Červenolisté kultivary mi zezelenaly - co s tím?



host - 136.39 (?)
22.8.2008 20:56

Souhlas, potvrzuju a navíc: bloodgood je stabilní i na plném slunci, na úpalu, barvu prostě drží.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 88.30 (?), 22.8.2008 14:33, zobrazeno: 11901x

Prosím o pomoc, cca do 2 měsíců po zasazení mi téměř úplně zezelenal původně červenolistý Acer palmatum atropurpureum, stejně tak i ruj vlasatá (ta sice zůstala nafialovělá, ale taky jde do zelena).  V čem by mohl být problém a hlavně jak ho mám řešit? Děkuji. Pavlína

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498) - 214.25 (?), 22.8.2008 18:44

Atropurpureum nie je kultivar so stabilnou farbou. Zmena počas sezóny je v tomto prípade normálna. Farebne najstabilnejší palmatum je kultivar "Bloodgood", ten zostáva červený v podstate stále.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 136.39 (?), 22.8.2008 20:56

Souhlas, potvrzuju a navíc: bloodgood je stabilní i na plném slunci, na úpalu, barvu prostě drží.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 91.57 (?), 25.8.2008 2:00

Přímo s javory zkušenosti nemám, ale mají tyhle červenolisté u Vás nějaké sluníčko? Protože většinou červenolisté rostliny zezelenají ve stínu...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498) - 214.25 (?), 25.8.2008 6:59

Vo všeobecnosti - červenolisté kultivary atropurpureum sú viac odolné slnku, ako zelenolisté. Mám "Bloodgood" na priamom slnku a je v pohode. Obyčajný jemne strihaný atropurpureum "bez mena" je tiež na slnku, tiež v pohode. Problém mám so zelenolistým - ten bude nutné presadiť do polotieňa - stratil polovicu listov.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 168.167 (?), 25.8.2008 7:41

jsem v tomto laik, ale obecně platí, že červenolisté dřeviny mají málo chlorofylu (zelené barvivo). V některých případech zřejmě může dojít ke zvýšení jeho obsahu v listech - jako reakce na nějaký vnější vliv.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498) - 214.25 (?), 25.8.2008 7:47

Nemýlite sa. Tento jav nie je zatiaľ presne popísaný, ale súvisí to s metabolizmom cukrov a následne chlorofylu. Spomínali sme to v inom vlákne - bronzovanie javorov.

Je to jav normálny. Farebná stabilita je jeden z faktorov u acer atropurpureum, ktorý určuje kvalitu a cennosť kultivaru (v prípade, že farba má byť stabilná).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 162.128 (?), 25.8.2008 8:43

nam to tenhle javor dela taky. Rasi cervene, pres leto zezelena a na podzim jde znovu do nadherne cerveno-oranzove. Okrasnych javoru mame vice, treba Orange Dream se pres rok taky barevne meni, rasi oranzove, pres leto ho mam zluto-zeleny (zelene listy ve stinu, zlute na slunci) a na podzim se zase prebarvi. 

Vase stromky se mozna take vyrovnavaji s presazenim, horkym letem. Pristi rok by to melo byt lepsi. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13.6.2024
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika