Proorávání brambor s VARI



host - 153.50 (?)
18.4.2020 21:59

Dobrý večer, delší dobu jsem dělal řádky a zahrnoval brambory s radličkami na nosiči umístěnými vpředu. I když jsem půdu předem důkladně zpracoval rotavátorem, stroj se mě nevedl ideálně a brambory byly zahrnuté poměrně mělko, některé brambory koukaly a hrobky jsem musel stejně opravovat motykou. Poslední 2 roky jsem dělal řádky, zahrnoval a přihrnoval pouze s jednou radličkou vzadu (převodovka rotavátoru +proorávací kolečka) - zdálo se mě to jednodušší, jen se musely řádky složitěji rozměřit, no a nakonec také doupravit růvky motykou.  Nelíbí se mě, že radličky místo úhledného růvku vytvoří kopeček pokračující údolíčkem a zase kopečkem. Z youtube se mě jako ideální jeví použití nahrnovacích disků (na ruských webech tomu říkají diskovýj okučnik, otázka je, jestli to lze u nás někde sehnat nebo by je byl někdo schopný za rozumné peníze vyrobit.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 119.228 (?), 13.4.2020 16:53, zobrazeno: 3946x

Dobrý den,

je lepší mít proorávací radličky na brambory vpředu před frézou nebo vzadu za frézou?

Všude vidím, že to mívají vepředu, ale nějak se mě to nelíbí? Co když se o něco zaseknu. Kámen, kořen atd..

Díky

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 45.65 (?), 13.4.2020 17:15

Radlicky vpredu mam pri sazeni brambor a vzhledem k tomu, ze pred tim clovek projede pole rotavatorem, tak se nikde zaseknout nemuze. Pak pri prooravani brambor mam radlicku samozrejme vzadu, aby radlicka jela do pudy jiz rozrusene ozubenymi koly.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 205.234 (?), 13.4.2020 20:04

Tak se mi zda, ze jste zamíchat hrušky a jabka dohromady. Buď prooravam klasicky a mám Radlice vzadu, nebo použiju místo hlavních kol prooravaci kola (asi ty ozubené) a s téma mužů prooravat i ve vysoké bram.nati.A teď proč mám u té první varianty radlicky vzadu?No protože si myslím, ze ty kola jsou o výšku prooravky zeminy výš a netrham rozvodovkou nať. Takže řádky a zahrnováni dělám s radlickama vpředu, prioravam s radlickama vzadu.Mala železná kola mám taky, ale nějak se mi s nimi nedělá dobře. Stroj je vratký. Jednou prioram když je nať do 10cm pak postříkám proti plevelu a už na to nesaham. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 119.228 (?), 15.4.2020 12:30

Ještě dotaz: je lepší orat a proorávat s uzavřenými náboji v kolech nebo tam dát volnoběžnou vpřed? Když je to uzavřené, tak se s tím neotočím. Pokud tam bude volnoběžná vpřed, tak budou obě kola zabírat stejně, ale na konce se pohodlně otočím. Je to tak že ano?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 38.27 (?), 15.4.2020 15:25

Prooráváte na uzamčené, po vyjetí z řádku nastavíte volnoběžku na příslušném kole a stroj otočíte. Pak zase uzamknete a jedete proorávku.

Jde o to si vyzkoušet obojí, v lehkých půdách bez kamení je možné jet s "nepravým diferenciálem" stále. Tam kde potřebujete na otáčení postup se zařazením zpátečky Vám zase obě kola nastavená stejně stroj neotočí.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 153.50 (?), 18.4.2020 21:59

Dobrý večer, delší dobu jsem dělal řádky a zahrnoval brambory s radličkami na nosiči umístěnými vpředu. I když jsem půdu předem důkladně zpracoval rotavátorem, stroj se mě nevedl ideálně a brambory byly zahrnuté poměrně mělko, některé brambory koukaly a hrobky jsem musel stejně opravovat motykou. Poslední 2 roky jsem dělal řádky, zahrnoval a přihrnoval pouze s jednou radličkou vzadu (převodovka rotavátoru +proorávací kolečka) - zdálo se mě to jednodušší, jen se musely řádky složitěji rozměřit, no a nakonec také doupravit růvky motykou.  Nelíbí se mě, že radličky místo úhledného růvku vytvoří kopeček pokračující údolíčkem a zase kopečkem. Z youtube se mě jako ideální jeví použití nahrnovacích disků (na ruských webech tomu říkají diskovýj okučnik, otázka je, jestli to lze u nás někde sehnat nebo by je byl někdo schopný za rozumné peníze vyrobit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 38.27 (?), 19.4.2020 22:15

A to je právě ono, za rozumný peníz vyrobit. Když se k tomu přidají i náklady na homologaci, tak se stane, že vývojový pracovník pro jistou firmu má doma funkční prototyp něčeho, co se nebude vyrábět...

Kdo nesází není Čech...

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 144.38 (?), 20.4.2020 8:12

Dobrý den. Zmíněný diskovyj okučnik mám asi 7 roků, je spřažený se starým německým jednoosákem. Vyrobil ho pro mě kovář z vedlejší dědiny, právě podle ruských videí. Disky jsem ale dostal v kolchoze, na hromadě šrotu jich měli hodně. Platil jsem tehdy kovářovi 4000 korun. Jsem už starý muž a tak předpokládám, že do konce svého života bych tuto částku v bramborách neprojedl. Nicméně slouží opravdu spolehlivě. Možná bych mohl dát foto, pokud by vás to ovšem zajímalo. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 205.234 (?), 20.4.2020 21:26

Mám na koncích záhonu místo tak jezdím na volnobezky a otočím. Nemám místo zamknu jednu stranu a na druhou se po zařazeni zpět otočím. Nekdy je mi líto napr.okolnich řádku které dílem i poslapu tak klidně couvám i 15 m. Hloubku chcete-li výšku modeluje břicho rozvodovkyMotyku nepoužívám na opravy no vlastně jo ale to třeba když vyhrunu zem na trávu protože jsem zlenosti nezuzil radlicku při posledním řádku   
S Vari třeba orám i malé kousky mezi jahodama a jenom couvam, nevyplatí se mi otáčet.

Co je pro mne největší problém je voda.Pred mnoha lety byl problém taky voda.To jsem ji měl ve sklepě. Teď je k vodě o několik metru hlouběji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 153.50 (?), 20.4.2020 21:56

Děkuji za reakci pánům SfK i Stanislawovi. Pokud sem můžete dát fotky určitě to bude to bude zajímavé pro více pěstitelů brambor. Na youtube stěžejní část okučniku, disky vyrábí různým způsobem - z uříznutých čel bojleru, naříznutím a ohnutím ocelového kruhu, z disku na pneumatiky, jeden je dokonce vyklepává na upraveném špalku kladivem. Škoda, že se takovým okučnikem nezabývá nejmenovaný výrobce zahradní techniky místo radliček a ploutví, ale je to asi jak píšete výše o certifikaci, bezpečnosti a hlavně ceně. Pěkný večer.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika