Zastřihnout korejskou jedli?



Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?)
12.1.2015 9:18

Milý Ferdíku, přijdou, přijdou. Jenomže ti radílkové jsou ve svých úvahách o krok dál, než ty, promiň. Ta jedle totiž roste na zahradě, kde má působit jako dekorace, nikoli jako produkční strom v lese u kterého je žádoucí, aby nabral co nejdříve potřebnou mnohamentovou výšku. Na zahradě je potřebné jej přibrzdit v růstu. Proto ti radílkové poradili zastřihnout terminál. Tím dojde nejen k avizovanému přibrždění růstu, ale také k postupnému zahuštění jeho spodních a středových partií. Prostě strom poroste víc do šířky a větve, které mu teď někde chybí, mohou v klidu dorůst, aniž by jim vrchol stromu utekl do nebes. Víš? wink

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
      
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 12.1.2015 9:18

Milý Ferdíku, přijdou, přijdou. Jenomže ti radílkové jsou ve svých úvahách o krok dál, než ty, promiň. Ta jedle totiž roste na zahradě, kde má působit jako dekorace, nikoli jako produkční strom v lese u kterého je žádoucí, aby nabral co nejdříve potřebnou mnohamentovou výšku. Na zahradě je potřebné jej přibrzdit v růstu. Proto ti radílkové poradili zastřihnout terminál. Tím dojde nejen k avizovanému přibrždění růstu, ale také k postupnému zahuštění jeho spodních a středových partií. Prostě strom poroste víc do šířky a větve, které mu teď někde chybí, mohou v klidu dorůst, aniž by jim vrchol stromu utekl do nebes. Víš? wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 243.114 (?), 12.1.2015 9:23
Možná nikdy nebyli v lese a neviděli, jak "normální" jedle a smrčky rostou - v příznivém roce bývají přírůstky třeba i metr, samozřejmě jsou holé se založenými pupeny, ze kterých vyrostou postranní větvičky. S tím řezem bych byla opatrná - zahradníci nám dovezli jinou jedli, než jsme si vybrali, měla zlomený terminál, asi tři roky trvalo, než si udělala nový...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 157.239 (?), 12.1.2015 13:34

Já bych se taky podíval na přízemní-první patro, je nějaké nažloutlé, mám dobrou zkušenost s přiznáním kmínku-cca 20cm. Je to prevence proti plísním i živ.škůdcům-hous.ožírajícím jehličí. Větve si časem vlivem vlastní váhy na okrajích lehnou-vytvoří pěknou sukýnku a kmínek bude v suchu. S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 102.197 (?), 12.1.2015 19:32

- To spodní patro je skutečně mírně světlejší. Přičítám to nedostatečnému hnojení v jílové zemině. Ale nevím.

- Vím, že z těch pupenů vyrostou větvičky. Pokud ale porovnám hustotu větviček ve spodní části s tím novým přírůstkem, byly by ty nové větvičky příliš řídké. Navíc seříznutím plánuji trochu stromek zabrzdit v růstu.

- Vzdálenost stromku od zdi je cca 2m. Vím, že to málo. Časem budu muset řezat.

Jak lze vůbec koreskou jedli řezat? Myslím zakracovat větvě. Trochu se bojím do toho "šáhnout"... :-(Co jednou uříznu již nevrátím...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 178.38 (?), 12.1.2015 20:15

Mám velkou zahradu a v ní,,stádečko"wink jedlí normandských, jejichž velikost a zahuštění tedy neřeším - nejsou to žádné solitery ani,,vánoční stromky", ale normální stromy, kterých každoroční vrcholové přírůstky vypadají stejně, jako tenhle váš. Ještě jsem nikdy neřešila, že by to další rok mělo vypadat divně. Divně to vypadalo až po zimě, kdy to tuhýma mrazama omrzlo - a pak mi narostly místo normálního vrcholu různé dvojáky a podobné patvary. Já bych tedy do vrcholu nezasahovala, jak už někdo radí - nepřehnojovala a stromek poroste hezky. Jediné, co bych ještě tak riskla je zaštipování pupenů větví po vyrašení, pro omezení růstu viz. různé japonské tvary. To ale není můj styl. Konvalinka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 213.119 (?), 15.1.2015 23:21

Tento stromek bych nechal svému osudu. Sám se vám odvděčí krásným vzrůstem a pravidelným větvením -  jen vydržet.

Pokud ho chcete ale co nejdřive uříznout na vánoční stromek, je nutné mu pomoci k pravidelnámu růstu.

J.A.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika