu vyfoukáte kompresorem. Dovoluji si tvrdit, že filtr je jako nový! Suchý, čistý,odmaštěný.   Roman

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 182.202 (?), 29.7.2010 23:28

 Ještě jste se ptal, jak často filtr čistit. Výrobci motorového nářadí uvádějí denně. Já jsem molitanový filtr, když jsem s křovinořezem dělal denně v létě v lese čistil po 6až 10 hodinách práce, tj. každý třetí den. Ptáte se měnit-neměnit? Zkuste takto vyčistit filtr, jak jsem napsal a sám usuďte dle stavu. Pokud bude filtr děravý, mastný a zmuchlaný, vyměňte jej. Kde se dá filtr sehnat? Zkuste Vašeho prodejce křovinořezu. Pokud bude filtr nedostatkové a dražší zboží, jste-li trochu zručný, starý filtr nevyhazujte, vezměte si kousek molitanu a sám si jej vystříhněte.   Roman

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 126.201 (?), 29.7.2010 23:36
Nechci Vás opravovat, ale to je zásadní chyba. Není molitan, jako molitan na vzduchový filtr. Značně snížený výkon majitele upozorní, kde udělal chybu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 126.201 (?), 29.7.2010 23:30
Ten molitan máte během chvilky zamaštěný z vnitřní strany od karburátoru. Filtr je od toho, aby zachycoval prach. U mého křovinořezu se má molitan olejem ošetřit. Molitan je problém na motorové pile, kde se do něho dostanou piliny a malé třísky. Na kosách a křovinořezech je nižší prašnost, a proto vyšší účinnost filtrace je jen plus, nezvyšuje náročnost údržby.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 182.202 (?), 30.7.2010 0:01

Já vím, že se filtr zamastí od karburátoru. V létě, když tráva dozrává, se při sečení na filtr nalepí drobné chomáče, které jsem musel u molitanu denně vyklepávat, nebo vyfukovat. Já jsem nikdy na filtr olej nekapal, opravdu,slyším to poprvé. Vy myslíte, že by vystřižený filtr z běžného molitanu neposloužil? Kamarád si vystřihl filtr z nějakého molitanového "podprdelníku" a vyžínač mu šlape třetím rokem.   Roman

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Reeve - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (83) - 243.20 (?), 30.7.2010 1:12
Samozřejmě, že běžný molitan poslouží. Vesměs jde o polyuretanové pěny s velmi podobnými vlastnostmi. Vyrábějí se sice pro různé účely (čalounění, vzduchová filtrace, filtrace kapalin...) a liší se některými složkami, ale pro běžnou mechanickou filtraci vzduchu jsou jejich vlastnosti dosti podobné. Takže jako vzduchový filtr je klidně možné použít i kus obyčejné houby na mytí, nanejvýš se o něco rychleji zanese nebo se o něco dříve rozpadne stářím. Pro běžné hobby-účely jsou však tyto rozdíly vcelku bezvýznamné.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 231.226 (?), 30.7.2010 7:20

niektoré druhy molitanov sú riedke a prepustia jemný prach, preto sa môžu strieknuť trochou oleja... ten olej nalepí na seba prach... olejom sa určite doporučuju nastriekať kovové filtre../drátenkové, kovové sitá a pod/ tie sa potom čistia v benzíne/...kovové /drátenkové/ filtre sa používajú aj napr. v súťažných autách.../a sú neskutočne drahé/ a pritom sa doma drátenka bežne používa na riad... ja z jemnej drátenky používam ako vzduchový filter v kosačke... keď dolievam benzín, tak aj preperiem filter... celý balík drátenky jemnej /velkosť ako 1kg muky/ ma v lidli stál 1,5 E a mam to na furt nie len v kosačke, ale aj na čistenie od hrdze a na rôzne iné použitie... a pol deci benzinu na prepratie filtra tiež stoji menej ako hoc aký lacný molitanový filter... keby výrobcovia dávali kovové filtre, tak by viac nezarobili... a tak majú istý zisk... spočitajte si kolko Vás stáli tie filtre za život toho ktorého stroja... predtým som v kosačke používal filter z balenia počitačového zdroja... molitan v tej krabici bol takej istej štruktury ako môj filter, tak som stále vyrezal nový až kým sa mi molitan neminul... teraz mám drátenkový už asi 4 roky... Juraj

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika