Nový motor na VARI



host - 96.42 (?)
12.4.2020 13:09
Nechal jste si spolehlivější 2 takt, tak jste doposud příliš motohodin nenajel.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
M.K - (3) - 20.6 (?), 11.4.2020 20:55, zobrazeno: 2931x

Dobrý den.dnes sem si koupil starší VARI s dvoutaktním motorem který ale nechci. Zajímá mě jestli můžu na prevodovou skřín DSK-317 z roku 1990 dát i současné motory převodovka je prý tří rychlostní mám tam 0 1 2 R a ještě je tam P to je prý na jízdu s vlekem. Pan od kterého jsem varika koupil mi tvrdil že kdybych na to dál současné motory tak to pojede podstatně pomaleji. Což se mi nezdá to by museli změnit převodové poměry. A když už se ptám tak jakový motor koupit Hondu, Vari PJXP200 nebo tu novinku Kohler command pro, rozhodně bych v případě hondy šel do 190ky Kohler je ale silnější. Hondy jsou zase spolehlivé a jakové máte skušenosti s PJXP200 Možná to jsou hloupé otázky ale jsem naprostý začátečník co se VARI týče

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 38.27 (?), 12.4.2020 9:26

U motoru se nedá měnit převodový poměr, protože vývod je přímo prodloužením klikového hřídele.
Pomalost je dána tím, že dvoutakt (2T) má vyšší pracovní otáčky než čtyřtakt (4T). A protože stroj používáte při pracovních otáčkách, tak z toho vyplývá to zpomalení cca v poměru 2880/3700 (až 2950/4200 dle nastavení omezovače 2T).

Mám dvě sestavy Terra a Vari a u jedné z nich jsem využil ekodotaci, takže nyní mohu srovnávat... Jsou práce, kde nový silný motor ocením, ale zůstala spousta činností, kdy nepotřebuji tolik síly jako právě dostatečně vysoké otáčky. Tedy jsem rád, že jsem si nechal ten spolehlivější 2T motor, protože pro mé využití je 60% prací pro 2T, 20% pro 4T a u 20% je to jedno co použiji z 2T×4T.

Je tedy potřeba napsat, k jakým pracem budete sestavu používat. Například pro pojíždění s vlekem je to jedno co použiji z 2T×4T. Naopak třeba lištové sečení s novým motorem není možné a je potřeba mít na původní sestavě 2T motor, nebo současně využít ekodotaci na změnu "malé" převodovky.

Obecně ale nový motor se vyplatí pouze tehdy, když chcete postupně obměňovat celý soubor připojitelných strojů nebo Vás nákup/dokoupení připojitelných strojů čeká.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
M.K - (3) - 20.6 (?), 12.4.2020 12:57

Takže jestli správě chápu strroj bude cca o 1/3 pomalejší (pokud bych nechal púvodní převodovku). Využití bude odhaduju 70% práce na poli (orba, řádkovaní atd.) jo a je u nás jilovitá půda takže si myslím že silnější motor se bude hodit. Do budoucna chci určitě dokoupit bubnovou sekačku, možná i něco dalšího. Zbylých 30% by bylo ježdění ale nikam daleko max. 3 až 4 km. A mám teru né varika ale to je nejspíš jedno 

Jo a jak by zvládal 4T rotavátor? Mám totiž komplet i s převodovkou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 38.27 (?), 15.4.2020 15:15

Nože z rotavátoru budete muset používat na DSK317 se zařazenou 2 rychlostí. Na AKY převodovce jsou otáčky příliš nízké na pohodovou práci s 4T a tak si k ní buď budete muset nechat 2T motor a nebo se s ní rozloučit.

Stejné je to se vším co se napojuje na převodovku DSK316, proto druhá ekodotace = šrotovné je právě směřovaná na výměnu za převodovku DSK-316.1PSVN, ke které však nepasuje příslušenství a tak nakonec musíte koupit i ty nástavce nové.

Nakonec zjistíte, že nákup staré sestavy a její modernizace je nevýhodná proti přímému nákupu sestavy nové. Ale tady to za Vás nikdo nespočítá, protože neví spoustu vstupních hodnot (kolik máte času, kolik máte rezervu, jestli je to koníček či profesní nutnost,...).

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 96.42 (?), 12.4.2020 13:09
Nechal jste si spolehlivější 2 takt, tak jste doposud příliš motohodin nenajel.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 38.27 (?), 15.4.2020 15:00

ono se to nezdá, ale první vlna ekodotace běžela už v roce 2015, takže nyní už s tím začínám šestou sezónu.

Ale (pane xxx.xxx.96.42) správně upozorňujete, že počet motohodin, které jsou pro využití stroje plánované mají rozhodující váhu ve výpočtu rentability a návratnosti. Výhoda stavebnicového systému je, že nemusíte kupovat celý komplet najednou a zase nevýhoda již zakoupeného/získaného kompletu je omezením pro další rozvoj.

Například spotřeba PHM je u 2T o 15% vyšší než u 4T, ale pokud na bazarové sestavě projedete za sezónu 25 litrů benzínu, je to jen stovka-dvě ušetřené za rok a tedy na ušetřeném benzínu si 4T na výměnu vydělává cca 2000 motohodin. Pro někoho to jsou dvě sezóny, pro jiného dvacet. Rentabilitu často vylepší potřeba velké nebo generální opravy, kdy poskytnutá ekodotace i na neopravitelný "protikus" je taková, že návratnost běžného hobíka je právě shodná se záruční dobou 5 let a v komunální sféře jednu sezónu.

U mne právě používání starého 2T zatím oddálilo návratnost nákupu 4T s ekodotací, ale druhou věcí oproti návratnosti jsou i další aspekty uživatelské. Je to stejné, jako když si vypěstujete vlastní zeleninu s náklady "20,-Kč/kg + práce" a přitom totéž můžete koupit v BIO kvalitě za 19,-Kč/kg a bez potěšení z práce.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika