Lze vytvarovat břízu do vicekmenu?



host - 248.215 (?)
16.11.2021 19:49

Spíš bych zkusila zastřihnout až o rok, dva později. Mám pocit, že po zastřižení terminálu u takhle malého se bude snažit vytvořit náhradní terminál, kdežto později už spíš porostou postranní větve (sousedka měla sice jen "dvoják", ale dělila se jí cca půl metru nad zemí. Nepříjemné je, že v místě dělení se v úžlabí drží víc vlhko a strom tam časem začíná hnít. Ale s tím, že by pak byla nižší, nepočítejte, doroste stejné výšky jako jednoduchá.           Lída

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 18.1 (?), 15.11.2021 21:51, zobrazeno: 1888x

Dobrý den, je možné vytvarovat obyčejny druh břízy do tvaru vícekmene? Mám jednoroční stromky (ze semínek), kdybych takto malému stromku zastřihla terminál, vyhnal by pak postranní větve stejné síly, nebo by se stále snažil jednu větev preferovat? A pokud by mi podařilo od země udržovat 3-4 kmínky, byla by pak Tako bříza menšího vzrůstu? Nemáte s tímto někdo zkušenosti? Děkuji moc za případné info

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 145.41 (?), 16.11.2021 19:08

Dobrý den. Pokud máte těch malých semenáčků víc, tak je snadné je sesadit do jedné nádoby a pěstovat dál do doby, než je budete chtít vysadit na konečné místo. Když si budou stromečky konkurovat, tak jejich přírůstky asi nebudou velké. Ale jinak je bříza docela bujně rostoucí dřevina, je dobré s tím počítat. Hodně záleží na stanovišti, jistě znáte mohutné stromy z hor, kde to dřeviny všeobecně nemají jednoduché a přesto výborně rostou. Ať se daří. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.215 (?), 16.11.2021 19:49

Spíš bych zkusila zastřihnout až o rok, dva později. Mám pocit, že po zastřižení terminálu u takhle malého se bude snažit vytvořit náhradní terminál, kdežto později už spíš porostou postranní větve (sousedka měla sice jen "dvoják", ale dělila se jí cca půl metru nad zemí. Nepříjemné je, že v místě dělení se v úžlabí drží víc vlhko a strom tam časem začíná hnít. Ale s tím, že by pak byla nižší, nepočítejte, doroste stejné výšky jako jednoduchá.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 18.1 (?), 19.11.2021 17:48
děkuji za reakce, zřejmě nemá cenu prznit stromek, myslela jsem že pokud by se mi podařilo vypěstovat rozvětvený stromek, byl by i nižší, normálně vzrostlou břízu si bohužel k velikosti pozemku nemůžu dovolit. Nevadí :) Holt brizky radši sadim k polní cestě, jak jsem původně měla v plánu, než ne napadlo toho.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 91.196 (?), 19.11.2021 19:11

Pořiďte si břízu převislou, smuteční...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 214.17 (?), 1.12.2021 13:02

Zdravím

Ale ano, můžete mít břízu i na menším pozemku, je jich kolem cca sta druhů kultivarů.. (jak chcete). A existují i vzrůstově menší a i ty co i rostou pomalu, takže bych se toho nebál. Lze volit například:

Betula SENTINELLE D'ARGENT 'Minsent' - tam udávají výšku cca 4-6m a šířku 2m

nebo se podívejte na červenolisté břízy tam ty výšky také nejsou tak velké

třeba purpurea výška cca 10 m a šířka 5 m (to jsou výšky vzrostlých třešní)

a i ta royal frost dosahuje 8-12m ve dvaceti letech! Oproti 25 metrové "klasice"

nebo golden obelisk cca do 5m

A když budete hledat najdete jistě i víc, jsou různé kultivary a různé výšky, vlastním třeba i ty purpurey a zatím mohu říci že oproti " základnímu druhu" rostou celkem pomalu, čili chce to zvolit tu "správnou břízu" a můžete ji mít i na menší zahrádce..., lidé to často nevezmou v úvahu pořídí si klasiku která roste rychle a do cca dvaceti pěti metrů (+,-) a pak ji "trápí" neustálými řezy, jistě dá se ale ta práce a věčné hlídání pak bere tu radost z přirozeně rostlého krásného stromku...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika