Zákoutí dle obrázku, poraďte prosím



host - 135.2 (?)
28.3.2011 13:48

Z těch rostlin na foto bez problémů na jižní straně poroste jen ten tavolník (asi Spiraea japonica Anthony Waterer). Červený japonský javor (asi Acer palmatum Dissectum Garnet) - musíte zvolit jiný, slunci odolný kultivar (pár jich je), většinou chtějí polostín a slunce jim popálí listy. Trochu pomáhá umístění v blízkosti vodní plochy, která vytváří vlhký vzduch. Bílozelené hosty - také jsou některé, které by snesly slunce, ale musí mít vlhko. Existují i s tužšími listy, které nechutnají tolik slimákům. Jehličnan na druhé fotce je zřejmě Picea glauca Conica, ta slunce snese (ale zalévat). Kapradí na jih bez zastínění třeba aspoň keřem neporoste.

Doporučuji jako vzor vybrat jiný obrázek , jinak s návrhováním zahrad tady na fóru má zkušenosti p.Stanislaw, třeba vám poradí.          Lída.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
evka.bendova - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (58) - 106.122 (?), 28.3.2011 10:57, zobrazeno: 19482x

Ráda bych vytvořila podobné zákoutí jako je na obrázku, pomůže mi někdo určit druhy rostlin? Hlavně jaký je to kultivar javoru a jak moc vyroste a co jsou to za rostliny - ty 2 trsy se zelenými bíle lemovanými listy a dále prosím poraďte zelený jehličnan do pozadí, který doroste v dospělosti max. 2,5 - 3 m. Vše na jižní stranu. Ráda bych přidala i kapradí, ale nevím, zda existuje nějaký druh snášející sucho a slunce. Díky, Eva.



Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Marvella - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (820) - 35.114 (?), 28.3.2011 12:02

Dobrý den Evo, co se týče javoru, tak to je podle mě buď javor japonský-Acer japonicum nebo javor dlanitolistý - Acer palmotum. Trsy bíle lemovaných listů jsou bohyšky-hosty, kvetou fialově nebo bíle. Bohyšek je hodně druhů, listy jsou žebrované, bílo zelené nebo třeba šedostříbrné. Co se týče stromků, mohl by to být nějaký kultivar smrku, stříbrného, pichlavého a jalovec, dal by se použít i nějaký cypřišek. Kvetoucí řůžově jsou tavolníky, též je hodně druhů co se týče do velikosti, barevnosti lupínků atd. Kapradí je podle mě klasické z našich lesů. Máme ho umístěné na severní,  severozápadní a jižní straně, kde se mu krásně daří. Někdy se ale stane, že slunce trošku listy ožehne. Pravdou je, že zahradu denně vydatně zaléváme po celou sezonu. Všechny rostlinky se dají koupit v zahradnictví. Javory máme oba druhy na zahradě, jsou staré cca 15 let a vysoké 1,40 - 1,70 m.  Růst záleží na kvalitě půdy. Každý Vám sice poradí, ale rozhodně doporučuji vše si ověřit ještě nastudováním na internetu nebo v knihách. Zahradníci nám též zasadili stromky, které rozhodně nebudou vyšší než 5 metrů a teď mají některé po 16ti letech metrů 20! Máme velkou zahradu, není to problém, ale většinou by to asi vadilo. Marcela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
evka.bendova - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (58) - 106.122 (?), 28.3.2011 12:35

Marcelko moc děkuji za vyčerpávající odpovědi, hned jdu vyhledávat vámi jmenované rostlinky a vybírat druhy. Koukám, že i zahradníci se někdy utnou..., na koho se potom má člověk spolehnout..., když i na netu se mi už několikrát stalo, že u stejného druhu píšou různou výšku...  Ještě jednou děkuji, zdravím, Eva.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Marvella - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (820) - 35.114 (?), 28.3.2011 13:13

Pěkné odpoledne Evo, no hned to tady vidíte. Dva názory a každý jiný, Hana má prostě jiné zkušenosti než já. Zahradničení je pokus, omyl. Kolikrát si něco vyberu a prostě se rostlince nedaří. A naopak někdy vyčtu, že mi neporoste, protože mám naprosto nevhodné stanoviště a kytička roste jak o život. Nejsem žádný odborník, jen je zahrada můj velký koníček. Máme zahradu 3,5 tis. metrů v terénu, skoro žádná rovinka, snažím se jí udržovat jako anglickou a je to fakticky docela fuška. A máte pravdu, že informace i na netu se někdy poměrně hodně liší. Marcela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 80.12 (?), 28.3.2011 12:59
Javor bych na slunce volila palmatum aureum, Bloodgood nebo Fireglow, všechny jsou červené, slunce vydrží - jestliže jim budete pomáhat občasným ranním rosením, na bohyšky na slunci a především v suchu (jak píšete) zapomeňte, muselo by je něco přistiňovat, jsou to rostliny do vlhka a stínu, tam jsou opravdu nádherné. Smrk vzadu je nejspíš štíhlá omorika, ale doroste hodně moc přes 3 metry. Zákoutí na obrázku je krásné, ale na slunečné a suché straně ho prostě nevykouzlíte, bude lepší se s tím smířit, trochu pohledat na internetu a volit suchomilnější rostliny. Hana
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Marvella - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (820) - 35.114 (?), 28.3.2011 13:09

Dobrý den Hano, s bohyškami Vám budu odporovat, mám je i na slunci (celý den) a všude rostou naprosto úžasně. Jediný jejich nepřítel je slimák. Potvora nejraději vyžírá právě srdíčka bohyšek. Co se týče javoru, díky za poznatek, jsem chytřejší. Javory máme též na celodenním slunci a krásně prospívají. Jak jsem si již zmiňovala, zahradu pravidelně zaléváme, ale ty javory zrovna moc ne, natož nějaké rosení. Ale naprosto s Vámi souhlasím, že zákoutí na obrázku je spíš polostinné. Marcela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 135.2 (?), 28.3.2011 13:48

Z těch rostlin na foto bez problémů na jižní straně poroste jen ten tavolník (asi Spiraea japonica Anthony Waterer). Červený japonský javor (asi Acer palmatum Dissectum Garnet) - musíte zvolit jiný, slunci odolný kultivar (pár jich je), většinou chtějí polostín a slunce jim popálí listy. Trochu pomáhá umístění v blízkosti vodní plochy, která vytváří vlhký vzduch. Bílozelené hosty - také jsou některé, které by snesly slunce, ale musí mít vlhko. Existují i s tužšími listy, které nechutnají tolik slimákům. Jehličnan na druhé fotce je zřejmě Picea glauca Conica, ta slunce snese (ale zalévat). Kapradí na jih bez zastínění třeba aspoň keřem neporoste.

Doporučuji jako vzor vybrat jiný obrázek , jinak s návrhováním zahrad tady na fóru má zkušenosti p.Stanislaw, třeba vám poradí.          Lída.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
evka.bendova - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (58) - 106.122 (?), 28.3.2011 14:07

Nepotěšili jste mě:-(  Nezbývá mi nic jiného než přemluvit souseda, aby si hned u plotu postavil stání na auto:-))) ...to by potom bylo stínečku:-) ...no ale vážně: moc děkuji, ještě popřemýšlím... Eva

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 135.2 (?), 28.3.2011 21:40

Zkuste se mrknout na nějaké realizace zahrad od zahradních architektů, pěkné slunné zahrady má "sungarden", mají tam spoustu různých nápadů (ale jejich fotky bohužel nejdou přiložit).           Lída


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 209.225 (?), 28.3.2011 21:56

Souhlasím s tím, že ten červený strom je acer palmatum dissectum Garnet, nebo nějaký jiný podobný kultivar (- Inaba shidare, - Red dragon, - nigrum apod.) ale o to nejde. Nesouhlasím však s názorem, že tento javor nesnese celodenní slunce. Mám tato červenolistá dissecta na zahradě v různých podmínkách oslunění a i na těch nejexponovanějších místech javory rostou, slunce je nespálí, ba naopak, aby vynikla jejich barva, slunce potřebují. Existují jistě javory, které celodenní slunce nesnesou (Shirasawanum aureum, Orange dream) apod. Takže si nelamte hlavu s tím, že tento javor Vám slunce zžehne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika