Kladivo Fiskars 5Kg



   Předchozí příspěvky  |  <  6   
                     
host - 132.145 (?) 
12.12.2009 8:24

Já používám jednu dlouhou a jednu krátkou Fiskars sekeru. Označení nevím, protože to je snad jenom na tom plastovém krytu ostří, na kterém sekera visí v obchodě, no a ten jsem někam dal a nevím už kam.S kalačem srovnat nemohu, neb na velké kusy používam štípačku ale normální špalky štípe velká Fiskarska přenádherně.Malou sekerou dělám třísky na zátop. Jiná, možná lepší, možná ne, značka je třeba Gränsfors Bruck.   Michal

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 72.149 (?), 12.12.2009 10:46

Myslím, že se mělo diskutovat o kladivu Fiskars 5kg. Nějak se to zvrtlo a dislutuje se o sekyrách! To je však něco úplně jiného! Srkrtu fiskars, to ano, ale proč kladivo, když za stejnou cenu můžu mít dvě kvalitní palice (5kg a 8kg) Zbirovia a ještě mi zbude na nové násady a klínky, takže mě tyto palice v pohodě přežijí.

Pokud se násada dobře nasadí, nemám problém s uvolněním. T zn. dřevěný klínek (vlepit) a dva kulaté, jasanová násada, pozor na výběr dle let a je to. Dobře se drží, nesmeká se a z hlediska techniky tlučení naprosto unverzální.

F.O.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 128.154 (?), 13.12.2009 17:27

Jakmyslíte ten výběr topora dle let?Prosím porattě, bylo by super foto.A jak klínek, vlepit?Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
1b - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (58) - 178.146 (?), 14.12.2009 18:08

 Na topůrku jsou vidět léta (takové tmavší čáry) a pokud nejsou vodorovně s násadou ale šikmo, tak topůrko praskne.

 Mě se osvědčilo dávat dubový klínek (nebo z tvrdého dřeva) a to do delší osy oválu, zalepit bílým lepidlem na dřevo, jak je psáno výše, a ještě jeden do kratší osy oválu, pak to chvíli vydrží.

 Různé plastové a kovové jsou na pár špalků a pak letí spolu se sekyrou

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 132.145 (?), 14.12.2009 20:02

K tomu dávání dřevěných klínků do násad seker, bych si dovolil upozorniti na to, že je nutno nejdříve dlátem naseknouti čelo topůrka a teprve do tohoto náseku natlouci dřevěný klín.Lepidlo lze použít téměř jakékoliv, jen nedoporučuji zaječí klíh, protože strašně smrdí když se vaří a ani firmus, ten se asi už nevyrábí.  Michal

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
1b - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (58) - 178.146 (?), 14.12.2009 21:07

 Dobrá připomínka, naseknouti, zalepiti a pak už jen sekati a topiti

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.2 (?), 14.12.2009 21:24

Pokud si to dobře pamatuji z učení, což už je přes 40 roků, tak ty leta musely být vždy svisle. Název není podle léta, ale podle letokruhu, což je přírůstek dřeva za jedno vegetační období. Byla to jedna z prvních prací, které jsme se v učení učili dělat. Umím to dodnes. Toporo do sekery se nejdřív svisle nařízlo pilkou zhruba do poloviny délky dřevěného klínu, který byl vždy přes celé oko sekery. Vsazený klín byl ze stejného dřeva jako samotná násada. Většinou tedy jasanový. Toporo muselo vyčuhovat ze sekery zhruba 1cm. A potom se příčně přes tento dřevěný klínek zarazily dva kovové klínky, které jsem tehdy vyrobili třeba ze starého plochého pilníku. Ale daly se také koupit. A nakonec se ještě ty kraje toho přečuhujícího topora rozklepaly do rádiusu. Tvar topůrka byl klasický kanadský, čili to bylo výborné toporo i s patkou. Stanislaw 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 72.149 (?), 15.12.2009 9:58

1.léta na násadě kladiva jak již zde bylo uvedeno nesmí z násady vybíhat a měla by být svisle. Dnes prodávané násady a topůrka k sekyrám jsou vyráběny strojně a ze dřeva tak, jak přijde pod ruku. Proto je výběr tolik důležitý. Pokud se vyrábí ručně je nejlepší vyrobit z odštípnutého kusu dřeva.  Pak jsou léta skutečně po délce.

2. V kladivu (sekeře) je otvor který je nejužší uprostřed. Proto se musí po nasazení násady dřevo přidat- t.j. vložit klínek. Nejlepří je ze stejného dřeva, ale vyhovuje i z buku- prodávají se běžně (OBI, Hornbach a p.). Pro vložení klínku se násada nařízne v podélné ose otvoru tak, aby řez končil zhruba v polovině kladiva. Násada musí kladivo cca 1 cm přesahovat. Klínek natřu lepidlem, (dispercol, Herkules a p.) nechám trochu zasáknout. Po naražení kladiva je řez silně sevřený a dřevěný klínek by se těžko narazil, je vhodné dlátem řez trochu rozšířit. Po naražení dřevěného klínku se přebytečná část násady odřízne a natlučou kulaté klínky. Velikost klínků a počet podle velikosti kladiva.

F.O.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 9.33 (?), 18.12.2009 2:40
Zdravím, nejdříve zareaguji na akát, který považuji za svůj strom neb jsem vyrostl na dvoře se 3 velkými akáty. Akát je jedovatý ve všech formách a utlačuje svým jedem ostatní stromy. Ale mně se líbí jeho kresba, na vchodu domu mám parapety. Navařit žel- trubku na kalač - syn to udělal.když přerazil několik d, topor- omotal to el, vulkan páskou.sekal jsem tím a ruce nebrní, Mimochodem dokázal po 2 letech sekání uvalit i tu trubku, Mám F, 1500 a téměř si troufám říct..že s ní pobuším to stejné.co F 2400.protože té chybí tak 10-15 cm na toporu, To.že někoho akát pálí bude způsobeno alergickou reakcí.každý je alrg, na něco jiného, Otázka úplně mimo.ale nechci new thread, Skácel jsem pár habrů na okraji pidilesa, Je to jen na topení? 1 člov, si vzal metr, špalek na spodky hoblíků.prý nic lepšího není, Všem zdar-Lada
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 128.154 (?), 18.12.2009 7:13

To asi pobušíte těžko, protože F2400 je o kilo těžší, takže tak aještě se po ni dá praštit kladivem, když to jinak nejde, což po té vaší 1500 nejde.A to že jí chybí 10-15cm je pravda, tohle jaksi fiskars nevychytal...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
<  6   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika