Doporučte strunu, která se nespéká



host - 152.7 (?)
9.9.2008 21:03
Taky se priklanim k nazoru, ze se struna zapece trenim mezi zavity v civce pri zmene zatizeni pri najeti napr. do hustsiho porostu. Tento problem jsem mel s hranatou strunou. Bod tani polyamidu z ktereho je struna vyrobena je 180°C Z.M.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 120.31 (?), 8.9.2008 7:16

Já tomu teda moc nerozumím, ale jen mě napadlo jestli to nemůže být tím že používáte strunu tam kde by bylo lepší použít např. čtyřzub.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 146.58 (?), 8.9.2008 8:05

Měl jsem podobný problém hlavně u laciných vícehraných strun.Zkuste kulatou Stihl s uhlíkovým středem, cena asi 500kč za 50m.Je dražší ale mín ubívá a nespéká se.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 91.21 (?), 8.9.2008 21:29

Místo struny lanko, ještě by mne zajímalo jaký sečete porost?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 103.201 (?), 8.9.2008 22:10

Podívejte se sem www.stihl.cz/navi/zabava/files/leto_2008.pdf, strana 10   - odpovědi na dotazy. Tam je podstatné vysvětleno. Podle mě spékání struny způsobuje to, že při proměnných otáčkách - podle zatížení a velikosti odstředivé síly -  se pracovní část struny a první závit více napíná a povoluje. Tím se struna více tře o sebe na prvním závitu, kdy se může povolit a vyšší teplotou dochází k tepelnému narušení struny v místě tření.Max.možná eliminace kolísání otáček tento jev odstraní. Např. tedy to, že sečeme s plným plynem a nebrnkáme po plynu, neboť tím se neustále mění otáčky i u silného stroje a struna se uvolňuje a napíná pořád při každé větší změně otáček. Nebo naopak  slabý stroj ve vysoké trávě, navíc třeba se silnější strunou má velké předpoklady k zapékání struny, přetěžování, a při posledních závitech struny se ještě začně poškozovat i bubínek cívky.  Další okolnost je kvalita struny, její vhodnost, ale to je obecně známá věc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 44.138 (?), 9.9.2008 9:05
K tomu aby se struna zapekla, potřebuje vysokou teplotu. Třením sice vzniká teplo, ale to je adekvátní energii zmařené. Změnou otáček se může struna povytahovat a zase zatahovat, jenže to se děje v řádu milimetru a zmařená energie je téměř nulová. Největší ztráta energie je v konečkách struny, které se třou o trávu a třením strunové hlavy o zem. Nějaké teplo se přenáší z převodovky. Je to vlastně skoro celý výkon stroje, který se třením mění v teplo. Když je kladných faktorů hodně, struna se zapeče. Jestli si ale někdo myslí, že když přeruší žnutí a chytne konce strun tak budou horké je na omylu. Horké jsou pouze při práci (suchá tráva a pod), jak přestane tření, struna se vysokým tlakem vzduchu (stroj se nezastaví okamžitě) opět ochladí. Zapékání se sníží prací spíš v ranních hodinách kdy ještě není moc teplo, strunou která vydrží vyšší teplotu, strunovou hlavu pokud možno netahat po zemi. Napadlo mě použít strunu s mastným povrchem, ale to nemám vyzkoušeno, proto nemohu doporučit.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 103.201 (?), 9.9.2008 19:15

Tření struny o konečky - resp konec struny je pracovní část - určitě vyvolává zvýšení teploty, ale pouze na konci struny, ale nedosahuje tavné teploty struny ani na konci!! Pokud bychom uvažovali o takové teplotě, která strunu spéká, tedy, že struna měkne až do částečně tekutého stavu - viz. slepená struna na cívce - první závit, nebo místo, kde je poslední kontakt struna/struna/cívka před vstupem do průchodky, tak je tření o sečenou trávu a tím přenos teploty na cívku strunou nemožné. Je to prostě proto, že pokud by se struna zahřála na takovou teplotu v délce - od konce po cívku - tak se natáhne a utrhne, nebo by se namotala natažená tenká na hlavu. Když se podívám na konec struny po sečení, je obroušen a materiál struny - ani ihned po zastavení hlavy o zem po plném výkonu nemá teplotu, která stojí za zmínku, taktéž nemění své elastické vlastnosti. Proto nesouhlasím s tímto názorem, že se spékaní a slepování struny na cívce děje vlivem teploty, která se přenáší od konce struny - pracovní části, která seče. P.Petře souhlasím, ano další změny napnutí struny způsobují rozdílné odpory - tvrdší stvoly trávy, překážky, při takovém odporu navíc klesají otáčky a snižuje se odstředivá síla, která strunu napíná, potom se zase zvýší otáčky a tah - napnutí struny je větší. Vysokými otáčkami je odstředivá síla velká a  také tlaky na překřížené struny, navinuté na sobě jsou velké, potom je bodový vznik tavné teploty jen jasný důsledek těchto vlivů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 64.138 (?), 9.9.2008 19:15

J.S.: presne tohle jsem tu psal pred par dny. A jiste je to tak. Jen bych spis nez kolisani otacek tento vliv prisuzoval narazum struny o pevne prekazky - razy a zmeny v tahu. Navic se snizi otacky a tak i odstrediva sila pusobici na strunu se zmensi. Potom jsou velke zmeny s tahu a tim i pohyb v civce. To vse jeste zhorsi spatne navinuta struna.

Vysvetleni trenim o sekany porost a prenos tohoto tepla do civky povazuji za chybne. Struna ma minimalni prurez a nizkou tepelnou vodivost.

Pokud by se teplo prenaselo od hridele/prevodovky, musela by se zapekat spodni vrstva struny. Zapeka se naopak te vrchni. Navic teplota hlavy pri sekani neni snad ani 50 st.C

Petr

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 51.22 (?), 9.9.2008 20:58

dobrý den, chtěl bych se zeptat, zdali tato diskuze je i k elektrickému vyžínači.Vlastním Johnsered 2500 v elektrice a mám stejné problémy.Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 103.201 (?), 9.9.2008 21:09

Důvod problému je  stejný a mě to také dělala struna na el. strunové sekačce, když jsem ji přetížil, resp. použil ve vyšší trávě, nebo husté trávě. U těchto slabších strojů zejména je důležitý průměr struny a její správné navinutí - dotažení závitů na cívku. Slabší struna nevydrží, třepí se, silnější struna značně zatěžuje motor a převody vyššími odpory. Proto je velmi důležité použít správný průměr struny, dle výrobce přístroje.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 152.7 (?), 9.9.2008 21:03
Taky se priklanim k nazoru, ze se struna zapece trenim mezi zavity v civce pri zmene zatizeni pri najeti napr. do hustsiho porostu. Tento problem jsem mel s hranatou strunou. Bod tani polyamidu z ktereho je struna vyrobena je 180°C Z.M.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika