Albizie Chocolate - uvadá?



Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?)
27.9.2017 12:49

Díky, Lído, za připomenutí. To by mohlo být ono. Tyto teplomilné rostliny se mají vysazovat max do konce června, jinak pořádně nezakoření a nepřežijí zimu. V druhé polovině roku se už nedoporučuje manipulace s kořeny.

Takže určitě nevykopávat a počkat, jestli příští rok v květnu obrazí.

K tomu uvazování: rostliny ve školkách jsou pevně přišponované k podpěře daleko pevnějšími úvazky (vázacími pásky) a vydrží tak celou sezónu. Takže vliv a nebo poškození tohoto původu za dobu dvou měsíců považuji za nepravděpodobné. Ještě doplním, že zrovna Albízie je vhodné vázat hodně "natvrdo", protože jsou velmi křehké a náchylné na zlomení. Jako jedinou rostlinu jsem ji u sebe měl po vysazení uvázanou do "trojnožky".

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
Marketa13 - (12) - 168.16 (?), 26.9.2017 9:41, zobrazeno: 5267x

Dobrý den, asi před dvěma měsíci jsme zasadili albizii Chocolate. Vím, že je to náchylný strom, přesto jsem se rozhodla, že ji zkusíme. Vykopali jsme jámu 1 x 1 metr, dali drenáž a vyměnili jsme zeminu podle postupu, jak nám řekli v zahradnictví. Strom jsme zasadili a zalili. Do této doby to vypadalo, že se stromku daří. Nyní jsem začala pozorovat, že listy začaly vadnout, některé se jakoby neotevřou. Při dotyku některé opadávají, jsou uvadlé, stromek mi přijde takový celý uvadlý. Zkontrolovala jsem zeminu, není ani vyschlá, ani přemokřená. Nyní nevím, může to být již příprava stromu na zimu? Nebo se jí nedaří? Je zasazená na jižní straně u zdi, pouze od východu jde občas, kdyř fouká trošku vítr. Může mi prosím někdo poradit a podělit se se svými zkušenostmi? Děkuji.





Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Marketa13 - (12) - 168.16 (?), 26.9.2017 19:32

Není nikdo, kdo by poradil?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.208 (?), 26.9.2017 19:45

Kdyby to byla příprava na zimu, tak listy nebudou vadnout, ale měnit barvu (třeba žloutnout, hnědnout), jako u jiných stromů. Teď dost prší, nemůže se jí pod kořeny držet voda? Je tam propustné podloží? Podle mne to vadnutí signalizuje spíš nějaký problém s kořeny.         Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 240.228 (?), 26.9.2017 23:05

Chtěla jsem také napsat, že jste ji nejspíš utopila. Není to bahenní rostlina, je podzim, není už ani takové horko, aby půda vysychala a prší dokonce i u nás, tak to už snad všude (nejspíš i na Sahařewink) Stačilo zalít po výsadbě pořádně a už víc ne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 157.239 (?), 27.9.2017 6:44

Další možnost-příliš natěsno uvázaná, o kůl utlačená. SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 168.16 (?), 27.9.2017 8:37
Zalila jsem pouze jednou, při zasazeni. Jinak to nechávám na přírodě. Uvázaná je plochou páskou, zařízla není. Tak nevím. Myslíte, že ji mám vykopat?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 248.208 (?), 27.9.2017 12:29

V každém případě by měla být uvázaná "osmičkovým" úvazkem. Jestli to ale má vliv na vadnutí, nemám zkušenost.  Pokud byste ji vykopala, zkontrolovala kořeny, pokud nepřirostly případně obnovila řezné rány, před novou výsadbou na 24h namočila do vody a pak zasadila znovu, nic tím nezkazíte. Je tam terprve krátce.               Lída           

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 27.9.2017 12:49

Díky, Lído, za připomenutí. To by mohlo být ono. Tyto teplomilné rostliny se mají vysazovat max do konce června, jinak pořádně nezakoření a nepřežijí zimu. V druhé polovině roku se už nedoporučuje manipulace s kořeny.

Takže určitě nevykopávat a počkat, jestli příští rok v květnu obrazí.

K tomu uvazování: rostliny ve školkách jsou pevně přišponované k podpěře daleko pevnějšími úvazky (vázacími pásky) a vydrží tak celou sezónu. Takže vliv a nebo poškození tohoto původu za dobu dvou měsíců považuji za nepravděpodobné. Ještě doplním, že zrovna Albízie je vhodné vázat hodně "natvrdo", protože jsou velmi křehké a náchylné na zlomení. Jako jedinou rostlinu jsem ji u sebe měl po vysazení uvázanou do "trojnožky".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 27.9.2017 8:47

Jaké byly ranní teploty u vás v poslední době? Jestli bylo pod +5 stupňů...

Zahradníci většinou doporučují tyto rostlinu v první sezóně hodně zalévat (což se často přehání) ale většina rostliny to zvládne. Pevné uvázání se nejdříve projevuje výrazným poškozením kůry. To pak může být vstupní brannou houbového onemocnění, které se projevuje postupním hnědnutím kůry.

U mě, po děštivém létě, nyní skoro neprší. Za září mám zatím jen kolem 20mm srážek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 157.239 (?), 27.9.2017 11:02

Příliš pevné uvázání se nejdříve projevuje jako u této řešené rostllinycrying, výrazné poškození kůry-posouditelné lidským okem je následné, pozdější-ovšem jen v případě, že do té doby stromek nezajde, nebo není vykopnut! SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika