Co chybí těm cypřiškům?



sengge - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (281) - 78.63 (?)
7.6.2011 22:19

Mě letos na jaře bez varování skoro úplně uschnul starý keř nízkého plazivého cypřišku, minimálně 15-letý. Během dvou týdnů najednou zrezavěly jehliice a začaly opadávat. Dočetla jsem se, že cypřišky trpí na nedostatek hořčíku, Jako "poslední záchranu" jsem tedy keř důkladně z konve pokropila hořkou solí a ořezala spodní, nejvíc suché větve. Většina větviček, co na něm zůstaly a měly suché rezavé jehličí, začíná obrážet.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 2.252 (?), 4.6.2011 20:56, zobrazeno: 8480x

Dobrý den, cypřišky rostly 3 roky. Každý rok po zimě jich několik uschne, přitom je zalévám. Posílám foto, jak usychají. Vždy nějaká větev uschne a ostatní jsou zdravé. Po vykopání těch suchých jsem našla cestičky, které vedou ke kořenům. Krtky na zahradě nemáme. Že by hryzci? Může to být příčina nebo je to nějaká houbová choroba. Děkuji za rady.

cypřišky
cypřišky
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 13.192 (?), 6.6.2011 17:12

Zkuste preventivně postříkat fungicidem (Zato, euparen, aliete) poradí vám v obi nebo hornbachu... přidejte také svilustop - postřik proti molovce a sviluškám. popř můžete položit otrávenou návnadu.

pokud by něco ožíralo kořeny mělo by se to dát na nich poznat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 2.252 (?), 7.6.2011 7:08

Zkoušela jsem postřik proti houbovým chorobám a hořkou solí. Zkusím ještě to, co mi radíte. Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 72.86 (?), 7.6.2011 11:42

Zdravím vás, já se s tímto jarním každoročním usycháním tohoto druhu cypřišku (Chamaecyparis lawsoniana ´Alumii´) potýkám už osm let. Vysadil jsem tehdy 30 rostlin. Od třetího roku se takřka vždy na jaře objevil jeden či více jedinců, u nichž se nejprve viditelně změnil odstín jehličí oproti zbytku, přičemž pak do dvou měsíců (do léta) uschly (zrezly) úplně. Takto jsem přišel už o osm jedinců, což dalo vzniknout "dírám" v kompaktním plotu. Tyto díry jsem se snažil předloni dosadit malými cypřišky, ale do roka stejně uschly.

Odborník na choroby a škůdce nejsem, a tak jsem jako nejpravděpodobnější příčinu (po konzultaci s odborníken) shledal v houbové chorobě kořenů. Ta se prý léčit nedá, takže nyní jsem rozhodnut celý plot zlikvidovat (pokud uschne ještě pár jedinců) a nahradit ho listnatým stříhaným plotem (nejlépe z buku, který si, věřte nevěřte, skutečně drží uschlé zhnědlé listí přes celou zimu až do rašení nových lístků, takže přes něj je vidět sotva 14 dní - mezi fází náhlého opadu a novým rašením). A co do vzhledu je takovýto bukový plot o třídu výše než nějaké cypřišky, neřkuli zeravy (thuje).

Jinak tu příčinu bych nehledal v hmyzu nebo houbách napadajících jehličí, neboť ti zasažení jedinci se nacházeli uvnitř jinak zdravé řady. Zasažené rostliny byly "oddělené" od zdravých, bez nějakého pozvolného přechodu.

Listnatý živý plot vás takto nemile překvapit nikdy nemůže. I to je jeho obrovská výhoda. A to nemluvím o možnosti jeho radikálnějšího zmlazení (po mnoha letech), které jehličnany nesnáší. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 2.252 (?), 7.6.2011 16:25

Já měla těch cypřišů 44. Za 3 roky vyrostly do 2 metrů a teď postupně odchází Dnes jsem je postříkala přípravkem Zato a jsem zvědavá, jestli jich aspoň 10 zachráním, které nejsou poškozené. Na holá místa jsem doplnila tuje Smaragd. Prý jsou odolnější. Máme velký pozemek a na jedné straně už mám buky a habry, takže jsem nechtěla mít všechny strany stejné. Ale děkuji za příspěvek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 13.192 (?), 7.6.2011 20:06

Zkuste také koupit tekuté hnojivo od Nohel Garden - conifera 41,- -obsahuje růstové hormony, může pomoci.

postřk zkuste opakovat 3x za sebou s odstupem uvedeném na návodě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
sengge - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (281) - 78.63 (?), 7.6.2011 22:19

Mě letos na jaře bez varování skoro úplně uschnul starý keř nízkého plazivého cypřišku, minimálně 15-letý. Během dvou týdnů najednou zrezavěly jehliice a začaly opadávat. Dočetla jsem se, že cypřišky trpí na nedostatek hořčíku, Jako "poslední záchranu" jsem tedy keř důkladně z konve pokropila hořkou solí a ořezala spodní, nejvíc suché větve. Většina větviček, co na něm zůstaly a měly suché rezavé jehličí, začíná obrážet.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13.6.2024
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika