Vari převodovka



host - 11.107 (?)
14.1.2011 15:30

Uvedený olej tam vůbec nepatří. Jinak PP90H je to, co se tam dává odedávna.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 117.234 (?), 14.1.2011 15:16, zobrazeno: 41422x

Dobrý den, mohu použit do vari převodovky tento olej: Olej BP Energear EP 80W-90

Nebo něco jiného, poraďte:

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 11.107 (?), 14.1.2011 15:30

Uvedený olej tam vůbec nepatří. Jinak PP90H je to, co se tam dává odedávna.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 136.187 (?), 15.1.2011 1:32

Ale na stránkách výrobce je napsán

Jakost oleje v převodovce: SAE 90, 80W-90

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 224.21 (?), 15.1.2011 10:58

Ked uz chcete BP, tak by som dal radsej BP Energear HT 80W-90.Ma spec. API GL5 a je doporuceny do hypoidnych prevodoviek.MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 11.107 (?), 15.1.2011 11:22

Je vidět, že to i jiní chápou. Oleje a API GL5 jsou plnohodnotné hypoidní oleje. GL4 ať už je v popisu napsáno cokoli jimi nejsou. Převodovka Vari se šnekovým převodem vyžaduje hypoidní olej, šnek potřebuje hypoidní přísady. Jednak ten šnek dává oleji pěkně za uši a pěkně ho hřeje. Ostatní soukolí v převodovce by mohlo být mazáno jen "něčím mastným" a nějaké extra požadavky nevyžaduje. Bohu žel i na stránkách Vari jsou chyby a ať mě někdo přesvědčí, že ne, protože pro mne je rozdíl olej 80W-90 a olej 80W-90H. To písmeno H se u těch olejů neuvádí pro nic a za nic.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 199.208 (?), 15.1.2011 16:27

API GL-1
Oleje neaditivované EP (vysokotlakovými) přísadami, vhodné pro převodovky s nízkym zatížením.

API GL-2
Oleje pro vyšší namáhaní, velmi mirna aditivace EP přísadami. Vhodné pro závitové převody v průmyslovém segmentu.

API GL-3
Nízkoaditivované oleje pro střední až vysoko zatěžované manuální převodovky a pré nápravy s kuželovými ozubenými koly pracujícimi v režimu malého až stredního zatížení.

API GL-4
Vysoko aditivované oleje pro velmi zatěžovane převodovky, středně zatěžovane nápravy s kuželovými ozubenými koly anebo mírně zatěžovane hypoidní převody. Jsou vhodné pro většinu manuálních převodovek a pro některé diferenciály.

API GL-5
Vysoko aditivované oleje nejen pro hypoidní, vysoko zatěažovane koncové převody (diferenciály a nápravy) pracujíci za proměnlivých provozních podminek (vysoke rychlosti / kladivové zatíženi, nízka rychlost / velký kroutici moment) a pro některé převodovky.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Není to od vás troufalost tvrdit že na stránkách Vari mají tak podstatnou chybu??? Ale i na jiných stránkách kde se prodává Vari jsem četl že do převodovky se dává olej SAE 80W-90. Myslím si že by si to prodejci rozmysleli psát co se jim libí a pak přijímat reklamace na poškozené převodovky. Můj názor je že trošku přeháníte a že plně postačí olej kategorie API GL4.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 26.124 (?), 15.1.2011 16:45

Opravdu nikdo nepřehání, jen jste nepochopil značení olejů. SAE značí teplotní rozsah použití oleje. W= winter= zima. API značí odolnost proti tlaku. Takže můžete mít olej SAE 80W-90 (sám jej do Vari používám), ale musí být klasifikace GL5. Někteří dodavatelé do označení nedávají písmeno H, proto je nutno číst etiketu na obalu. Pro jednu sezónu jsem použil olej SAE 80W-90, GL4 a na podzim vypustil šedou břečku, plnou jemných kovových pilin. Už nikdy bych to neudělal. Je pravda, že u mě jede převodovka na plný výkon.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 11.107 (?), 15.1.2011 19:12

199.208 a vy jste kdo, že by podle vás GL4 stačil? Dobře si přečtěte co napsal 26.124. Je to jeho zkušenost. Já k tomu dodám je to přesně tak, jak napsal. Převodovky starý třicet let, kde jedou na blbej PP90H vypadají vevniř úpně jinak než pětiletá na 80W-90 API GL4. Máte vůbec tento stroj?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 55.93 (?), 16.1.2011 10:34

Nebude to také trošku o tom jak se s tím strojem zachází???
Když si někdo sám doma vyrobí vozík metr a půl široký a dva metry dlouhý, do něj nacpe mokré dřevo k prasknutí a dopředu si dá všechno závaží co se tam vejde aby se neprotáčela kola.
A nebo člověk který jednou za rok odveze hromádku lisí a kapku hnoje.

1
1
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 44.31 (?), 16.1.2011 12:41

Já mohu porovnávat jen s PP 90H a s x vozíky k prasknutí, k tomu orba, rotavátor, naviják v lese, vše na PP 90H. Od roku 1995 jen běžná údržba a spousta udělané práce. Neznamená to, že tvrdím, že jiný olej bude na soukolí převodovek nevhodný, ale já pouze vycházím z toho, že na PP90H tyto převodovky jedou desítky let bez závady. Z tohoto důvodu nemám nejmenší chuť experimentovat. Ohledně návodu, já se držím svého návodu, kde je uveden olej PP90H a tím je to pro mě vyřešené.

Z návodu DSK 316 : DSK-316.1PSVN/PVN
14
6.1.1 Výměna oleje v převodové skříni.
Ozubené sokolí převodové skříně pracuje v olejové lázni. Z olejů, prodávaných na
českém trhu, doporučujeme motorový olej HEKRA PP 90H. Olej vyměňujte u nové
převodové skříně po prvních 10 hodinách provozu a poté vždy po 100 hodinách provozu
nebo po sezóně. Kontrolu stavu oleje provádějte 1x měsíčně nebo před každým použitím. V návodu je uveden pouze olej GL 5.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika