Stříbrná zakrslá jedle Abies lasiocarpa Compacta



host - 160.145 (?)
23.5.2020 23:14

No vidíte, a ve školce mi řekli, že je v říjnu nejvhodnější doba. Ale protože se to odehrálo v říjnu 2018, tak jedlička neuhynula, ale udělala na jaro 2019 nějaké přírůstky, i když moc krátké a letos jsou přírůstky jen na vrcholu + spousta šišek..a tak mě zajímalo, jestli je možné, že se třeba příští rok konečně rozjede a udělá přírůstky po celém stromku a v délce, jaké má u této zakrsllé jedle být. Nerada bych o ni přišla a mám strach ji přirychlovat nějakým hnojením...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 160.145 (?), 28.10.2019 18:22, zobrazeno: 2294x

Prosím o radu. V loni na podzim jsme si vybrali v zahradní školce zakrslou stříbrnou jedličku Abies lasiocarpa Compacta. Byla nádherná, hustá, vysoká asi 140 cm. Dle prodejce byla na sázení tohoto stromku nejvhodnější doba- stromek nám tedy ráno vykopali a odpoledne jsme ho zasadili na předem připravené místo-vykopali jsme velkou jámu, do ní dali směs původní zeminy, písku a 2 pytlů zakoupené zeminy ze školky-zemina speciální pro okrasné jehličnany. Jedlička zimu přežila bez problémů a na jaře vyhodila nové větvičky dlouhé asi 3-5 cm. Celé jaro i léto byla v pořádku, rozhodně nebyla přelitá, nebo naopak v suché zemině. Na jaře byla 1x přihnojena hnojivem na okrasné dřeviny, jinak jsme ji nehnojili.  Je na místě, kde na ni svítí sluníčko od rána asi do 13 hod., pak už je ve stínu. Asi před 3 týdny jí začaly uvnitř stromku hnědnout a opadávat jehličí... je to běžný jev? Zdá se mi, že hnědnutí pokračuje-začalo to od spodu větví. Neradi bychom o ni přišli, je krásná a také nebyla zrovna levná (více jak 3500 Kč). Ve školce nám na ni dali 2 roky záruku, ale nevím, jestli bych měla odvahu ji reklamovat...

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 111.68 (?), 29.10.2019 10:15

Dobrý den, ano i tyto jedle mají tento jev.Je to částečné shazování jehličí na podzim. Nejvíce zřetelné je to u borovic (pod borovicemi také později nejméně roste trává, jelikož z opadaného množství jehličí je půda časem velmi kyselá), ale i taková jedle Lasiocarpa zevnitř jak píšete od spodu částečně pouští jehlice. Máme na zahradě cca 5 kousků této jedle v různých stádiich "dospělosti" a dělají to všechny. Paradoxně čím starší tím více je to zřetelné. Mladé až tolik nevyholují, (nemají co). Navíc, jedna je zasazená na severní straně ve stínu (daří se jí neskutečně). Další kousky na jihovýchodní straně a další zase vyloženě hořák celý den na jih bez zastínění. Všechny v pohodě. Všeobecně by jehličňany měly jehlice shazovat ze spod a od konce, tedy starší jehličí, nikdy by se nemělo jednat o vyholování letošních nových přírustků. to by bylo něco špatně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 160.145 (?), 1.11.2019 13:32

Děkuji za odpověď. Problém je v tom, že jedlička (loni na podzim nasazená), přečkala zimu bez problémů (jak jsem psala v úvodním příspěvku). Na jaře jí narostly nové větvičky, ale mimořádně krátké, jen asi 3 cm)- oproti starším přírůstkům jsou velmi krátké..navíc v loni na podzim jí neopadalo jehličí vůbec... tak nevím, jedlička může být stará tak asi 10 let, možná více, možná méně..je vysoká asi 150 cm. Zdá se mi, že už to nepostupuje, tak uvidím, jak přečká zimu a jestli na jaře vyhodí nové přírůstky..snad jste mě trochu uklidnil (a).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 160.145 (?), 22.5.2020 20:13

Jsem autorka úvodního příspěvku a chtěla bych sdělit, jak to s jedličkou pokračuje. Máme ji tedy od října roku 2018, v roce 2019 udělala velmi krátké přírůstky a koncem podzimu jsem pozorovala, že na některých větvičkách jehličí změnilo barvu, a něco málo opadalo. Další zimu přečkala a letos jsem tedy čekala nějaké přírůstky. Jedličce natostlo až na vrcholu spoustu krásných šišek a nové přírůstky se objevily až teď, ale pouze na vrcholu. Uprostřed ani dole přírůstky žádné nejsou. Tak nevím, jestli živoří, nebo jestli se pořád ještě zakořeňuje. Když mi ji prodávali, byla čerstvě vykopaná z pěstebního pole, čili byla prostokořená, nebyla zapěstovaná v kontejneru. Prodavač mi tenkrát říkal, že se může zakořeňovat i 2 roky a po celou dobu nemusí mít žádné přírůstky... tak nevím, co se děle a jestli je vlastně v pořádku... a zase mě matou ty šišky..:-). Děkuji za názor

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 182.227 (?), 23.5.2020 7:46

Spíše info pro ostatní. Přesazování jedličky na podzim v říjnu moc vhodná doba není. To už je pozdě. Narozdíl od prostokořenných listnatých stromků, kdy by to byla na přesatení ideální doba. Jehličnany z volné půdy se nejlépe ujímají když začínají růst. Tedy v tuto dobu.V květnu.  Další celkem vhodný termín je od třetí dekády srpna do cca poloviny září. Tyto doby platí ale jen pro jehličnany z volné půdy se zemním balem. Pro listnaté taktéž z volné půdy by to byly termíny úplně špatné. P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 160.145 (?), 23.5.2020 23:14

No vidíte, a ve školce mi řekli, že je v říjnu nejvhodnější doba. Ale protože se to odehrálo v říjnu 2018, tak jedlička neuhynula, ale udělala na jaro 2019 nějaké přírůstky, i když moc krátké a letos jsou přírůstky jen na vrcholu + spousta šišek..a tak mě zajímalo, jestli je možné, že se třeba příští rok konečně rozjede a udělá přírůstky po celém stromku a v délce, jaké má u této zakrsllé jedle být. Nerada bych o ni přišla a mám strach ji přirychlovat nějakým hnojením...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika