buk ze semenáčku



host - 204.1 (?)
8.10.2007 6:06
Buky se pěstují většinou z bukvic výsev provést hned na podzim alespoň nemusíte uchovávat semena do jara někde ve vlhku takto se pěstují ve školcejinak se nechají nalést pod velkými stromi které plodí i semenáčky na jaře.Nechají se přepíchat když mají dva pravé listy starší semenáčky přesazujeme když opadá listí nejlépe na jaře.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host, 20.4.2005 16:33, zobrazeno: 23209x
Dobrý den,
Jak bych měla postupovat když chci vypěstovat buky z ročních semenáčků,tj. kdy a kam je přesadit, kdy je dát na konečné stanoviště...? A jak se o ně starat? děkuji Markéta
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 68.250 (?), 7.10.2007 22:21

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, jak vypěstovat buk? Jde to z bukvic a jak?

Děkuji za odpověď.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 204.1 (?), 8.10.2007 6:06
Buky se pěstují většinou z bukvic výsev provést hned na podzim alespoň nemusíte uchovávat semena do jara někde ve vlhku takto se pěstují ve školcejinak se nechají nalést pod velkými stromi které plodí i semenáčky na jaře.Nechají se přepíchat když mají dva pravé listy starší semenáčky přesazujeme když opadá listí nejlépe na jaře.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 15.196 (?), 11.11.2007 21:13
Nezlobte se na mě, ale jak tady čtu ty vaše příspěvky o vypěstování si buků ze semenáčků či dokonce z bukvic, tak se tomu zkrátka dost divím. Předpokládám, že nejste lesníky či majiteli lesa, kteří si rostlinný materiál, pokud chtějí ušetřit, pěstují sami, ale že jen chcete mít svůj buk na zahradě, ať už jako solitéru nebo do živého plotu. To se vám chce skutečně piplat s malými rostlinkami a čekat několik let, než vám vyrostou alespoň do dvou metrů? Já sám jsem vždy po buku hodně toužil, neboť je to velmi krásný listnáč, ať už celkovým vzhledem, šedou kůrou či drobnějšími hladkými listy, na jaře svěže zelenými, na podzim žluto-červenými a celou zimu až do nového rašení hnědými. I když zahradu nemám moc velkou, před dvěma lety jsem si ho pořídil. Ale ne v zahradnictví, kde je stejně problém ho sehnat, nýbrž ve volné přírodě. Ovšem pozor, ne z lesa! Mám to štěstí v neštěstí, že bydlím v poddolované krajině, která v současnosti prochází rekultivací, a kde jsou staré haldy průběžně již asi 15 let velmi nahusto osazovány nejrůznějšími listnatými stromy. Po cca 12-ti letech od vysazení malých "proutků" či uchycení samovolného náletu od roztroušených remízků, provádí vlastník těchto území drastický prořez, kdy ponechává zhruba jen 50% porostu. A já si tehdy vyhlédl jeden nádherný, 3m vysoký buk, do kterého by se zanedlouho s největší pravděpodobností "zakousla" řetězová pila. Vykopat ho (půda byla tvrdá a suchá jako beton), naložit ho na přívěs (i s balem mohl vážit 300kg) a pak ho na zahradě zasadit, byla pořádná fuška. Ale vyplatilo se. Můžu se teď a stále těšit z jeho nádhery, což by u nějakých semenáčků moc nešlo.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 151.203 (?), 27.1.2008 0:04

Pokud máte velkou zahradu, tak proč ne si tam vysadit buk. Jinak nezapomeňte, že od 80 cm obvodu kmene v prsní výšce musíte žádat o povolení k pokácení, až vám přeroste zahradu. Takže neuváženou výsadbou buku můžete přivolat někomu (i sobě) problémy. Nikde totiž není napsáno, že vám buk povolí pokácet, když zahradu zacloní, nebo zacloní sousedův pozemek. Semeno - nažku je třeba před výsevem stratifikovat. Ta je popsána v každé lepší zahradnické nebo lesnické knize. Než vám vyroste do 1 m, musíte počkat tak 4 - 5 let.  8 m tak za 10 - 15 let. Je dobré doku ho nedáte na trvalé stanoviště ob rok přesadit.  Buk je lesní dřevina, která vyžaduje vlhké (ne zamokřelé) stanoviště s vyšší vzdušnou vlhkostí. není to dřeviny slunných strání a nížin.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika