Úplný nováček - řez zanedbaného starého stromu



host - 111.203 (?) 
12.4.2020 23:09, zobrazeno: 837x

Dobrý den,

Dostal jsem se jak slepý k houslím k zahradě, kde byla posledních pár let zanedbána péče. Nejvic mi dělá starost starší, cca. 30 let stará jabloň. Omluvám se za svoji ne příliš odbornou mluvu, ale... Ty dva hlavní kmeny jsou naroubovány, každý je jiná odrůda. Původní stav byl ten, že koruna byla jeden velký smeták, ještě hustší než na srovnávacím obrázku. Z cca. 5tiletého (prostě to s kůrou, tlusté tak 7cm) dřeva se rostlo třeba 5 krapet mladších větví (o průměru cca.5 cm), strašně se to křížilo. Na konci těchto větví byly smetáky 5letého dřeva, klidně i deset prutů, koruna byla plná vlků. Stavba takového stromu není moc opublikována, tak jsem se do toho pustil sám. Nechci z něj dělat broskev. Soused (podle mě strašný řezník na stromy) mi doporučil to vlastně uříznout ve dvou metrech, prostě vyklátit ty kosterní kmeny a to já nechci - kořenový systém by dostal zabrat, mízu by to tlačilo do vlků. Výhony jsem nechal nezkrácené, prý to pak taky méně vlkuje. Spodky asi ještě provzdušním. Jaký je Váš názor / doporučení? Hlavně nechci strom víc stresovat, odřezal jsem z něj 2m kopu prutů a max. 5 let starého dřeva, rány nad 3cm jsem zatáhl balzámem. Má krásně nasazeno na květ, mohl by to být velice vitální strom. Loni nerodil kvůli mrazům.

Další obrázky jsou zde.

Z dálky
Z dálky
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 111.203 (?), 12.4.2020 23:12

Zde je zadní strana, tu považuji za hotovou.

zadní strana - hotova
zadní strana - hotova
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 198.216 (?), 13.4.2020 11:06
Dobrý deň, myslím že ako úplný nováček ste to zvládol na jedničku. Letným rezom trochu preriedte zahustujúce miesta, ak by strom vyhnal veľa prútov, ale nie všetky. Momentálne je to trochu riedke. Alebo na budúcu jar. Letný rez obmedzuje rast stromov, jarný naopak podporuje vitalitu. Na komentáre miestnych řezníkov nedajte. Už som videl mnoho takých "odborníkov", ktorý svoje stromy priviedli tak akurát ku skaze. Radovan
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika