Krb kouří



host - 18.26 (?)
15.1.2016 14:01

Zdravím Vás pánové,

plánuju stavbu krbu v zahradním zděném altánu. S ohledem na to, že součástí stavby bude i udírna a pec, tak uvažuju o komínu s vlastním základem hned za krbem prům. 30cm a napojení všech zdrojů do jednoho komína. Nevím jestli si tím nezadělám na problémy, když klasický otevřený krb nebude mít stavbu komína přímo nad sebou.
Plánuju, že v krbu udělám zrcadlo, ale nejsem si jistý jestli dělat odrazovou plochu nad zrcadlem pro točení kouře? Dále jak vysoko na topeništěm udělat ústí do komína? Pec a udírnu předpokládám vyústit až nad ústím krbového ústí. Komín bude od základu vysoký cca 3,5-4 m. Učinná výška se tedy bude zkracovat podle toho kde bude ústit topeniště do komína?
Také rozmýšlím jak nejlépe řešit přívod vzduchu pro spalování.
Na foto je orientační skica, ale bude to asi o trochu větší
Děkuju za případné rady a grilování zdar :-). Jirka


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
host - 72.158 (?), 11.7.2012 22:32

Je to načisto zamotané stále ten vzorec nemohu pochopit.Přece St má být průměr komínu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 99.132 (?), 31.7.2012 12:08

Vycházejte z toho vzorce St = K x Sk

St je plocha topeniště, ale ne "podlahy" ale té "krbové díry".  Sk je plocha komínu (vnitřku). "St" by se nemělo rovnat, ale alespoň rovnat a mělo by být vždy menší. Dále vycházejte z toho, že komín je do 3m metrů, tedy K=6.

Příklad:

Chci krb š. 70, výška 50 cm. St je tedy 70 x 50 = 3500 cm2.  Komín má průměr 30 x 30 cm, t.j. 900 x 6 = 5400. Takže je to v pohodě.

Když budete mít komín 15 x 15, tj. 225 x 6 = 1350, tak je to málo. Buď musíte zvýšit komín, nebo zmenšit krb abyste se vešel do 1350. Např. š. 40 v. 30 = 1200.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 111.225 (?), 15.1.2016 13:59
Zdravím Vás pánové, plánuju stavbu krbu v zahradním zděném altánu. S ohledem na to, že součástí stavby bude i udírna a pec, tak uvažuju o komínu s vlastním základem hned za krbem prům. 30cm a napojení všech zdrojů do jednoho komína. Nevím jestli si tím nezadělám na problémy, když klasický otevřený krb nebude mít stavbu komína přímo nad sebou. Plánuju, že v krbu udělám zrcadlo, ale nejsem si jistý jestli dělat odrazovou plochu nad zrcadlem pro točení kouře? Dále jak vysoko na topeništěm udělat ústí do komína? Pec a udírnu předpokládám vyústit až nad ústím krbového ústí. Komín bude od základu vysoký cca 3,5-4 m. Učinná výška se tedy bude zkracovat podle toho kde bude ústit topeniště do komína? Také rozmýšlím jak nejlépe řešit přívod vzduchu pro spalování. Na foto je orientační skica, ale bude to asi o trochu větší Děkuju za případné rady a grilování zdar :-). Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 18.26 (?), 15.1.2016 14:01

Zdravím Vás pánové,

plánuju stavbu krbu v zahradním zděném altánu. S ohledem na to, že součástí stavby bude i udírna a pec, tak uvažuju o komínu s vlastním základem hned za krbem prům. 30cm a napojení všech zdrojů do jednoho komína. Nevím jestli si tím nezadělám na problémy, když klasický otevřený krb nebude mít stavbu komína přímo nad sebou.
Plánuju, že v krbu udělám zrcadlo, ale nejsem si jistý jestli dělat odrazovou plochu nad zrcadlem pro točení kouře? Dále jak vysoko na topeništěm udělat ústí do komína? Pec a udírnu předpokládám vyústit až nad ústím krbového ústí. Komín bude od základu vysoký cca 3,5-4 m. Učinná výška se tedy bude zkracovat podle toho kde bude ústit topeniště do komína?
Také rozmýšlím jak nejlépe řešit přívod vzduchu pro spalování.
Na foto je orientační skica, ale bude to asi o trochu větší
Děkuju za případné rady a grilování zdar :-). Jirka


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 210.251 (?), 31.7.2012 18:14

Plocha (průřez) komínu Sk = plocha vstupu do topeniště St děleno koeficientem K (6 až 10 podle výšky komínu). Jednotky nejlíp v cm2

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 56.10 (?), 17.7.2013 20:59

postavil jsem před pár dny zděný krb, nekouří, hoří perfektně. Snažil jsem se, mít co nejšírší komín-co největší plochu.(pročítal jsem tuto diskusi před stavbou). po zhotovení pohledové klenby jsem pouze pozvolna zužoval prostor odchodu kouře. Mám krb na hraně pergoly, ze tří stran jsou zdi, pergola je zastřešená(trapéz-polykarbonát).

Luňák,Brno
Luňák,Brno
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 56.10 (?), 17.7.2013 21:02

Upřesňuji, že nekouří. Nadpis příspěvku je nadpisem vlákna. Luňák, Brno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 251.252 (?), 13.8.2013 9:26

Dobry den, prave delam take zahradni krb otvor topeniste je š68x v63 komin bude do 3m chtel jsem komin udelat 30x30,ale jeden mistni kominik mi radi 50x50 coz mi prijde jako nesmysl nakonec jsem udelal vyusteni sopouchu 40x40 ale porad mi to prijde moc nejradsi bych to rozrezal a predelal na 30x30.

Nebo myslite ze doopravdy co nejsirsi tim lepsi? Nejni to uz na skodu?

Dekuju za odpoved uz jsem z toho zoufalej.  Libil by se mi spis uzsi, ale zase mam strach aby to nekourilo do pergoly.  Aleš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 228.6 (?), 5.1.2021 18:06

Prosím o název komínového ventilátoruI s gulou, nebo tip, kde ho sehnat. Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika