Od včel ke králíkům



0 - (31) - 61.106 (?)
9.6.2010 11:49
A nemusí jít o náhlou změnu chovatelských návyků. Jak jsem psal vyčerpání březostí a kojením činí samici vnímavější.
Bez názvu
Bez názvu
Jednu mladou samici jsem měl  celou  tuto zimu venku v ohradě  .   I nyní umístěná v králíkárně  je stále  ve výborné kondici  a velmi spolehlivě , přesto , že  je
Jednu mladou samici jsem měl celou tuto zimu venku v ohradě . I nyní umístěná v králíkárně je stále ve výborné kondici a velmi spolehlivě , přesto , že je " prvnička " odchovává mladé.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 143.17 (?), 6.6.2010 22:42, zobrazeno: 20673x

Čím to, že se poměrně často nafoukne a uhyne samice od malých králíčků? Stává se to často u nás, ale i plno známých hlásí tento problém...

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 61.106 (?), 8.6.2010 9:03
Třeba tím, že má malý prostor s nedostatkem pohybu a může ji být i horko v parných dnech nebo vystavením kotců slunci, že dostane mladou jetelovinu, která se snadno zapaří a i s jinou nevhodnou potravou způsobí kvašení v trávicím ústrojí - za teplých dnů k tomu dochází velmi snadno, že má vodu (v misce), ve které hnije napadané krmivo a trus a stěny nádoby s pitím se nezbavují slizkého bakteriálního povlaku, pak z žízně i víc závadného zeleného pozře, že králice v některých případech sedí na hnoji a při častém čištění si zadních nohou dochází k pozření velkého množství bakterií a pak propukají kokcidiózy, zácpy, nadmutí... // Už samotná březost je pro samici zátěž a pak i kojení vyžaduje přísun dostatku tekutin k tvorbě mléka a potravy s dostatkem minerálů (viděl jsem kojící samici hlodat venku vyvezenou starou omítku, nejspíš pro získání dostatku vápníku). Odchovem mladých se oslabuje a v nesprávně drženém chovu na chyby chovatele doplácí svým zdravím i životem. // Mám svoje králíky v králíkárně, ale často je dávám se v ohrádce pást, když mohu na ně dohlédnou. A samice mají k odchovu dostatečně velké kotce. V minulých letech jsem králíky pouštěl i volně do zahrady (nesmí mít možnost utéct za hranici plotu) a určité roky měli k dispozici vyhrazený prostor (asi 1 ar), kde měli pastvinu a mohli se tam stále zdržovat. Kdo pozoroval pasoucího se králíka, tak ho viděl v neustálém pohybu vybírat vhodná sousta a i u divoce žijících se samice s mladými nezdržuje, jen je přichází napojit, pak zahrne noru a drží se mimo (odpozorováno z přírody). // Krátce řečeno úhyny způsobují nevhodně řešená chovatelská zařízení, nesprávné krmení a nedodržení hygienických pravidel. Nic nového. // Mohl jsem to odbýt pro vlastní zaneprázdněnost jen odkazem na veterinární poradny, tam na podobné dotazy odpovědi jsou, třeba Vetcentrum a mnohé jiné. // Když vejdu do prodejny s akvarijními rybami, tak mi stačí letmý pohled po nádržích, abych viděl, kde jsou ryby nemocné, napadené parazity, degenerované, špatně odkrmené a mají-li jen průměrný sortiment nebo i cennější nabídku. To samé platí pro chov králíků, prstem na chyby mohu ukázat, až po uzření. // Býval jsem i s mámou členem chovatelů hospodářských zvířat a doma měli společný výběh s nejrozmanitější drůbeží, kde pobíhali, taktéž králíci, kteří se přiživovali na mletém vařeném odpadovém mase z jatek a žádné zažívací potíže z toho neměli a, když se někdy mezi sebou samci započali prát, tak je krocani s kohouty rozehnali a bylo po boji. // Nesedím v panelákovém bytě, takže se omlouvám, že tématům víc pozornosti nevěnuji. Prostě spěchám za svými úkoly a povinnostmi. V zimě jsem měl času víc, ale na Zahradu.cz moc nekoukal, 0. Okrajově se zmíním, že přes psaní s odstavci se mi po vložení " slijí " v monolit, proto mají moje příspěvky tuto podobu. Jinde mi to normálně funguje.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
0 - (31) - 61.106 (?), 8.6.2010 9:15
Zkusím vložit ze staré dobré knihy ofocené informace.
 První část popisu.
První část popisu.
Druhá část popisu.
Druhá část popisu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 183.242 (?), 8.6.2010 22:07

Nechce se mi věřit, že stejné chyby v krmení a chovu králíků dělá několik chovatelů. Myslím, že není způsobeno špatnou péčí a je pravděpodobné, že nedošlo naráz ke změně chovatelských návyků. Pravděpodobně se jedná o onemocnění, které by bylo vhodné řešit za pomoci veterináře. Poradí, kam uhynulou samici zanést, aby se pitvou zjistila s určitostí příčina a mohla se řešit. Elena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 61.106 (?), 9.6.2010 11:44
Ano paní (slečno?) Eleno, vyšetření je nejspolehlivější způsob zjištění příčiny. Uhynulý kus by však měl být doručen na veterinu co nejdřív, nebo jej do pozdějšího odvozu uchovat v chladu, ať se nerozkládá.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
0 - (31) - 61.106 (?), 9.6.2010 11:49
A nemusí jít o náhlou změnu chovatelských návyků. Jak jsem psal vyčerpání březostí a kojením činí samici vnímavější.
Bez názvu
Bez názvu
Jednu mladou samici jsem měl  celou  tuto zimu venku v ohradě  .   I nyní umístěná v králíkárně  je stále  ve výborné kondici  a velmi spolehlivě , přesto , že  je
Jednu mladou samici jsem měl celou tuto zimu venku v ohradě . I nyní umístěná v králíkárně je stále ve výborné kondici a velmi spolehlivě , přesto , že je " prvnička " odchovává mladé.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika