Slimáci 2022



host - 243.226 (?) 
4.1.2022 22:22, zobrazeno: 1303x

Tak se mě začíná chytat panika. V prosinci napadlo sněhu víc, než za posledních pět let dohromady, na Vánoce obleva, 27. jsme měli holomrazy v noci -13, přes den -6 a dnes, 4.1.2022 mi po zahradě leze dospělý slimák. Na Silvestra jsem pozoroval mladé kusy, ovšem kde se tenhle macek vyhrabal, když před týdnem mrzl i fridex, to nevím...  Každopádně začínám tušit že zatímco se svět brání covidu,  lidstvo mezitím nepozorovaně zlikvidují slimáci.


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 124.3 (?), 5.1.2022 8:52

Planý poplach. Na fotce je slimák největší ne plzák španělský. Sice nějakou škodu udělat taky může, ale není jich tolik a prospívá tím, že příležitostně požírá menší druhy plžů, včetně plzáka španělského.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 243.226 (?), 5.1.2022 10:12

To znám z literatury taky. Ovšem v loňském roce jsem ve skleníku měl prakticky jen tyto kusy a zlikvidovat je bylo nemožné. Po manuální likvidaci je tento druh schopný ještě minimálně 30 minut konzumovat dál.

O tom že požírá menší plže v sortimentu pěstované zeleniny značně pochybuji, nepočítám samozřejmě mrtvé kusy - ty ale požírají i ty menší kusy vzájemně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 97.89 (?), 5.1.2022 17:58

Loni jsem jich u nás viděl maximálně 5, oproti španělským velký nepoměr. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 243.226 (?), 6.1.2022 8:44

Gratuluju. U nás přebírají velení právě oni. Mám několik míst, odkud se sem stahují a opravdu toho sežerou daleko víc. Pravděpodobně i lépe přezimují.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 5.1.2022 19:46

Pevně doufám, že ty hnědé španělské potvory - plzák španělský - ty mrazy nepřežily. Tam nahoře v těch 570 mnm jich několik let bylo šíleně. Pak ale přišla jedna či dvě tuhé zimy a od těch dob jsem je tam neviděl.

Loni jsem pár slimáků našel v zelí, ale byli to ti naši šedí endemičtí. Ale ne slimák největší. Byli mnohem menší a bez skvrn. A vím jistě, že dokážou přežít i tuhé mrazy. Ale moc škod nenapáchají, protože nejsou přemnožení.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 117.61 (?), 6.1.2022 1:41

Když jsewm viděl asi 10 cm dlouhého  "španěláka" v porostu  nad Kaprunem v rak. Alpách, tak jsem ztratil naději, že je velké mrazy znbičří...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 6.1.2022 5:16

Samozřejmě to nemůžu tvrdit jistě, ale myslím, že to nebyl "španělák". Slimák žlutý žije do výšek 1700 mnm, někdy i výš. A je endemický ve Střední Evropě. Žere houby a lišejníky a potřebuje les.

Díky tomuhle vláknu jsem se na ty slimáky, plzáky a plžíky podíval trochu blíž. 3 rody a nejmíň 60 druhů. A samozřejmě každý žije trochu jinak. Takže nepanikařit: není slimák jako slimák. Uvidíte-li ho, nemusí to znamenat, že máte po úrodě.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika