Špičaté zelí



host - 53.11 (?)
6.11.2022 23:27
Pánové, díky za diskusi na téma čpičaté zelí, byla jsem z něj také nadšená, ale letos těch škůdců bylo nějak moc. Milane, mohu poprosit o recept na čelamádu? A Waltře, prosím, jak máte zkonstrovaný ten tunel? Protože ty molice, to je hnus... Mám ještě pár sazenic zelí na záhoně, pokusně je dám do skleníku. Jak ničí Milan vajíčka molic Alpou? Děkuju za radu, to zelí Mudroc je opravdu výtečná zelenina. Jarmila
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 13.11.2021 20:49

tady počasí stejné, jako jinde, mlha, inverze,...Jen dnes odpoledne před přicházející studenou frontou se na chvíli v JČ vyjasnilo a sluníčko trošku zasvítilo. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 6.12.2021 16:30

Waltře, odpovím na ten sklep tady, protože to fakt s rajčaty nemá nic společného. Určitě to najdeš.

Ten sklep by byl naprostá špice, kdyby měl střechu. Ale našel jsem tam sušší koutek, uložil košťáloviny a vypadá to nadějně: sežereme to dřív, než to stačí shnít. Zelí mi zbývají 3 malé hlávky, 7 kedlubnů a 10 malých kapust. Je pravda, že náš jídelníček teď vypadá takto: snídaně - zelný salát (nejen), svačina - kapustová polévka, oběd - dušená kedlubna s mrkví a kuřecím. Zítra bude pórková polévka. Brambory už došly, stejně tak dochází i česnek. Takže jsem ho letos dal 3x tolik co loni.

Ale ten dušený kedluben s mrkví Ti můžu jen doporučit, fakt ňamka. No nic, nikdy mne nenapadlo, že budu mít problémy ochránit svou úrodu před vyhozením do kompostu. Ono je fakt zatraceně těžké odhadnout, kolik čeho bude potřeba, když člověk neví, jaký bude rok.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.103 (?), 4.11.2022 18:07

letos jsme už skoro všechno špičaté zelí zasyrova zkonzumovali a toto je jedna z posledních hlávek před chvílí sklizená ze záhonu, pěstovaná bez chemického ošetření. Váha přes 2,5 kg. Walter


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 4.11.2022 21:22

Paráda. Já těch pár hlávek také stihnul zpracovat. Váhy nevím, ale velmi slušné hlávky. Je z nich výborná čalamáda bez zavařování, vlastně tedy salát. Mizí jako pára nad hrncem.

Jinak příští rok asi pojedu jen jarní zelí, tu odrůdu, kterou jsi mi doporučil. A Murdoca. Je z těch 4 odrůd, které jsem letos pěstoval, naprosto nejkřehčí a nejchutnější. Ta moje zelí byla taky stopro "bio", takže slimáčci, škvoři, housenky a jiná havěť se vyskytovala, ale v přijatelné míře, vždycky na mne něco zbylo.wink Víc jak dvě třetiny.smiley

Vůbec byla ta sezóna nejspíš výjimečná. Zaznamenal jsem jen jeden propadák, a to česnek. I ty celery, které jedu poprvé, včetně řapíkatého, nevypadají vůbec špatně. Papriky přímo výstavní, rajčata bez plísně. Dobrý to bylo. Jen nesmím očekávat, že příští rok bude stejně úspěšný.sad

Měj se.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 5.11.2022 19:09

je to tak, Milane, naprosto výjimečná sezóna, napsal jsi to skvěle. A parádní je, že ještě do dneška nebyl žádný silnější mráz, na záhonech mi ještě kvetou afrikány a cinie, za oknem mám ještě muškáty. Včera jsem sklidil hroznové víno a dnes hromadu kopru. Ve skleníku jsou ještě červená rajčata a vybarvuje se Hamík. Prostě výjimečná sezónayes. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 53.11 (?), 6.11.2022 23:27
Pánové, díky za diskusi na téma čpičaté zelí, byla jsem z něj také nadšená, ale letos těch škůdců bylo nějak moc. Milane, mohu poprosit o recept na čelamádu? A Waltře, prosím, jak máte zkonstrovaný ten tunel? Protože ty molice, to je hnus... Mám ještě pár sazenic zelí na záhoně, pokusně je dám do skleníku. Jak ničí Milan vajíčka molic Alpou? Děkuju za radu, to zelí Mudroc je opravdu výtečná zelenina. Jarmila
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 7.11.2022 10:09

Zdravím Vás, paní Jarmilo, tunel byl postavený jednoduše z dřevěných tyček zapíchlých do země proti sobě do A, nahoře sešroubovaných a přes ně vodorovně položená dlouhá laťka. Přes to položená záclona, připevněná k zemi, já jsem jí ještě na několika místech přpíchl k leťkám sponkovačkou. Nebo můžete udělat tunel z oblouků z ocel. drátů zapíchnutých do země. Prostě to udělejte nějak jednoduše, abyste se mohla jednou za čas dostat dovnitř kvůli odstranění plevele a kontrole, proto jsem taky zvolil jen tunel na 1 řádek. Pár snímků je v diskuzi molice vlaštovičníková na brukvovitých. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 7.11.2022 10:33

Můj tunel je z bambusových tyček (125 cm) zapíchnutých kolmo do země a netkanka je přehozená přes ně. Konce tyčí jsou opatřeny klipsy na papír (šíře 42 mm), takže se netkanka neprotrhne. A na spodu netkanku zajišťují také klipsy, případně zatížení kamenem.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 7.11.2022 10:25

Jarmilo, letos to byl boj marný, podmínky byly pro molice ideální a byly jich ziliony. Začal jsem jako loni, netkankou (záclona je asi lepší, nezvyšuje teplotu) a Alpou - což je operace na kolenou s houbičkou namočenou v ruce a čištěním listu po listu. Aplikoval jsem brzy na jaře. Tímto způsobem se mi podařilo uchránit jarní zelí a jeden záhon letního. Ale podzimní odrůdy už ne. To jsem vzdal, když byly sazenice už trochu vzrostlé někdy koncem června. Takže mám letos košťáloviny menší, ale přece. Ony ty rostliny rostly hůř, ale přežily.

Ve skleníku si myslím, že se to dá zvládnout lépe. Ale je asi potřeba kombinovat nějaký postřik proti dospělcům (Mospilan) a čištění listů lihem. Prý je také dobré přidat do postřiku líh jako smáčedlo, protože molice mají voskovou ochranu. Obě procedury pak podle potřeby několikrát opakovat. Venku by mi letos Mospilan asi vůbec nepomohl, protože molice přebývaly skoro na všem včetně plevelných rostlin. To bych musel vystříkat celou zahradu. A já to stříkání nesnáším.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 7.11.2022 10:36

naprostý souhlas, postřiky chemií taky nemám rád. Rozhodně nedávám žádný postřik na zeleninu, kterou pak konzumujeme. Každopádně síť natažená přes brukvovité v létě a na podzim má smysl a uchrání zeleninu před molicí a housenkami běláska a žluťáska. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika