Aromatické polokeře



Bretislav - (38) - 197.113 (?)
21.8.2011 11:03
vím o něm, ale je téměř nemožné ho u nás sehnat, dokonce ani na výstavě aromatických rostlin nebyl k mání... pěstujete ho jako přenosnou nebo ho necháváte venku?
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Bretislav - (38) - 197.113 (?), 20.8.2011 23:01, zobrazeno: 9600x
Levandule (Lavandula), Yzop (Hyssopus offic.), Tymián (Thymus vulg.) Rozmarýna (Rosmarinus offic.), Mateřídouška (Thymus), Šalvěj (salvia offic.) - popřípadě Dobromysl (Origanum vulg). Všechny tyto vytrvalé stálezelené (až na dobromysl) polokeře mají stejné nároky: slunné stanoviště, suchou, ale propustnou, prohřátou vápenatou půdu a jarní a podzimní sestřih kvůli vyholování špatně obrůstajících dřevnatých větviček. Jediné v čem se prameny rozchází je hnojení. Většina zdrojů tvrdí nehnojit, vyhovuje jim chudý substrát. Jinde se dočtete, že je dobré na jaře přece jenom přihnojit a někde dokonce, že je dobré hnojit je stejně jako okrasné keře kvetoucí. _ Tak aby bylo jasno, prosím o radu odborníka ohledně hnojení aromatických teplomilných polokeřů. _ Předem děkuji a doplňuji o své zkušenosti: Žádné ze zmíněných nehnojím, pouze jsem je po výsadbě lehce zalil velmi ředěným roztokem lignohumátu a vody a do hlíny ke kořenum postupně zahrabávám na jemno nadrcené skořápky z vajec (maximálně z 7 vajec na 1 měsíc).
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Zahradník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (509) - 52.69 (?), 21.8.2011 0:28

Já bych tyto bylinky zase moc nehnojil, protože pocházejí ze středomoří a tam moc živin není, je tam sucho a kamenitá půda (ale ne všude).Já bych udělal pokus, jednu rostlinu bych hnojil a druhou nehnojil.Podle mne by se mohlo stát, že hnojené rostliny mohou mít méně aromatických látek, ale to je pouze má domněnka.Rozmarýna není schopna přezimovat v zimě ve volné půdě, musí se uchovávat na zimu stejně jako muškáty-na světle.Dále bych do aromatických rostlin přidal Helichrysum italicum-smilek italský-vůně po magi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Bretislav - (38) - 197.113 (?), 21.8.2011 11:03
vím o něm, ale je téměř nemožné ho u nás sehnat, dokonce ani na výstavě aromatických rostlin nebyl k mání... pěstujete ho jako přenosnou nebo ho necháváte venku?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Zahradník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (509) - 52.69 (?), 21.8.2011 11:55

Já jsem smilek italský koupil u nás ve škole na praxi za docela malý peníz.Já ho mám jako truhlíkovou rostlinu, přezimovat jsem ho nezkoušel...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 180.10 (?), 21.8.2011 20:26

Smil italský synonymum úzkolistý se prodává celkem běžně pod názvem kari koření. Přezimuje pouze když je mírná zima a dobře zakrytý. Nejlepší je semenáč, který lépe a hlouběji zakoření. Sazenice z řízku vypěstovaná má mělký kořenový systém a obyčejně nepřežije, proto je lépe na zimu sazenici dát domů do květináče na okno kde je více světla (málokterý prodejce ví zda se jedná o řízek nebo semenáč) Z dalších léčivek voňavých polokeřů bych doporučil na pěstování ožanku kalamandru, pelyněk brotan(boží dřevec) pelyněk pontický, routu vonnou. Nepřihnojoval bych vůbec, např ožanka kalamandra po přihnjení hnojivem, které obsahuje dusík vymrzne.  bylinář Vláďa    vlada.vytasek@centrum.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika