Bylinky - pěstování, přezimování



host - 146.18 (?)
13.12.2012 16:23

Dobrý den. pokud máte možnost pěstování venku, pažitka je plně mrazuvzdorná, na podzim zatáhne, na jaře spolehlivě vyraší. Pokud vám přeroste a vykvete, její květy jsou zajímavé i ve váze, vydrří dlouho, dokonce i bez vody. Při dozrání semen po odkvětu se dobře pěstuje i z vlastních semen. Mi se tvoří samovýsevy.Oregano taktéž pěstuji venku jako trvalku, Hodně se mi rozrůstá, ještě mi za 15 let nevymrzla, každý rok ji musím omezit v růstu obrytím.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 201.137 (?), 29.4.2012 10:46, zobrazeno: 25700x

Jsem fanoušek do pěstování bylinek, pěstuji jich hodně (hlavně ty co se dají využít v kuchyni). Mám ale pěstitelské problémy :-). Potřebovala bych poradit hlavně jaké maji bylinky rády světlo. Chápu, že ty středomořské mají rady hodně světla a tepla, takže je pěstuji na jižní straně (bazalka oregano tymian (vice variant) rozmaryn, salvej. Méně světla snese máta pažitka (více odrůd) petržel libeček celer majoránka máta (více odrůd) kerblík koriandr... je to tak?

Dále by mě zajímalo jak trvalky přezimovat (jedná se zejména o rozmarýn oregano, tymiany, máty, libeček, pažitky. Rostliny se dají přes zimu do chladnější světlou místnost (třeba chodba panelového domu). Jak často se zalévají, popř. rosí? Jo a mají se před přezimováním nějak ostříhat?

Jak se bylinky stříhají (ja jsem třeba u bazalky otrhávala lístečky zespoda, výsledkem byly oholené stonky, dřevnaté a poměrně dlouhé... je to tedy lepší zastřihávat zvrchu, lepe se pak "rozkosati"?

Ještě jsem se chtěla zeptat na pažitku, vysela jsem si ji ze semínka a narostla takova tenká, což je logické, prý zesílí až příští rok. Kdy se může mladá pažitka poprvé seříznout? Někde jsem četla, že tak na konci léta. Je normální, že roste dycky zevniř původního lístku ten starý uschne a nový je o něco silnější? Dole se mi tvoří "seno", které musím občas jakože "vyčesat". Je to normální nebo rostlina opakovaně vadne a roste znova a já dělám něco špatně? 

Letos jsem si koupila sazenice tymiánu a oregana v zahradnictví, kde listečky a stonky byly pěkně zelené. Po nějaké době venku, mě rostlinky zčervenaly (zeména stonky a spodina listů, tymián se nepěkně kroutí a má dlouhé vytáhlé stonky). Je možné, že byly venku, když v noci byly teploty kolem 0... myslíte, že by přemrzly?

Chtěla bych podotknout, že všechno pěstuji v hliněných květináčích za oknem. Používám substrát pro bylinky a zelené koření od agro cs (docela mi vyhovuje, rostlinky pěkně rostou a voní, máte s ním někdo také zkušenosti?). Občas je přihnojím hnojivem na bylinky (Neudorff - nevím jestli je to reklamní trik nebo něco, co funguje, nicméně rostlinky pěkně rostou. Hnojím až tak 2 měsíce po vysázení do nového substrátu (bo taky obsahuje hnojivo) Jako postřik používam od natury nějaký rock effect?... je to olej z nějakých stromů a dobře funguje na mšice molice puklice i svilušky... je přírodní. účinost mospilanu to sice není, ale funguje taky dobře).

Někdo má problém s pěstováním bazalky - mě se každý rok osvědčuje kompaktní odrůda Mammolo genovese (či jak se to píše) od sema. Vysazím po semínku do sadbovače na začátku března (takové ty černé platíčka s malými kelímky) vyklíčí v podstatě každé semínko. Za měsíc přesadím do truhlíku s bylinkovým substrátem. Mám ji mezi okny. V půlce května ji vyhodím ven a roste luxusně. Lístečky jsou takové oválnější a luxusně voní :-). Celkově mi osivo od Sema vyhovuje nejvíc, všechno mi vyklíčí a rostlinky jsou supr. Zkoušela jsem i Nohel garden ale z toho nevyrostly pěkné rostlinky. (Bylinky moc nevoněly) 

Děkuji za rady, doufám, že i mé informace někomu pomohou :-)

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 29.190 (?), 13.6.2012 12:56

Ahoj, já mám pozitivní zkušenost jen s přezimováním rozmarýnu. Přežil na parapetu jižního okna, v místnosti kde vůbec netopíme a máme otevřenou ve dne v noci ventilačku. Jen když byly ty silné mrazy, měli jsme mikroventilaci. Zalívala jsem jen lehce a asi tak 1x týdně. Hodně mu pomohlo zimní sluníčko.  A stříhala jsem tak průběžně, rovnou do talíře smiley. U bazalky, když ji taky "oholím", tak ji pak hódně zastřihnu, až téměř u toho zdřevnatělého stonku, v pohodě rozkošatí.

Jinak mám totožné pěstitelské problémy s pažitkou, tymiánem i oreganem, poradí nám někdo? Jitka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 146.18 (?), 13.12.2012 16:23

Dobrý den. pokud máte možnost pěstování venku, pažitka je plně mrazuvzdorná, na podzim zatáhne, na jaře spolehlivě vyraší. Pokud vám přeroste a vykvete, její květy jsou zajímavé i ve váze, vydrří dlouho, dokonce i bez vody. Při dozrání semen po odkvětu se dobře pěstuje i z vlastních semen. Mi se tvoří samovýsevy.Oregano taktéž pěstuji venku jako trvalku, Hodně se mi rozrůstá, ještě mi za 15 let nevymrzla, každý rok ji musím omezit v růstu obrytím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika