Identifikace dřeviny



Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 169.140 (?)
19.8.2017 23:58

Dobrá, Vaše volba.

Ale jak se vyrovnáte se skutečností, že mišpule německá a mišpule japonská jsou dva rozdílné rody (tedy nikoli pouze druhová odlišnost).

Já si také trvám na svém určení keře jako některý druh hlošiny :-)

Dobrou noc.

Josef. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
apios - (4) - 245.146 (?), 18.8.2017 17:10, zobrazeno: 5777x
Dobrý den, prosím o určení této dřeviny. Děkuji.



Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.111 (?), 18.8.2017 17:35

Pokud to má být něco mezi netradičním ovocem a okrasným keřem, pak to asi bude Mišpule německá (Mespilus germanica).

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 239.17 (?), 19.8.2017 8:16

Mišpule to není.

Podle mého názoru jde o jeden málo pěstovaný druh hlošiny - Elaeagnus. Snad Elaeagnus maculata?

Josef.

EDIT: Spíše to bude hlošina mnohokvětá / okoličnatá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.111 (?), 19.8.2017 23:17

Njn, velice si vážím Vašich odborných postřehů a znalostí, ale mám na zahradě mišpuli v juvenilním stáří a vzhled rostliny vyfocené tazatelem je téměř totožný. K té hlošině svádí ten protáhlejší tvar listu v porovnání s tvarem listů mišpulí ve fertilním věku. Bohužel, ale já si trvám na Mišpuli. Ustoupit míním jen ve vztahu k druhovému jménu (Japonská nebo ovocné hybridy).

SfK.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 169.140 (?), 19.8.2017 23:58

Dobrá, Vaše volba.

Ale jak se vyrovnáte se skutečností, že mišpule německá a mišpule japonská jsou dva rozdílné rody (tedy nikoli pouze druhová odlišnost).

Já si také trvám na svém určení keře jako některý druh hlošiny :-)

Dobrou noc.

Josef. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.111 (?), 20.8.2017 7:44

Jj, kontrola pozornosti. Ano Lokvát a Mišpule se nekříží, protože nejsou příbuzné.

Jinak, podle jakého klíčového znaku je určovaná rostlina Hlošinou? Vždyť podobně mohou vypadat i některé azalky.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 252.96 (?), 20.8.2017 10:45

Nn. Na slova o kontrole pozornosti Vám neskočím.

Rozdíly nejsou tak jednoznačně patrné, ale zkusím je popsat:

Mišpule: list v ploše nerovný, s výrazněji propadlými hlavními žilkami, okraj mírně podvinutý

Hlošina: list (téměř) rovný, list na okrajích mírně zvlněný

Mišpule: list delší a podlouhlejší, víceméně elipsovitý, uprostřed delší (skoro) rovná partie

Hlošina: list kratší, ne tak protáhlý, nejširší místo trochu blíže k řapíku

Mišpule: list tmavozelený

Hlošina: list světleji zelený, zespoda do stříbrna

Mišpule: letošní výhony - letorosty spíše tmavohnědé

Hlošina: letorosty spíše do světle hněda

atd.

Která ze jmenovaných hlošin (nebo ještě jiná) to je, to jsem nevyzkoumal, tak daleko moje zkušenosti nesahají.

Azalky mají (mimochodem) naprosto jiný způsob větvení...

Josef.

Pokud bude chtít nějaký majitel/pěstitel těchto hlošin a mišpule rozsoudit náš spor, nechť se, prosím, vyjádří.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 20.8.2017 13:30

Elaeagnus pugensis "Maculata" to není, ta má výrazné trny a panašované listy. Mohu nafotit. Docela určitě to není ani Eriobotrya japonica, která má naprosto charakteristické listy.

Elaeagnus umbellata by to být mohla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
apios - (4) - 191.190 (?), 21.8.2017 16:37
Zdravím a děkuji za odpovědi. nechci urazit p Standu, ale já si myslím že to mišpule není zítra nebo k večeru dám lepší foto. PsJestli to bude hlošina, dá se časem poznat jaká? Třeba podle plodů, květů?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.111 (?), 21.8.2017 23:46

Jj, podle květenství a plodů se rostliny určují nejlépe. Ale pomohly by i jiné informace, jako způsob/zdroj získání rostliny. I kvalitní detailní fotky jsou lepší než náhodné celkové pohledy. Takhle ve fotce pracně hledáme tvar pupenů, barvu a strukturu kůry dvouletých výhonů × jednoletých letorostů. Vzhled listu z rubu a líce, tvar pupenů,... Viz výčet porovnávaných znaků od Josefa.

Ještě mne napadá, jestli vzhledem k variabilitě rodu Salix by to nemohl být nějaký druh nebo mezidruhový kříženec. = chtělo by to detail pupenů...

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika