Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Asi takhle - čím vyšší frekvence, tím menší kavitační bublinky na povrchu předmětů vznikají a tím jemnější póry je UZV čistička schopna vyčistit. A naopak, čím nižší frekvence, tím méně větších kavitačních bublinek vzniká, avšak větší bublinky "trhají" špínu z povrchu po větších kusech. Protože potřebujete vyčistit jen kapiláry vytvořené obráběním a nikoliv póry v materiálu, stačí Vám frekvence na hranici slyšitelného spektra. Určitě nepotřebujete frekvence nad 40kHz. Ale volba 40kHz je dobrá pro uspokojení manželky (šperky, koupelnové doplňky,...) a čištění optiky.

Ad roztok - pro odmašťování potřebujete běžný saponát s vhodným podílem tenzidů, nebo speciální saponát bez látek "pro ochranu pokožky". Jestliže ale potřebujete i rozkládat složky vzniklé polymerací biopříměsí, je nutno mít roztok mírně alkalický, čehož dosáhnete přidáním jedlé sody nebo sodného louhu. Pufrovací schopnost roztoku pak upravíte přídavkem NaCl (jedlé soli nebo soli do kuchyňské myčky). Pufrovací schopnost je potřeba k tomu, aby nečistoty uvolněné ultrazvukem zůstaly v roztoku jako vločky a neměnily podstatně pH roztoku během mytí. Výhodou jedlé sody je, že je z části sama sobě pufrem. Naopak pufrovat je nutno slabé organické kyseliny (octová, citrónová) nebo silnější zásady (louh sodný).

Jinak je také možné/velmi_výhodné pro čištění menších předmětů použít vakuovačku se zatavovacími pytlíky. Předmět vložíte do pytlíku, přidáte čerstvý koncentrovanější roztok odstraníte přebytečný vzduch (stačí i bez odsávání) a zatavíte. Takto připravený/né pytlik/ky vložíte do UZV vany naplněné čistou vodou (destilovanou nebo převařenou). Voda přenese ultrazvuk z generátoru přes pytlík do čistícího roztoku a čištění probíhá tak, jako kdyby byla vana plná = pokud cena čističky je stejná (i generátor má stejný výkon) pak můžete být nezávislý na velikosti vany a brát tu větší. Taky můžete vložit více pytlíků (kyselých i zásaditých) zároveň do vany. Doba čištění se však prodlouží, protože na větším čištěném povrchu se absorbuje více energie - vytváří se více kavitačních bublinek na více místech (to platí i pro vysrážené vločky špíny v roztoku). Tenzidy a teplota usnadňují vznik bublinek a tím zase naopak proces urychlují. Zatavené pytlíčky také umožňují vyjmout veškerou špínu spolu s čištěným předmětem a tím zlepšují účinnost UZV čističky (vždy tak používáte čerstvý roztok avšak spotřebujete minimum roztoku). Taky Vám umožní čistit roztoky s těkavými složkami (lihem, metylem,...), které by jinak z roztokú po zapnutí ultrazvuku vytěkávaly za vzniku nebezpečných par. V neposlední řadě chrání mikrotenový pytlík nerezovou vanu před poškrábáním čištěným pčedmětem.

Ohřívání vany není nutné, vanu lze naplnit horkou destilkou ohřátou v rychlovarné konvici.

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 19 a číslo 13.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika