Sekačka pro louku ve svahu



host - 77.50 (?)
11.7.2010 16:40

 na výměru jsem se ptal čistě ze zájmu, neboť jeden víkendový soused má kolem chalupy poměrně rozlehlou zahradu, kterou seče elektrickou sekačkou. Přijede v pátek v noci, v sobotu ráno začne sekat a i s ožínáním zdí, stromů, atd končí někdy v neděli před obědem. Hodí oběd, něco poklidí a jede do města. Říkám si býjt na jeho místě tak tu zahradu radši vysázím lesem, nebo pořídím dvoububnovou sekačku se záběrem min. 75 cm a budu sekat třeba 1x měsíčně (případně vybetonovat a natřít na zeleno :)). Zvažoval jste, že byste nesekal týdně, ale např. měsíčně? Pak by se za peníze, které na sekačku máte, nechala pořídit ojetá sekačka, co zvládne i vysokou trávu. Ušetřil by se čas a i druhou skladba trávy je lepší...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
Tocon - (17) - 63.207 (?), 11.7.2010 2:59, zobrazeno: 94983x
Prosím o radu ohledně rotační sekačky s pojezdem na chalupu, kde máme velkou louku ve svahu. Dosud jsem ji sekal cca 2-3x ročně křovinořezem, resp. strunovkou, ale protože se tam ne vždy včas dostanu a tráva pak přerůstá a pro maminku v důchodu, která tam bývá častěji, je práce se strunovkou (i s klasickou kosou) příliš namáhavá, uvažujeme o koupi sekačky s pojezdem. Co se týče ceny, rádi bychom se vešli do 7000-8000 Kč, maximálně 10 000 Kč. Problém může být v tom, že 1) louka je ve svahu (neumím odhadnout, možná 20 či 30° - nebude problém s mazáním?), 2) není úplně rovná (občas krtince, někde drny staré trávy - byla by dobrá větší kolečka). Slyšel jsem, že nemá cenu kupovat nic, co by mělo výkon pod 3 kW (4 HP). Dále: vzhledem k velikosti louky by byl dobrý co největší koš, vítané (i když ne nutné) by bylo centrální nastavení výšky sečení. Snadný start (kvůli mamince). Uvítám, pokud bude stroj vyžadovat co nejmenší údržbu. Budu vděčný za vaše tipy, zkušenosti, popř. za jakékoli rady, na co si dát při koupi pozor. Předem děkuji. Uvažuji např. nad * AL-KO 520 BR (ta se mi líbí docela dost, ale je dražší) * Partner P51-625CMDW (dost těžká; jak je na tom s výkonem?), * Partner P 53-625 DE /// Partner P53-675DWAR (čím se liší???) * Partner 553 CM * Flymo Quicksilver 4546SD (motor Honda, ale menší koš); * ABG Vari 580 * PARTNER ABG 490 * AL-KO 46 BR (má dostatečný výkon??) * HECHT 547 SW * Taky uvažuju o koupi sekačky u Mountfieldu, např. MTF 4820 PD se v testech (www.itest.cz) osvědčuje, při prodeji notebooku bych se do ceny krásně vešel... Co vy na to? Díky!
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 44.31 (?), 11.7.2010 9:59

Osobně bych si na toto troufnul s klasickou sekačkou, neboť tlakové mazání mají motory vyšší třídy a nevím, zda se do cenového limitu vejdete. Vy totiž máte jen část velmi problematickou, druhý obr. Nebezpečí z důvodu špatného mazání motorů, které mají mazání rozstřikem je dáno jednak tím, že při velkém náklonu se olej přelije na jednu stranu a tím se sníží účinnost rozstřiku oleje, ale zároveň musí být splněna ještě podmínka, že je oleje v motoru málo a ještě, že majitel toto vůbec nezohlední a seče, jak jej napadne. Tak se lze vyhnout extrémnímu bočnímu náklonu tím, sečete šikmo do svahu, aby se olej nedostával nadměrně do spalovacího prostoru, jak by to bylo při sečení z prudkého kopce. Dál sečení šikmo do svahu je bezpečnější, neboť se dá lépe zvládnout nějaké zakopnutí, nebo uklouznutí. V těchto terénech vidím jako větší nebezpečí pro motor nerovnosti, skryté kameny, pařezy. Proto bych doporučil nejdříve sekat na vyšší strniště, což umožní zjistit možné zapomenuté překážky. Většinou jsou sekačky vybaveny střižnými kolíky, které sice zničí unačeč nože, ale zachrání většinou motor - klikovku. Je lépe na to nespoléhat, neboť i mírné vyosení klikovky znamená nepříjemné vibrace a nutnou demontáž motoru. Centrální nastavení má většina solidních sekaček, musíte mít pojezd, který je ve Vašem případě nutnost. Údržba 4 taktních sekaček spočívá v tom, že měníte v intervalech olej v motoru - dle návodu, čistíte/měníte dle stavu vzduchový filtr, občas zkontrolujete pojezd - napnutí řemene a samozřejmě se ostří nůž, dle stavu otupení. Je nutné, aby byl vyvážený, nelze tedy jen ostřit, ale také ověřit vyvážení nože. Po práci sekačku běžně očistit, nechat oschnout a odstavit. Na delší odstavení je vhodné spotřebovat, nebo ošetřit stabilizátorem paliva benzín a vyměnit olej, pokud nebyla nedávno provedena údržba a motor přitom nebyl téměř v provozu. Toto bych viděl, jako orientační návod. Z toho plyne, že můžete vybírat sekačku, která splní Vaše představy po stránce obslužnosti a můžete vybírat ze všech typů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Tocon - (17) - 63.207 (?), 11.7.2010 13:40
Mnohokrát děkuju za rady. Myslíte tedy, že není třeba hledat něco s motorem Honda? Je tedy jedno, jakou sekačku si vyberu? A rozumím tomu správně, že pokud se seče ve svahu, je lepší sekat do kopce? A co po vrstevnici? Neměl byste nějaký konkrétní tip na sekačku?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 44.31 (?), 11.7.2010 14:14

Sekat z kopce nedoporučuji, neboť nakloníte motor tak, že se olej přelije do přední části motoru a bude to mít vliv na jeho spalování během chodu. Z kopce Vám také snadněji uklouznou nohy, zejména na vlhké trávě. Z kopce sekačka nebrzdí při zapnutém pojezdu, je tam volnoběžka. Po vrstevnici samozřejmě také můžete sekat, já bych sekal šikmo do kopce v těch největších sklonech. Sekačku s motorem Honda bych doporučil, neboť s Hondou mám jen ty nejlepší zkušenosti, ale není to podmínka. V každém případě ale u Hondy je uveden vyšší náklon motoru na svahu. Ale třeba sekačku máme s motorem BS a i tu předchozí jsme měli s motorem BS a nebyl žádný problém. Ovšem Hondu na malotraktoru bych nevyměnil. Sekaček s Hondou je x modelů od x výrobců a prostě cenu a výbavu si musíte zvolit sami. Pozor na levné noname značky s údajným motorem Honda. Je to jen napodobenina, která má značně nižší životnost a nesrovnatelnou poruchovost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 77.50 (?), 11.7.2010 11:09

jak je ta louka velká? Z fotek mám trochu dojem, že sekat ho sekačkou se záběrem 40 - 50 cm bude práce na týden jedna seč.

 

Mountfieldu bych se vyhnul, neboť sleva (nyní v podobě notebooku zdarma) je dobře zaplacená ze strany zákazníka. Záruka 7 let je taky o ničem, jednak musíte pravidelně na prohlídky, které nejsou nejlevnější a pokud se stroj porouchá, často reklamaci odmítnou s poukazem na běžné opotřebení (mám takovou zkušenost s jednou sekačkou, u který odešel po necelých 4 letech motor)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Tocon - (17) - 63.207 (?), 11.7.2010 14:24
Kolik to má metrů, netuším, ale tou strunovkou to vždycky sekám několik dní. Ale s tím už nic nenadělám, prodávat kus louky u chalupy je nesmysl... :-) Co se týče toho Mountfieldu, samozřejmě vím, že "sleva není zadarmo", ale se zárukou 7 let nepočítám a notebook hodlám (v případě, že bych kupoval u MTF) prodat a cenu sekačky tak výrazně snížit. Celkem přesvědčivé se mi zdají ty testy na www.itest.cz, ale uvědomuju si, že při nich šlo hlavně o první dojem, nedozvím se z nich, co je "držák" a co se brzy porouchá... U Mountfieldu mě láká i to, že mi to dovezou přímo na místo, což je z mého hlediska (nemám auto) v případě téhle odlehlé chalupy docela výrazná výhoda. Kdybych tam koupil třeba TORO 48 cm SD ADS, snad bych se po prodeji notebooku dostal i pod deset tisíc. Nebo v tom mám hledat ještě nějaký další skrytý fígl, na který mám dát pozor?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 77.50 (?), 11.7.2010 16:40

 na výměru jsem se ptal čistě ze zájmu, neboť jeden víkendový soused má kolem chalupy poměrně rozlehlou zahradu, kterou seče elektrickou sekačkou. Přijede v pátek v noci, v sobotu ráno začne sekat a i s ožínáním zdí, stromů, atd končí někdy v neděli před obědem. Hodí oběd, něco poklidí a jede do města. Říkám si býjt na jeho místě tak tu zahradu radši vysázím lesem, nebo pořídím dvoububnovou sekačku se záběrem min. 75 cm a budu sekat třeba 1x měsíčně (případně vybetonovat a natřít na zeleno :)). Zvažoval jste, že byste nesekal týdně, ale např. měsíčně? Pak by se za peníze, které na sekačku máte, nechala pořídit ojetá sekačka, co zvládne i vysokou trávu. Ušetřil by se čas a i druhou skladba trávy je lepší...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Tocon - (17) - 63.207 (?), 12.7.2010 0:14
Určitě neplánuju sekat týdně! Myslím, že měsíc je minimum. Máte nějaký tip, co byste mi doporučil? Ojetých sekaček se trochu bojím, protože strojům vůbec nerozumím, takže bych kupoval zajíce v pytli...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 118.24 (?), 12.7.2010 14:02

přidám se do diskuse, snad nebude 77:50 vadit, že začnu přidávat reakce do jeho vlákna. Díval jsem se po netu a např. zde zmíněná sekačka TORO 48 SD ADS má na stránkách mountfieldu uvedenou výšku sečení 2 - 10 cm, přičemž je uvedeno, že "Optimálně by rotační sekačka měla séct 1/3 výšky trávníku". Tzn pokud to vezmem na maximum, max. výška trávníku k sekání by měla být někde kolem 13-14 cm, (1/3 poseče dle doporučení a strniště má uvedených max. 10 cm). Neznám sice vaší lokalitu, ale aby narostlo v běžném roce (tj. ne extra suchém) za měsíc pouhých cca 14 cm trávy, mě nepřipadá příliš reálné. A pokud bude vlhké a teplejší období, uvedenou výšku tráva hravě překoná a co pak s tím. Ostatní rotační sekačky na tom budou podobně, jsou konstruované k pravidelné seči 1x nebo i 2x týdně (pokud hodně roste). Pokud chcete sekat ne častěji než 1 x měsíčně, doporučil bych vám buď bubnovou nebo lištovou sekačku, ideálně bubnovku (snažší údržba, větší odolnost proti kamínkům, krtinám, ne tak náročná na ostrost žaích částí). Nové stroje tipu BDR 700 stojí poměrně dost (30 000 Kč), ale nechá se sehnat ojetá za přibližné peníze, co máte rezervované. Těchto ojetých strojů bych se nebál, pohonnou jednotku tvoří většinou dvoutakt, kterému stačí jen občas vyčistit svíčku a vzduchový filtr, kontrolovat olej v převodovce a občas nabrousit, případně vyměnit nože na bubnech. Dvoutakt vydrží poměrně dost a když už se vysype, nechá se za pár korun opravit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 2.15 (?), 12.7.2010 20:19

Ono to neni o tom ze za mesic trava hrave prekona 14 cm, ale o tom, ze tech 14 cm posekate o zminenou 1/3 na 10 cm. No a zpatky na 14 jste za par dnu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika