Samice zakousla všechny mladé



host - 149.42 (?)
12.10.2013 21:11

Dobrý den.
Napíši Vám také svůj názor. Nevím o jaké plemeno, o jakou plemenou hodnotu samice se jedná, o jaký účel chovu. U jatečných králíků považuji odchov od samice 20ks/rok za mizerný, né za vynikající. Považte, že produkce 20 a víc mláďat se požaduje od prasnice, která má cca 4x delší březost! Takže zatížení králice velmi malé.
Co se týče potřeby zdravé samice odpočívat do jara, nevidím k tomu důvod. Běžná, zdravá samice, třeba v dřevěné boudě, pokud má dostatek steliva na hnízdo, by měla bez problémů odchovat mladé kdykoli v zimě. Mláďata narozená v zimě, většinou velmi dobře rostou, netrpívají totiž při odstavu kokcidiózou.
Důvody k sežrání vrhu mohou být různé. Silný stres (neklid, strach samice a jeho různé příčiny), zdravotní stav a onemocnění, problémy ve výživě (chyby v krmení, nedostatek něčeho) a důvody vrozené. Zdravé, klidné a příjemně reagující samice z osvěčeného chovu, bývají většinou samy dobrými matkami. JG

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 124.30 (?), 10.10.2013 8:18, zobrazeno: 53913x

Mohl by mi někdo poradit, proč mi samice, která byla vynikající matka po dobu 2 let(odchovala vždy zhruba 10 králíčat tak 2xza rok) mi najednou všechny hned po porodu zakousla? Vím, že se říká, že když to udělá jednou tak to může udělat i potom a je lepší ji zabít. Ale v tomto případě opravdu nevím. Pokud by zakousla jedno, dvě, tak bych si řekla, že to byly slabý kusy, ale zrovna všechny?Děkuji moc za radu.Jana

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.33 (?), 10.10.2013 20:39

To nic, někdy to udělá i dobrá matka. Většinou ji to velí pud - třeba když se blíží tuhá zima a instinkt jí napovídá, že by králíčata nepřežila.    Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 124.30 (?), 11.10.2013 8:42

takže ji nemám ještě zabíjet?  A kdy bych ji mohla znovu připustit?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 143.42 (?), 11.10.2013 10:54

V únoru. Králíci se připouští koncem února a začátkem léta. Na zimu určitě ne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 124.30 (?), 11.10.2013 12:01

tak to děkuji za radu a nechám to na únor.Jana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 248.33 (?), 11.10.2013 12:21

My jsme poprvé připouštěli vždycky začátkem února. Pokud by ještě pak byly větší mrazy, stačí přes pletivo na dvířkách hodit třeba jutový pytel jako ochranu před studeným vzduchem.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 149.42 (?), 12.10.2013 21:11

Dobrý den.
Napíši Vám také svůj názor. Nevím o jaké plemeno, o jakou plemenou hodnotu samice se jedná, o jaký účel chovu. U jatečných králíků považuji odchov od samice 20ks/rok za mizerný, né za vynikající. Považte, že produkce 20 a víc mláďat se požaduje od prasnice, která má cca 4x delší březost! Takže zatížení králice velmi malé.
Co se týče potřeby zdravé samice odpočívat do jara, nevidím k tomu důvod. Běžná, zdravá samice, třeba v dřevěné boudě, pokud má dostatek steliva na hnízdo, by měla bez problémů odchovat mladé kdykoli v zimě. Mláďata narozená v zimě, většinou velmi dobře rostou, netrpívají totiž při odstavu kokcidiózou.
Důvody k sežrání vrhu mohou být různé. Silný stres (neklid, strach samice a jeho různé příčiny), zdravotní stav a onemocnění, problémy ve výživě (chyby v krmení, nedostatek něčeho) a důvody vrozené. Zdravé, klidné a příjemně reagující samice z osvěčeného chovu, bývají většinou samy dobrými matkami. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 44.44 (?), 7.11.2018 12:49

už dlhé roky sa zaoberám chovom králikov a pred dvomi rokmi som mal podobný prípad, potom som s prekvapením zistil, že do králikárne umiestnenej pri rodinom dome sa mi nasťahovala myš domová, nie hraboš poľný, aby som neuviedol náhodou do omylu čitateľov... keďže som som brezivú samicu prikrmoval okrem obilia aj granulami, tak sa zrno i granule tejto nezvanej hosťke zapáčili a dokonca si pod jasľami nanosila po okotení samice aj z jej srsti na hniezdo a samozrejme, že svojim pachom nainfikovala aj mláďatá, ktoré matka považovala zrejme za myši a jednoducho ich zlikvidovala... samozrejme, že myši som sa potreboval zbaviť, tak neostávalo nič iné, len zakúpiť lepidlo, natrieť ním nohy králikárne a hneď na druhý deň bol votrelec lapený, odvtedy pravidelne natieram nohy králikárne lepidlom... 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 105.45 (?), 13.10.2013 22:19

Jano, pokud tě to potěší, tak mám podobnou zkušenost. Asi tak před týdnem mně samice, která měla už dvakrát mladé, všechny naházela do misky z vodou - prostě je utopila. Nikdy se mi nic takového nestalo. Už se mně stalo, že hnízdo rozdupala nebo mladé zakousla, ale tohle?!  Má někdo vysvětlení nebo stejnou zkučenost? Marie

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 124.30 (?), 14.10.2013 9:10

Milá Marie, nemám z toho žádné potěšení, nicméně toto mi udělala také jedna samice a vyřešila jsem to tím, ža jsem pořídila napaječky na vodu. od té doby se mi to nestalo a naopak jsem zjistila, že je to mnohel lepší, protože tu vodu mají králíci neustále čistou a nemohou si ji nijak zašpinit. Je to sice nákladné, ale vrátí se vám to. A na internetu lze pořídit napaječky až o polovinu levněji než v obchodě. Jana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika