Cedr himalájský (Cedrus deodara Golden Horizon) - zima



host - 231.200 (?)
16.4.2010 11:40

Jen připojuji svou zkušenost. U nás v nadm. výšce 285 m.n.m. po dnešní zimě děs běs, i u sousedních domů- 6 cedrů- " popálených" nahnědlé větvičky, v tuhle chvíli nevypadají moc dekorativně- ale cedry přežily- některé jsou už dlouholeté. Můj menší, zasazený loni-po zimě byl úplně dobrý, radovala jsem se, ale až v předjaří se muselo něco udát a teď najednou miláček shazuje jehličí a všechno zhnědlo- vypadá dost mrtvě- V této diskuzi někdo radil vyčkat, že by mohl obrazit, tak mu dám ještě šanci, už jsem ho chtěla vykopat. Chybou byla asi ta jižní strana u domu, sluníčka bylo dost, ale sousedi okolo je nemají jen na jižní straně a cedry dostaly zabrat u všech-ale prý také až v předjaří. No jestli nepřežije, docela mě to bude mrzet- stál 750 Kč . Držím palce Jity

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
host - 26.35 (?), 21.3.2010 15:17

Děkuji za odpověd budu doufat, že bude v pořádku

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 244.2 (?), 31.3.2010 13:00

Zdravím jako autor příspěvku a vracím se do diskuse... Letošní zimu mi Cedr asi v pořádku přežil, většinu zimy byl skoro celý pod sněhem (40 - 50 cm sněhu v HK!!!) a ty části jsou nádherně zelené, pouze vykukovala asi   20 cm špička, která lehce zhnědla (celá rostlina má asi 70 cm). Je to pravděpodobně trošku spálené ze zimního slunce, přesně tak jak tady bylo diskutováno a mě se to tedy potvrdilo. Největší nepřítel je pro Cedr dle mého tedy mráz s ostrým sluncem. Předpokládám ale, že se Cedr vzpamatuje, možná nahnědlé jehlice lehce opadnou a snad nově hezky obrazí, uvidíme. Kolik může za rok tento Cedr tak v ideálních podmínkách povyrůst. Díky za reakce... 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 45.80 (?), 5.4.2010 15:53

Dobrý den,

takže když si chci cedr pořídit na severní stranu 10 m vysokého domu, vysadím ho 3 m od stěny, kde se výborně daří rododendronům, je to pro něj podle předešlých příspěvků výborné? Sluníčko tam totiž svítí ráno tak do devíti hodin a odpoledne kolem půl páté znovu? Nemusí ho mít ani v létě? Děkuji za odpověď.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 209.225 (?), 5.4.2010 20:29

Cedry jsou slunce milovné a proto umístit cedr na místo, kde bude půl dne ve stínu, není zrovna nejšťastnější. Znám pár cedrů, zejména starších cca 15 m, které neomrzají a zimní slunce jim v tomto věku neškodí. Závisí taky na tom, jaký druh cedru jste vlastně vysadil. Ukazuje se, že nejodolnějšími jsou tady, na severu republiky, cedry libanonské (atlantica).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.15 (?), 5.4.2010 20:45

libanonske ovsem nejsou atlantica-to jsou atlaské, libanonske jsou samozrejme libanii... to jen aby vas nekdo nevzal doslova, nejchoulostivejsi je tzv.himalajsky Cedrus deod.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 209.225 (?), 5.4.2010 21:30

Při zařazování cedrů jsem se taky setkal názorem, že atlaský cedr je poddruhem cedru libanonského. Někde ho řadí samostaně, jinde ne. Nechci rozpoutat někončíci diskuzi, jen uvádím tento poznatek, který jsem někde vygoogloval (případně dám odkaz). Je pravdou, že cedrus deodara je asi ten nejméně vhodný, i když cedrus deodara aurea, loni vysazený, mi asi přežil tuto krutou zimu až -22°C, (snad to nezakřiknu...) jehličí je omrzlé, hnědé ale drží, pupeny se pomalu nalévají, snad to bude OK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 209.225 (?), 5.4.2010 21:46

... a nemá někdo zkušenost s cedrus deodara Karl Fuchs, co se výšky týče, odolnosti mrazu apod. a taky s cedrus atlantica horstmans silber spitz?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 33.194 (?), 15.4.2010 17:58
Ja by som chcel vedieť, či by nebol problem v dobe vetšich mrazov zabaliť korunku cedru do igelitového vreca/čierneho, alebo matne priesvitného/Totiž to dnes som si kúpil himalajsky asi 1.5metra vysoký zaštepeny do podpníka.Taký vysoký bonsaj, takže ta korunka by sa dala pekne do toho igelitu zabaliť.Len či to nebude preň problém.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 209.225 (?), 15.4.2010 22:03

Pokud žijete na jihu Slovenska, tak bych ho nechal klidne tak, at si zvyká. Pokud žijete na severu, někde pod horami, lze cedr jistě chránit, ale nemyslím si, že by bylo dobré rostlinu úplně "utěsnit ", vlhkost totiž může být negativním faktorem. Vhodnější by snad bylo zabalení cedru to vrstev netkané tkaniny a z igelitového vreca případně urobiť len akýsi deštník, který by byl odspoda přirozeně odvětráván.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 231.200 (?), 16.4.2010 11:40

Jen připojuji svou zkušenost. U nás v nadm. výšce 285 m.n.m. po dnešní zimě děs běs, i u sousedních domů- 6 cedrů- " popálených" nahnědlé větvičky, v tuhle chvíli nevypadají moc dekorativně- ale cedry přežily- některé jsou už dlouholeté. Můj menší, zasazený loni-po zimě byl úplně dobrý, radovala jsem se, ale až v předjaří se muselo něco udát a teď najednou miláček shazuje jehličí a všechno zhnědlo- vypadá dost mrtvě- V této diskuzi někdo radil vyčkat, že by mohl obrazit, tak mu dám ještě šanci, už jsem ho chtěla vykopat. Chybou byla asi ta jižní strana u domu, sluníčka bylo dost, ale sousedi okolo je nemají jen na jižní straně a cedry dostaly zabrat u všech-ale prý také až v předjaří. No jestli nepřežije, docela mě to bude mrzet- stál 750 Kč . Držím palce Jity

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika