Kaktus žloutne a hnije - měkké špičky



Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1577) - 166.4 (?)
21.4.2017 21:07

Tento problém se stále opakuje u začínajících pěstitelů kaktusů - málo světla a hodně vody. Mám několik čtverečních metrů kaktusů a naposledy jsem je zaléval loni začátkem října.

Dejte jej na co nejsvětlejší místo v bytě a substrát prolejte důkladně vodou tehdy, až se výška kaktusu zmenší o třetinu - to je známkou že má málo vody. A tak to stále opakujte. Jestli se jedná o hnilobu nelze z fotky poznat, pokud ano, tak jej nelze zachránit.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 236.7 (?), 21.4.2017 0:40, zobrazeno: 12080x

Dobrý den prosil bych o radu, jak zachránit tento kaktus. Nerad bych o něj přišel :(

Mám ho dva měsíce, za tu dobu jsem ho zaléval 3krát (zlehka - nestál ve vodě ani voda neprotekla celým květináčem dolu od shora). Byl na parapetu a světlo na něho svítilo pouze přes rozevřené žaluzie.

Minulý týden, kdy jsem měsíc nezaléval,  se kaktus začal naklánět a žloutnout - měkký ještě nebyl. Tak jsem ho trochu zalil vodou - za 4 dny v místech žloutnutí začal měknou. Dva "hroty" jsou dokonce uhnilé měkké. Substrát má kořínky a na dotyk bych řekl, že je suchý.

Co mám dělat? Pročítal jsem zdejší forum a často radíte uříznout a nechat zdravou část. Ten můj, má jakoby žlouknutí na svislo. Takže, pokud bych odřízl pouze zdravou část (protože ložisko žluté barvi je i těsně pod špičkou, ač je tedy zatím tvrdé), tak mi z něho zbydou 2 cm :(

Přítelkyně má stejný, také třikrát zalevány a ten se těší dobrému zdraví.

Děkuji moc za odpověď a Váš čas.


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1577) - 166.4 (?), 21.4.2017 21:07

Tento problém se stále opakuje u začínajících pěstitelů kaktusů - málo světla a hodně vody. Mám několik čtverečních metrů kaktusů a naposledy jsem je zaléval loni začátkem října.

Dejte jej na co nejsvětlejší místo v bytě a substrát prolejte důkladně vodou tehdy, až se výška kaktusu zmenší o třetinu - to je známkou že má málo vody. A tak to stále opakujte. Jestli se jedná o hnilobu nelze z fotky poznat, pokud ano, tak jej nelze zachránit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.227 (?), 21.4.2017 21:08

Neotevřel jste na něj v mrazu okno? 'mohl namrznout. Jinak kaktusy potřebují co nejvíce světla a od cca konce září do poloviny května vůbec nezalévat, ani pokud je máte v pokojové teplotě. Sice se trochu smrsknou, ale po první pořádné zálivce v květnu se zas nacucají - a také lépe kvetou, pokud mají "suché" období. Suchem jim neublížíte, ale zalitím ublížit můžete.

Můžete ještě zkusit vykrojit žlutou měkkou část nasvislo (a nechat ho zasazený), pokud poškození nebude sahat přes střední osu kaktusu. V tom případě by rána mohla zaschnout, kaktus by se trochu zkroutil na stranu, ale rost by dál. Takže by povyrostla i horní část, kterou byste pak ve větší vellikosti mohl oddělit a po zaschnutí rány zasadit.  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 236.7 (?), 23.4.2017 22:03

Děkuji Vám oběma za odpověď. Možná máte pravdu, že jsem mu uškodil mrazem. Otvírám okno na ventilačku a studený vzduch klesá, obzvláště u nás na horách. Navíc "domělá" hniloba se na povrchu nerozšiřuje (dovnitř samozřejmě nevidím) a 3 špičky se scvrkly... Tak snad bude v pořádku a budu se moci těšit na květy - ikdyž tady na těch horách to bude opět později, než někde v nížinách :D

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Husi - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (118) - 23.250 (?), 27.4.2017 6:20

Kvitnutie... na kvitnutie práve potrebuje kolegom spomínané sucho od októbra (října) do apríla (dubna) resp. potrebuje pokoj v "zlých časoch" laugh. Počas zimy panujú v našom prostredí veľmi nevyhovujúce svetelné a klimatické pomery pre drvivú väčšinu kaktusov a ostatných sukulentov a preto je potrebné, aby nerástli, odpočívali a čakali na "lepšie časy" t. j. našu jar. Sú na to zvyknuté aj z domoviny, kde tiež absolvujú obdobie sucha, často dlhé a kruté. Takže tipujem, že kvitnúť nebude.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika