Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Zdenek.- No já viděl několikrát i  udírnu vyhořelou a maso na vánoce bylo kde tam. Kdysi staří sedláci, kde jsme i my udívali, protože každý na dědině udírnu neměl, měli udírny kulaté aby šlo masem otáčet a lepší se maso i vytahovalo, ale i normální hranaté udírny velké, na celé prase kde, se maso muselo opatrně vyndávat a hlídat. Hlavní bylo mit topeniště 100-150cm daleko od udírny a dno udírny sypat pískem aby se omastek nezapálil. Kulatá udírna bývala s komínem asi 10cm, na který se dával kousek tašky ze střechy a tím se reguloval kouř. U zděné hranaté udírny byli pod stříškou vynechané na třech- čtyřech stranách asi půl cihle a v dírách byli zastrčené čtvrtky cihle a vytahováním se reguloval kouř. Když to uhasínalo tak se kousky cihel vyndali a tím se z výšil tah a dřevo se rozhořelo.Protože se tam dává i mokré dřevo aby lepší kouřilo. Na moravě se používalo jako základ bukové dřevo a přidávala se švestka a nebo střešeň. Nikdy se nesmí dávat měké dřevo, protože dechtuje a nikdo nechce jíst asfaltku. Zažil jse člověka který si chtěl vyudit na vánoce klobáse a dřevo neměl, tak použil dechtové železniční pražce, klobáse mohl vyhodit. Vadí mě to ještě dneska když si koupím uzené maso a hned poznám že to dohání měkkým dřevem, protože to smrdí a ne voní. A v tom to je. Když někdo přidá do kamen ze dvě polinka bukového dřeva, tak hned na vesnici lidé myslí, že někdo udí maso protože bukový kouř voní uzeným masem, a ne dechtem. Klobáse jsme udívali 12 hodin a maso 48 hodin. Jednou jsem vezl od bratra klobáse a maso vlakem do Ostravy a celý vagon voněl uzeným masem, a všichni lidé jen co otevřeli dveře, tak hned nezapoměli poznamenat, že někdo veze uzené maso, a jen nasávali.

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 19 a číslo 16.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika